Archiwum miesiąca: październik 2013

Krypty katedry w Zamościu

groby Zamoyskich

Dziś wigilia Uroczystości Wszystkich Świętych wspomnę o tych, którzy odeszli a wiele uczynili dla Hetmańskiego Grodu, dla Polski na przestrzeni wieków. W podziemiach zamojskiej katedry znajdują się groby i trumny wszystkich szesnastu Ordynatów na Zamościu, oraz większość ich małżonek z tak znamienitych rodzin jak Czartoryscy, Poniatowscy, Potoccy, Sapieha, Tarnowscy, Ostrogscy, Działyńscy, Złotowscy.

Ostatni pochówek XVI ordynata Jana Zamoyskiego miał miejsce w roku 2002, razem z nim spoczęły zwłoki jego małżonki Róży ze Złotowskich Zamoyskiej, sprowadzone z cmentarza w Warszawie. Wspomnę dziś krótko, że Zamoyscy w czasie II wojny światowej szczególnie zasłużyli się dla ratowania Dzieci Zamojszczyzny, dzięki tym wielkim ludziom uratowanych zostało z obozu dla dzieci w Zwierzyńcu kilkaset najmłodszych mieszkańców Zamościa i okolic. W kryptach (obecnej) katedry pochowani zostali także profesorowie Akademii Zamojskiej, księża biskupi z rodu Zamoyskich, i stojący na czele Kapituły Zamojskiej księża Infułaci, począwszy od końca XVI wieku do końca wieku XX, gdy utworzono diecezję ze stolicą w Zamościu. Na zdjęciu widzimy trumny hetmana i kanclerza wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego i jego syna kanclerza Tomasza Zamoyskiego. Niestety od ponad 10 lat nie można już zwiedzać podziemi katedry a czy to się zmieni, jak narazie nie znamy odpowiedzi…

Turystyka w Zamościu

motoc wawa

Warto zwiedzać Zamość, to wspniały pomnik historyczno turystyczny, a w tym roku przybyło do Padwy Północy wiele grup turystycznych, znacznie więcej niż w latach poprzednich, a Turyści nieodmiennie zachwycają się urokiem tego starego grodu.  Do Idealnego Miasta zaprasza przewodnik po Zamościu, są tu także interesujące trasy podziemne, muzea, wnętrza pięknych kościołów, czy synagogi także wycieczki zabezpieczymy przed chłodem czy wiatrem. Można przyjeżdzać w listopadzie, grudniu…w tych miesiącach również czekają na nas niezwykłe atrakcje. Po zwiedzaniu Zamościa proponuję wypad na Roztocze, aby zobaczyć Zwierzyniec, Krasnobród czy  XVIII-wieczną chatę, ogrzać się przy płonącym ognisku… Kontakt przewodnikzamosc@gmail.com

Nauczyciele z Łodzi

Kilka wybranych zdjęć z jesieni tego roku.

nauczyciele z minska

Muzeum z W-wy

 

krasn turys kaplica

SAM_3341

Kaplica na Wodzie w Krasnobrodzie

kaplica krasn

Gdy zwiedzamy Roztocze zatrzymajmy sie w Krasnobrodzie przed Kaplicą Na Wodzie. W tym miejsu  5 sierpnia 1640 roku Jakubowi Ruszczykowi objawiła się  Matka Boża, i powiedziała żeby tutaj wybudować świątynię i tak też się stało z inicjatywy żony II Ordynata Katarzyny z Ostrogskich Zamoyskiej . Są to właściwie dwie połączone kaplice na strumieniu Świerszcz, warto odwiedzić to urokliwe miejsce, odpocząć nieco od trudów codzienego dnia, wykorzystać czas na modlitwę. W roku 1680  została tutaj cudownie uzdrowiona Królowa Marysieńka, której pierwszym miejscem był III Ordynat na Zamościu Jan Sobiepan Zamoyski i w czasie trwania tego małżeństwa  bardzo często przebywała w Krasnobrodzie ale jak widzimy póżniej także chętnie tu przyjeżdzała. Po uzdrowieniu z jej funduszy wybudowany został piękny barokowy kościół konsekrowany 12 lipca 1699 roku.

