Archiwum kategorii: Pałac

Pałac w Zamościu

Według najnowszych informacji, z 1 kwietnia 2023 r. już za kilka miesięcy I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Sariusza Zamoyskiego opuści goscinne mury pałacu i powróci do odnowionego budynku Akademii. Jak wiemy Zamość od wielu wieków nazywany jest Padwą Północy lecz nie tak dawno temu na stawie w zamojskim parku pojawiły się gondole oraz godolierzy, dlatego ostatnio coraz częściej hetmański gród określany jest Wenecją Wschodu ! W tym mieście nad morzem Adriatyckim, między innymi jak rektor Akademii Padewskiej bywał Jan Zamoyski i bardzo je polubił. Powyżej wiadomości stare, sprawdzone.

Tu pojawiają się informacje z 1 kwietnia 🙂 – To właśnie pałac Dożow w Wenecji stanie sie inspiracją do renowacji pałacu w Zamościu ! Konserwator zabytków już wydal wstępną aprobatę dla pomysłu głównie z uwagi na arkadowe podcienia palacu Dożów oraz wieżę na środku zamku weneckiego, gdyz podobną w XVI zbudował kanclerz. Aby podobieństwo z Wenecją było bliższe z tyłu za pałacem, od zachodniej strony zostanie odtworzona Zalewa Wodna, już dziś próbnie otwarto śluzę za Brama Szczebrzeską, woda plynie wartkim nurtem a gondolierzy zaciskają …wiosla. Zaproszenie na zwiedzanie Zamościa i jest wciąż aktualne tel. 509 338 939

Rodzina Zamoyskich w pałacu Błękitnym – na starej fotografii

Obraz, namalowany przez Bernardo Bellotto przedstawia Pałac Błękitny w Warszawie, pod koniec XVIII wieku . Wystawa starych fotografii znajduje się natomiast w Zamościu przy Rynku Wielkim. Na zdjęciu poniżej widzimy rodzinę Zamoyskich – tuż przed wybuchem II wojny światowej – właśnie w Pałacu Błękitnym. Stara rezydencja rodu znajduje się przy ulicy Senatorskiej, w bliskiej okolicy Grobu Nieznanego Żołnierza i Ogrodu Saskiego i od prawie 80 lat nie jest już własnością rodziny. Zamoyscy mieszkali w tym pałacu przez niemal półtora wieku, począwszy od XII Ordynata Stanisława Kostki Zamoyskiego i jego pięknej żony, księżniczki Zofia z Czartoryskich. Na wystawie możemy zobaczyć miedzy innymi ostatniego ordynata Jana Tomasza Zamoyskiego, XVI Ordynata, oraz jego żonę Różę, którzy ten pałac i pozostałą część Ordynacji utracili w wyniku zajęcia Polski przez Rosjan i komunistów w 1944 roku. Majątek Zamoyskich należał w okresie międzywojennym do największych w Polsce, i był wart w ówczesnej walucie około 1.5 mld dolarów. Główne posiadłości znajdowały się w okolicy Zamościa i Zwierzyńca. Więcej na ten i wiele innych tematów podczas zwiedzania Perły Renesansu – zaprasza na święta wielkanocne i później przewodnik po Zamościutel 509 33 89 39.

Ślub Jana Sobiepana i Marysieńki w zamku królewskim

W tym roku, po oddaniu kolejnego odcinka trasy dwupasmowej ze stolicy Polski do hetmańskiego grodu, wiele szczególnie rodzinnych i innych grup szybko przyjeżdża na Zamojszczyznę i chętnie korzysta z usług przewodnika po Zamościu. Serdecznie zapraszam na weekend albo na wakacje do naszego miasta. Z uwagi na to, że przez kilka lat mieszkałem w Warszawie przedstawiam pewne związki rodziny Zamoyskich z miastem Warsa i Sawy. W kaplicy zamku królewskiego, wiosną 1658 roku wnuk hetmana 31 – letni Jan Sobiepan Zamoyski zawarł ślub z 17 – letnią Marią Kazimierą d’Arquain – ulubioną dwórką polskiej królowej Marii Ludwiki Gonzagi, żony Jana Kazimierza.