W I rocznicę strony www.PrzewodnikZamosc.pl

pod madonną ratusz

Czas szybko mija, już jutro przypada I rocznica założenia strony www.PrzewodnikZamosc.pl, to głównie dzięki dzięki niej, w ramch poszerzania wiedzy, czytałem wiele książek, starodruków, czasopism dotyczących Zamoyskich, Hetmańskiego Grodu, Zamojszczyzny..

Szczególnie cenię sobie to, że miałem możliwość poznania interesujących ludzi, którzy zapragnęli przyjechać do Zamościa, czy na teren (byłej) Ordynacji Zamojskiej. Wspólnie z Turystami zwiedzamy zaułki i uliczki Zamościa, swe tajemnice wciąz odkrywa przed nami Kraina malowniczych wzgóz i kretych rzek Roztocze.

Miałem niepowtarzalną okazję opowiadać o Fundatorze Zamościa, Założycielu Akademii Zamoyskiej, Mecenasie kultury, Przyjacielu papieża, królów, profesorów, poetów, Hetmanie i Kanclerzu Wielkim Koronnym Obojga Rzeczypospolitej Janie Sariuszu Zamoyskim, o historii, zabytkach i założeniach  Idealnego Miasta, o losach kolejnych Ordynatów na Zamościu.

Zamoyski jesieńok

Historia Ordynacji Zamojskiej rozpoczęła się w roku 1589 od Jana możnaby rzec, iż zakończyła również na Janie w roku 1944, ale nie do końca jest to prawdą, gdyż syn Ostatniego Orydnata Marcin Zamoyski, od trzech kadencji Prezydent Zamościa, podobnie jak Jego przodkowie dba o Miasto Arkad, dzięki Jego incjatywom Starówka jest restaurowana, a w planach przewidziane są prace przy odnowieniu Akademii, Pałacu, murów obronnych… Państwo pokomunistyczne nie zwróciło Prezydentowi Zamoyskiemu ziem i majątku Ordynacji Zamoyskiej, a mała część ziem po wielu trudach odzskana ( żeby nie było wątpliwości – wykupiona a nie zwrócona) przez rodzinę stała się pretekstem do …wniosku o odwołania Marcian Zamoyskiego z pełnionej funkcji… !

Absurdy histotii a także czasów współczenych okazują sie nie mieć granic, zrozumieć ich nie można. Chyba nie muszę pisać ile przez wieki dla Zamościa, Zamojszczyzny uczynił ród Zamoyskich ( fundacja całych miast, budowa pałaców, kościołów, zakładów…) , który w przeciwieństwie np. do Radziwiłłów, czy Potockich  ( chocby S. Szczęsny Potocki) których głównych celem działania były ich  udzielne „Księstwa”, zawsze kierował się dobrem Ojczyzny, przypomnę tu słowa, które wypowiedział Jan Sariusz Zamoyski do swojego syna  Tomasza, niedługo przed śmiercią ” Już tak to jest mój synu, że my nie dla siebie, ale dla Rzeczypospolitej się rodzimy”.

 

Przewodnik zaprasza do Zamościa

ratusz z pólkola ok

Trwa piękna pogoda, która utrzyma się przez kilka najblizszych  dni. To bardzo dobra okazja, jedna z ostatnich w tym roku, do jesiennych wyjazdów, firmowych, szkolnych i innych.  Proponuję wycieczkę do Zamościa, z radością oporadzę po jego zaułkach i uliczkach, opowiem o świetności sprzed wieków a także wielkich planach na przyszłość, poznamy największe atrakcje Starówki.

ze schodó ok

Przed nami ratusz, który  nieodmiennie zachwyca  swym pięknem, tu podczas spaceru zatrzymamy się na dłużej,  a zdecydowanie warto. Jest tak ciepło, że wciąż jeszcze można  usiąść w kawiarni, pod parasolkami i także tam posłuchać historii i legend Hetmańskiego GroduRynek Wielki, całe Stare MIasto w Idealnym Mieście to niepowtarzalne dzieło wybitnego polskiego Humanisty doby Renesasnu i  Mistrza włoskich architektów. Tu można naprawdę odpocząć, zapomnieć o trudach codziennego dnia, nabrać energii do pracy, zapraszam na zwiedzanie Zamościa  – kontakt przewodnikzamosc@gmail.com lub tel 509 338 939.

Książe Józef Poniatowski – i Zamość – 200 lat od śmierci.

493px-Ksiaze_Jozef Kossak

W 200 lat od śmierci jak również 250 od urodzenia – 7 maja 1763r. – Księcia Józefa przedstawiam kilka słów o jego niezwykłym życiu jak również nawiązuję do Zamościa i rodu Zamoyskich

Przedwczoraj minęła dwusetna rocznica śmierci księcia Józefa Poniatwskiego ( utonął w nurcie Elstery pod Lipskiem), niekoronowanego króla Polski. Napoleon Bonaparte wyrzekł te słowa „gdyby mi się powiodło w Rosji, Poniatowski zostałby królem Polski, zresztą ten człowiek i bez korony był prawdziwym królem. Mial ku temu wszelkie prawa i wszystkie talenty”. Jeżeliby w Polsce w czasie Księstwa Warszawskiego wybierano króla drogą powszechengo głosowania, Poniatowski wygrałby bezapelacyjnie .

Na tym blogu wspomnę również związki księcia Józefa z Zamościem i rodem Zamoyskich. Pepi ( jak go powszechnie nazywano ) to syn generała Andrzeja Poniatowskiego – brata króla Stanisława. Natomiast VIII Ordynat na Zamościu, Jan Jakub Zamoyski poślubił siostrę króla – Ludwikę Marię, w wyniku czego Jan Jakub został stryjem księcia. I jeszcze taka historia: Hetmański Gród nigdy nie został zdobyty w szturmie przez nieprzyjaciół, został jednak zdobyty …przez Polaków, tak jest !. Od 1772 r. Zamość znajdował się pod panowaniem zaboru austriackiego, w maju 1809 żołnierze Księstwa Warszawskiego dowodzeni przez księcia Józefa opanowały Zamość, szturmem biorąc Starą Bramę Lubelską i ostatecznie zwyciężając Austriaków na Rynku Wielkim. W roku 1588 hetman Zamoyski wprowadził tą bramą swojego więżnia arcyksięcia austriackiego Maxymilina Habsburga, teraz Austriacy zostali zmuszeni z miasta uchodzić. Warto w tym miejscu wspomnieć, że podczas tej bitwy szczególnie zasłużyła się Joanna Żubrowa, jako pierwsza kobieta uhonorowana orderem Virtuti Miritari, kobiety zresztą kochały Pepiego ( ale o tym akurat w najnowszym wydaniu tygodnika do „Do Rzeczy”. Do Zamościa, wśród entuzjastycznych wiwatów mieszkańców Perły Renesansu wjechał Józef Poniatowski, co stało się doskonałą okazją do święta narodowego !. Zabrzmiał dzwon odynata Jana, który dzwoni jedynie na największe okazje jak np. przyjazd do Zamościa Jana Pawła II (19 VI 1999) czy Józefa Piłsudskiego ( 17 X 1922), czyli innych wielkich JP.

Tymczasem przenieśmy się w bardziej odległą przeszłość. Jan Zamoyski, niezwyciężony Hetman, będąc w sędziwym jak na owe czasy wieku 60 lat, pod koniec 1601 r. wyruszył na jedną z ostatnich swych wojen przeciwko wojskom szwedzkim, dowodzonym przez księcia Karola Sudermańskiego, notabene stryja polskiego króla Zygmunta III. Zamoyski zdecydował się wesprzeć oblężoną Rygę, w pewnym momencie dostrzegł, że żołnierze tracą wiarę w swe siy i bitwa może zakończyć się porażką. Nie było innego wyjścia, Hetman Zamoyski zauważył wyłom w murze i sam ruszył z okrzykiem „Kto cnotliwy nie widzi – sam pójdę „!, szlachta natychmiast za nim ruszyła, Ryga została zdobyta a Hetman Wielki Koronny Jan Zamoyski pozostał niezwyciężony!. 200 lat później, wracamy do początków wieku XIX, w Bitwie pod Raszynem w roku 1809, gdy polscy żołnierze zwątpili w zwycięstwo, książe Józef wział od podwładnego karabin i spokojnie poprowadził swe wojsko na wroga. Podobnie jak kiedyś Zamoyski teraz Poniatowski potrawił tchnąć w słabnące oddziały nowego ducha, ducha Zwycięstwa.