Francuski pamiętnikarz zanotował : (…) Panna d’Arquain zaprosiła przyiaciołki swoie, by się z nią kompać przyszły. Zebrawszy sie wszystkie, udały się do sali przeznaczoney do kompieli. Znayduie się tam niezmierna wmurowana wanna, do którey po sześciu stopniach się schodzi. Gdy podług przyiętych obrządków rozebrano Pannę młodą, kompała się z przyiaciołkami swemi w pachnących wodach, leiących się z rur srebrnych. Gdy się narzeczona kompie, Zamoyski kazał zanieść do innego pokoiu gotowalnię złocistą, wysadzaną dużemi perłami, formuiącemi cyfry nowożeńców, i więzy miłości. Zwierciadło i inne naczynia były równey piękności i ceny, lecz równać się nie mogło szlafrokowi z soboli, i innym naywspanialszym sukniom.”.

Marysieńka w Wilanowie

Po kąpieli przyjaciółki pomogły Marysieńce przebrać się w suknie podarowaną przez Jana Zamoyskiego „…”Gdy nadeszła chwila wyyścia z kompieli, dwunastu młodych Paziów w liberyi Ordynata, każdy z iarzęcą pochodnią w ręku, stanęło u drzwi, i odprowadziło ią do drugiego pokoiu, gdzie Pan ich czekał na nią.” Co było później…milczy pamiętnikarz:)…Na drugim zdjeciu Marysieńka , ..

Po zaślubinach i uroczystościach weselnych Para Młoda przyjechała do Zamościa, a także Zwierzyńca ( …na ten temat więcej podczas zwiedzania ). Nie było to udane małżeństwo, Jan II znany był z licznych uciech a także choroby francuskiej, natomiast Maria Kazimiera szybko rozpoczęła romans z Janem Sobieskim. Przypomnijmy sobie ich listy, gdzie występowali pod pseudonimami Marysieńka to Róża albo Jutrznia, Sobieski – Feniks lub Jesień, a biedny Jan Sobiepan – Koń albo Fujara. Siedem lat po ślubie umarł Jan II Zamoyski, zmarły też jego małoletnie dzieci. Marysieńka także w Warszawie bardzo szybko wzięła ślub z Janem Sobieskim . Serdecznie zapraszam grupy mniejsze i większe z różnych miast i wsi naszej Ojczyzny:) na wycieczki po Zamościu, podczas których dużo ciekach legend, starych historii i anegdot… tel 509 33 89 39

Można organizować wycieczki …do Zamościa i na Roztocze

Kilka dni temu zostały wprowadzone zmiany związane z odmrażaniem gospodarki . Ilość zakażeń i hospitalizacji w Polsce od początku epidemii, w porównaniu do innych krajów jest na niskim poziomie

W czasie wakacji na zewnątrz z reguły panuje wysoka temperatura wpływająca na zminimalizowanie możliwości zakażenia wirusem. Z zachowaniem podstawowych środków ostrożności możemy czuć się bezpiecznie. Po długim pobycie i izolacji w domach już czas wyjść i zażyć świeżego powietrza, wyjechać na urlop. Obecnie można już organizować wycieczki, w autokarze dozwolone jest zajęcie wszystkich, czyli 100 % miejsc… Można też zwiedzać w mniejszych grupach rodzinnych czy przyjacielskich, Warto pojechać na Roztocze, to wciąż jeszcze nie odkryta zielona kraina w Polsce, małe Bieszczady, gdzie płyną rzeki, szumią wodospady, a w lesie, na łąkach i polach swobodnie żyją zwierzęta.