Jeszcze historia, o której czytałem u niezastąpionego Waldemara Łysiaka, gdy Napoleon zarządził odwrót z Moskwy, a wszędzie dokoła trwały pożary wywołane przez Moskali na zgubę armii francuskiej to właśnie żołnierze jedynego w historii Zwycięscy spod Zamościa!, osłaniali „Boga Wojny” własnymi ciałami podczas odwrotu ratując mu tym samym życie. Później cesarz Francuzów w chwilach największego zagrożenia zwykł mawiać aby to Polacy szli przodem i badali teren.

pomnik PoniatowskiegoPomnik Księcia Józefa na koniu (nieodłącznym podczas jego życia) znajduje się w Warszawie przed pałacem Radziwiłów ( ciekawostki : spowinowaceni z Zamoyskimiprzez ślub Hetmana z Krystyną Radziwiłówną) a kiedyś też Koniecpolskich ( spowinowaceni przez wnuczkę Hetmana Joannę Barbarę, która wyszła za mąż za syna innego Wielkiego Hetmana …Stansława Koniecpolskiego). Nie mamy zbyt wiele pomników naszych bohaterów narodowych przedstawionych na koniu, w Zamościu 400 lat od smierci wielkiego Hetmana stanął piękny 10 metrowy pomnik z brązu

Zmoayski w balsku zachodu cały pomnik

Zapraszam także serdecznie na wycieczki ( szkolne, firmowe, inne) po Zamościu i Roztoczu: https://przewodnikzamosc.pl/?p=1316 pogoda jest wyśmienita!

Na koniec przytoczę słowa z „Cyda” wystawionego poraz pierwszy w Polsce, właśnie w Zamościu, na dworze Jana Sobiepana Zamoyskiego ( innym razem napiszę o wielu pięknych damach w życiu Sobiepana i Pepiego) :

„Dosięga głową tronu

wart więcej czci pokłonu

niżeli król, ten książe”

 

 

Jesień, jedźmy na Roztocze…

jeziorko

Na Roztoczu kończy się pierwszy miesiąc jesieni i wciąż mamy piękną pogodę, która zaprasza nas do spacerów. Niezwykłe kolory liści w starych borach i kniejach właśnie teraz odkrywają przed nami swe najbardziej ukryte tajemnice. Wiele wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości nie będzie lepszego czasu i okazji na zorganizowanie wycieczki. Jeżeli zatem planowaliśmy zwiedzanie Zamościa (szczegóły:  https://przewodnikzamosc.pl/?page_id=746) czy Roztocza warto zrealizować swe marzenia właśnie teraz, jesli nie myśleliśmy o tym …winniśmy poważnie się nad tym zastanowić :-). Czekają na nas Rezerwaty Przyrody: „Nad Tanwią”, „Czartowe Pole” czy  „Bukowa Góra”,  otworem stoją również wrota na wciąż nieodkryte Roztocze Południowe.

Gdy już zakończymy spacery po szlakach RPN czy np. Krasnobrodzkiego Parku Krajoobrazowego i zwiedzimy okoliczne miasteczka warto wejść do cichej gospody, wypić grzane piwo ( bezalkoholowe rzecz jasna 🙂  ) czy też gorącą herbatę z sokiem malinowym, cytryną lub innym dodatkiem i …zapomnieć o wszystkim. Wracając do tematu zwiedzania wciąż nieodkrytego Roztocza, z radością oprowadzę Państwa  po pięknych szlakach Krasnobrodu, Zwierzyńca czy okolic a potem jak już wspomniałem pójdziemy razem odpocząć nieco przy ciepłym kominie starego, chlebowego pieca.

piec w guciowie

Grupom turystycznym firmowym, szkolnym i innym, które zapraganą zostać na Roztoczu na następny dzień lub dłużej pomogę wybrać miejsce w najlepszych i korzystnych cenowo pensjonatach Krasnobrodu lub okolicach Zwierzyńca, gdzie będzie okazja zabawić się na bankiecie, czy uczestniczyć w biesiadzie przy nowoczesnej albo ludowej muzyce z akordeonem i wspólnym śpiewie. Można także urządzić ognisko z pieczeniem ziemniaków, kielbasek.., wziąć  udział w wyrabianiu masła czy wypiekaniu podpłomyków a także przejechać się po roztoczańskiej okolicy wozem zaprzężonym w rącze konie. Cóż, czekają na  nas te wymienione  jak  również inne atrakcje, zapraszam zatem wszystkich Gobtroterów, Podrózników, Trampów, kontakt mailowy – przewodnikzamosc@gmail.com,

Pensjonat

Zapraszam również na strony:

http://przewodnikzamosc.salon24.pl/542183,jesienne-zwiedzanie-roztocza

https://www.facebook.com/PrzewodnikZamosc?ref=stream&hc_location=timeline

Ciepło na Roztoczu …w gospodzie

fura koń z drzewem bond

Przed zimą należy zaopatrzyć się w drzewo do ogrzania naszych domów, drwa przyniosą nam ciepło, spalając się w piecach i  kominkach.  W długie zimowe wieczory,   także w wielu knajpach i gospodach Roztocza, przy ciepłej herbatce lub grzanym winie wspomnimy uroki jesieni czy lata. Wiem doskonale, że w wielu miejscach Krainy Malowniczych Wzgórz nad Wieprzem i Sopotem miejscowi gospodarze i właściciele ośrodków przygotowali moc atrakcji dla turystów. Jeśli chciałbyś w takim miejscu odpocząć proszę o kontatkt ( przewodnikzamosc@gmail.com) porozmawiamy o konkretach, różnych miejscach i formach spędzenia wolnego czasu, biesiadach, ogniskach, kuligach, zabawach przy akordeonie, albo orkiestrze, wspólnym radosnym, prawdziwie roztoczańskim śpiewie 🙂

 Dziś piękny, słoneczny dzień, warto wybrać sie do lasu, zaopatrzyć na zimę, a jutro na tej stronie zobaczymy …jak płoną drwa w chlebowym piecu, zapraszam :

https://przewodnikzamosc.pl/?page_id=1202

Plac autobusowy zd Otachel ok 1970

Przewodnik po Zamościu prowadzi dziś w przeszłość do miejsca, które zmieniło swoją funkcję. Kilkadzisiąt lat tamu na Placu Stefanidesa, przedstawionym na zdjęciu znajdował się dworzec autobusowy, z którego jelczem „beczką” można było pojechać do zamojskich wsi. Obecnie znajduje się tutaj parking samochodowy.

Spacer ulicami i zaułkami Zamościa

Zapraszam  Państwa ponownie do udziału w spacerze ulicami i zaułkami Miasta Arkad.

pomnik zamo z grodziej

Podczas wycieczki po Zamościu zobaczymy mury i fortyfikacje, które broniły mieszkańców podczas wojen. Poznamy także niezwykle barwną historię Bramy Lubelskiej Starej, którą wjechał wyjątkowo wielki człowiek a jednocześnie więżień Hetmana… oraz dowiemy czy spełniła się zapowiedź Jana Zamoyskiego…

katedra i ryn wlk

Rynek Wielki to zamojskie Forum Romanum.

Poznamy odpowiedź na pytanie dlaczego najwyższe dowództwo wojskowe III Rzeszy interesowało się tak bardzo podczas II wojny światowej kościołem Świętej Katarzyny ?
Będziemy mieli okazję podziwiać renesansowe piękno zamojskiej Katedry i Ideę jej powstania, posłuchamy jacy wielcy ludzie spoczywają w kryptach świątyni i czy spełniło się jedno z największych pragnień Fundatora Kolegiaty ?

_inscnizacja szewdów na rw

Podczas zwiedzania Zamościa przekaże także Państwu historię powstania stołu szwedzkiego, oraz opowiem historię związaną z …garncem pełnym poziomek dla Zamoyskich. Inne historie i ciekawostki przedstawię podczas spaceru po Perle Renesansu. Serdecznie zapraszam zorganizowane grupy szkolne, firmowe i inne – tel 509 338 939. Proponuję również wyjazd na Roztocze nie tylko pracownikom fim https://przewodnikzamosc.pl/?page_id=1157