Rezerwat Przyrody na Roztoczu
Zwierzyniec
Roztoczański Park Narodowy

W Zamościu czekają na nas wspaniałe atrakcje. Rynek Wielki to kwadrat o idealnych wymiarach, 100 na 100 metrów. Powierzchnia tego centralnego w mieście placu – wydaje się większa niż w rzeczywistości, dzięki usytuowaniu ratusza nie na środku rynku, a w jednej z pierzei. Proporcjonalne ulice, klimatyczne podcienia, arkadowe kamienice tworzą unikalny układ przestrzenny gdzie światło, perspektywa gra niezwykłą rolę. Tego nie da się oddać słowami, to trzeba zobaczyć .

Podczas naszej wycieczki pójdziemy też do katedry, pod pomnik hetmana oraz pałac w którym Jan Zamoyski mieszkał i umarł dokładnie 415 lat temu. Zobaczymy gmach starej Akademii czy własnie pięknie odrestaurowany, siedemnastowieczny, największy barokowy kościół w Polsce. Zwiedzimy bastiony, kazamaty, lochy, nadszańce , wejdziemy do ormiańskich kamienic, Skarbca, na zamojskie podwórka. Gdy już zmęczymy się spacerem ulicami idealnego miasta najlepiej odpocząć w jednym z ogródków, pod kolorowymi parasolkami, w miłej atmosferze letniego popołudnia, gdzie zjemy smaczny obiad, wypijemy wyśmienitą kawę, herbatę…

Bastiony i wieże
Podwórze
Katedra, dawna kolegiata

Możemy wybrać się na zwiedzanie Zamościa i okolic z przewodnikiem w dużych zorganizowanych, autokarowych grupach ale także z rodziną, czy w mniejszej ilości osób. Serdecznie zapraszamy, pomożemy w organizacji obiadu, noclegu, ogniska, przejażdżek na bryczkach, spływu kajakowego. Więcej szczegółów na temat wycieczek – https://przewodnikzamosc.pl/?page_id=746 lub tel 509 33 89 39

Zamość – miasto idealne

440 lat temu rozpoczęła się budowa Zamościa – idealnego miasta epoki renesansu, czyli miasta pięknego,bezpiecznego, funkcjonalnego, doskonale nadającego się do życia mieszkańców. Fundatorem Padwy Północy był kanclerz Jan Zamoyski. projektantem zaś włoski architekt Bernardo Morando. Obydwaj wielcy przedstawiciele Odrodzenia czerpali wzorce z dzieł, pism włoskich pisarzy i myślicieli, takich jak Pietro Cantaneo, Francesco Martini a nawet Leonardo da Vinci – twórcą modelu człowieka, gdzie ludzka sylwetka jest głównym źródłem proporcji klasycznego porządku architektonicznego.. Wysokość dorosłego człowieka równa się w przybliżeniu szerokości jego rozstawionych ramio(…) Natomiast koncepcja Zamościa opiera się własnie o organizm człowieka -, jakby leżącego na plecach z głową skierowaną na zachód. W miejscu głowy, usytuowano pałac czyli siedzibę głowy rodu, z pałacu wydawano najważniejsze decyzje odnośnie życia miasta i jego mieszkańców. Poniżej dwa płuca, czyli kolegiata ( obecna katedra) i akademia, które były odpowiedzialne za wiarę i naukę ( Fides et Ratio) – jakże istotne elementy w idealnym przecież mieście. Z wieży widokowej, belwederu fundator obserwował główną ulicę miasta – Grodzką, czyli kręgosłup a dalej po lewej stronie ratusz jako serce. Są tacy którzy uważają, że Rynki to organy wewnętrzne człowieka, Wielki jest żołądkiem, a Solny i Wodny – dwiema nerkami. Bastiony to odniesienie do dłoni, łokci, kolan i stóp, zgadza się to z początkowym planem, który przewidywał 8 bastionów, które bronią przed wrogiem , podobnie jak ręce i nogi przed napastnikiem.

Na zdjęciu Zamość w czasie zarazy, czekamy na lepsze czasy.

Świąteczne Zwiedzanie Zamościa 13, 14 i 15 sierpnia

Za nami  świąteczny weekend, z tej okazji odbyły się wycieczki po Zamościu.  Możemy oczywiście umawiać się także na inne terminy.

brama-szczebrzeska-19wiek2

Jan Paweł Lelewel – Panorama twierdzy zamojskiej, początek XIX wieku.

W trakcie wspólnej wycieczki po Zamościu zobaczyliśmy trzy stare bramy , Lubelską , Lwowską i Szczebrzeską , mury obronne, bastiony, Rynek Wielki, Solny, Wodny, Akademię Zamojską i Pałac. Przed pomnikiem hetmana Zamoyskiego posłuchaliśmy o jego niezwykłym życiu, byliśmy w  katedrze a także  Muzeum Zamojskim. Poznaliśmy stare historie i  legendy z czasów dawnego Zamościa. Majestatyczne mury zachwycające swym pięknem już od początku XVII wieku do dziś urzekają zarówno mieszkańców idealnego miasta jak i przybyłych gości – zapraszam do spaceru po zaułkach i uliczkach oraz posłuchania opowieści o odległych i tajemniczych czasach Zamościa.

Przewidziane są także promocyjne ceny, proszę o kontakt z Przewodnikem po Zamościu  – przewodnikzamosc@gmail.com lub tel 509 33 89 39

O Zamościu przed wiekami.

jan zamoysi z goryDzisiaj podczas zwiedzania Zamościa przewodnik Zamość prowadzi w odległą przeszłość do samych źródeł. Hetman Jan Zamoyski założył – przed wiakami, a konkretnie w roku 1580 – Zamość na tak zwanym „suchym korzeniu”, czyli pustym placu i w dużej mierzemiasto  powstało już w ciągu ostatnich 25 lat jego życia. Zamoyski zwykł wychodzić na wieżę pałacową (na tym zdjęciu jej nie zobaczymy, gdyż od wiele lat temu została rozebrana) i obserwował jak wznoszą sie mury zamojskiej świątyni, ratusza, Akademii czy fortyfikacje. Fundator zaprosił mieszczan aby przybyli do miasta i wypełnili je życiem. W Padwie Północy znaleźli swoje miejsce liczni kupcy z wielu miast Rzeczypospolitej a także innych państw, takich jak Armenia, Turcja, Grecja, Szkocja, Italia…W Zamościu osiedlali się doskonali rzemieśnicy, hetman wspierał  rzemiosło. Wspomnę choćby o rozwoju z woli kanclerza rzemiosła zajmującego się wyrobem bardzo wówczas modnych safianów czy kurdybanów, czyli barwionych na na rózne kolory skór baranich czy koźlęcych. W wyrobie tych modnych, kolorowych skór specjalizowali się Ormianie – na zdjęciu widzimy Kamienice, które przed wiakami należały do tych bogatych kupców i rzemieśników ze wschodu. Serdecznie zapraszam na wycieczki po Zamościu i Roztoczu – szczegóły : https://przewodnikzamosc.pl/?page_id=746

ormianskie ratusz

Dziś mija 410 rocznica śmierci hetmana Jana Zamoyskiego !

Dzisiaj podczas wycieczki po Zamościu stojąc przed pomnikiem hetmana Jana Zamoyskiego, uświadomiłem sobie, że właśnie mija 410 lat od jego śmierci. Następnie odwiedziłem grób wielkiego hetmana w katedrze.

hetm-i-katedraZałożyciela Zamościa umarł nagle, dnia 3 czerwca 1605 roku – popołudniu, w pałacu w Zamościu. Wielki kanclerz skonał na rękach żony Barbary  i jedynego syna. Pochowany został w podziemiach zamojskiej świątyni, a płytę nagrobną z czarnego marmuru z insygniami władzy buławą hetmańska i pieczęcią kanclerską – według jego testamentu – wykonano za czasów syna Tomasza. Żałoba okryła całą Rzeczypospolita, rozpaczało za tym wielkim człowiekiem wielu jego przyjaciół, braci spośród szlachty, o której dobro kanclerz zawsze zabiegał. O śmierci Jana Zamoyskiego dowiedziały się nie tylko największe domy w Rzeczypospolitej ale i w całej Europie.

Maciej Dresner pisał ” Miała Polska czym się chlubić, dopóki żył ów tak wielki mówca i wódz. Po jego stracie ma państwo dostateczną przyczynę do opłakiwania szkody, jak długo losy nie zdarzą mu drugiego, podobnego męża..”

Prawdziwy przedstawiciel  epoki renesansu, doskonale znał się na historii, architekturze, prawie, filozofii, teologii, teorii i praktyce dowodzenia wojskami. Twórca Ordynacji Zamojskiej, czyli państwa w państwie, na której czele stali kolejni zamojscy Ordynaci, kanclerz i hetman wielki koronny, założyciel Zamościa, Tomaszowa, Szarogrodu i innych miast, fundator kolegiaty i Akademii  Zamojskiej. Kanclerz wiele uczynił dla Rzeczypospolitej, która ukochał, pod koniec życia wyraził życzenie aby na jego grobie wyryto sentencję „Tu leży Jan Zamoyski, który wiele cierpiał dla ojczyzny, więcej …od ojczyzny „.  

Pałac Zamoyskich

Pałac zbudowany pod koniec XVI wieku przez  Jana Zamoyskiego został przebudowany w połowie wieku XVIII przez Ordynata Tomasza Antoniego Zamoyskiego w duchu rokkoko. Rezydencja stała się bardziej przestronną, wygodna i z pewnością piękna.

pałąc Sapiehów Warszawa

Pałac Sapiehów w Warszawie

Wieże z czasów hetmana obniżono a także pozbawiono attyk, wybierając trójkątny szczyt, pozostawiono natomiast dwuskrzydłowe schody, przypominające w pewien sposób obecne, ratuszowe. Rezydencję przebudowano również wewnątrz , między innymi wymienione zostały adamaszkowe obicia ścian, wykonano przepiękne malowidła ścienne.

Wzorem dla pałacu Zamoyskich był pałac Sapiehów na Nowym Mieście w Warszawie, budowany kilkadziesiąt lat wcześniej według projektów Jan Zygmunta Deybela. Warto zauważyć, że architekt ten był budowniczym pałacu Błękitnego ( Zamoyskich) w Warszawie przy ul. Senatorskiej. Gdyby nie przebudowa z XIX wieku pałac w Zamościu z pewnością byłby podobny do tego przedstawionego na zdjęciu,. Zapraszam na wycieczki po Zamościu i Roztoczu, podczas których znacznie więcej opowiem na ten oraz  inne tematy – https://przewodnikzamosc.pl/?page_id=746

Pierwsza małżonka Hetmana Jana Zamoyskiego

palac ossolinskich

Pierwszą żoną Jana Zamoyskiego była Anna Z Ossolińskich, która zmarła przy porodzie w roku 1572, małżeństwo to trwało zaledwie rok. Na zd. nieistniejący Pałac Brühla w Warszawie, wybudowany przez marszałka sejmu, wojewodę sandomierskiego, Jerzego Ossolińskiego w połowie XVII wieku. Jego ojciec także wojewoda sandomierski Jan Zbigniew Ossolińki rozpoczął Karierę u boku (spowinowaconego z nim) hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego, z mojej strony: https://www.facebook.com/hetmanJanZamoyski . Jan Zamoyski był związany z wieloma znamienitymi rodami w Rzeczypospolitej jak: Ossolińscy, Radziwiłłowie, Batory, Herbutowie, Zółkiewscy, Tarnowscy

Znacznie więcej historii z życia Jana Zamoyskiego i nie tylko 🙂  przedstawiam podczas zwiedzania Zamościa https://przewodnikzamosc.pl/?page_id=746 zapraszam serdecznie