Archiwum miesiąca: kwiecień 2014

Telewizja w Zamościu

kolrowe dziewczyny i ormiańskieokk

Dziewczęta w wielobarwnych szatach i kamienice też 🙂

Wczoraj wczesnym rankiem przyjechała do Zamościa telewizja :-), przed ratuszem, na wysokich wysięgnikach zainstalowane zostały kamery. Od świtu świeciło słońce, wspaniała pogoda także sprzyjała  promocji Perły Renesansu wśród telewidzów w całej Polsce i poza jej granicami. A jest się czym pochwalić – tylko w ostatnich 3, 4 latach przeprowadzono na Starym Mieście wiele prac, restaurowano Katedrę, wiele kamienic i innych zabytków, wymieniono bruk, zrewitalizowano podwórka ze zwróceniem szczególnej uwagi na walory przyrodnicze. Obecnie kończą się prace przy modernizacji Arsenału oraz murów, bastionów, kurtyn zamojskiej twierdzy, która już przyciąga uwagę wielu Zwiedzających.

ratusz tańćzą

Zabawa i tańce o poranku

W czasie programu w TVP, który był nadawany na żywo sprzed ratusza,  zaproszeni goście opowiadali o przygotowaniu Miasta Arkad do sezonu turystycznego , szczególnych atrakcjach, interesujących miejscach godnych zwiedzania. Na płycie Rynku Wielkiego wystąpiły zamojskie zespoły ludowe jak np. Zespół Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” i zaprezentowały swój repertuar taneczny i wokalny.

dziewczyny tanczo kolorwe okk

Jeszcze raz występ Dziewcząt z zespołu

Stawiło się Zamojskie Bractwo Rycerskie i Przewodnicy po Zamościu i Roztoczu. Wystąpili także goście, którzy barwnie opowiadali o zaczarowanej Kranie Malowniczych Wzgórz i Czystych Rzek, o Krasnobrodzie – Sanktuarium Matki Bożej, Zwierzyńcu – dawna siedziba b. Ordynacji Zamojskiej, Guciowie chata i gospodarstwo kryte strzechą, Górecko Kościelne – aleja starych dębów i Szum.

W związku z tym mili Państwo, warto zaplanować sobie urlop lub kilka dni w Zamościu i na Roztoczu, ja oczywiście również polecam swoje usługi https://przewodnikzamosc.pl/?page_id=2085

24 kwietnia 14r. Poranek TVP Info z Zamościa.

Jutro przybywa do Zamościa telewizja TVP Info, właśnie z Perły Renesansu, z płyty Rynku Wielkiego przed rauszem, nadawany będzie poranny program tej stacji .

 

 

 

LOT Zamość

Zdjęcie LOT. Jakie szczególne atrakcje możemy zaprezentować widzom całej Polski ? wiele spośród nich widać na zaprezentowanym zdjęciu . Spacer po uliczkach i zaułkach Starego Miasta, odwiedzenia Muzeum Zamojskiego, Katedry, opowieść przed Akademią Zamojską i pomnikiem Hetmana Zamoyskiego proponuje Przewodnik po Zamościu https://przewodnikzamosc.pl/wp-admin/post.php?post=746&action=edit

Jak wszyscy widzimy za oknem piękna wiosna, śpiew ptaków, kwitnące sady, drzewa wypuszczające liście, malownicze wzgórza, czyste rzeki to z kolei czeka nas na Roztoczu, o tej pięknej Krainie także będzie moa w telewizji a ja jako przewodnik zapraszam na moją stronę po Roztoczu  http://januszmalick.nazwa.pl/instalator/wordpress/?page_id=8

Zamość i Roztocze – weekend majowy 2014 i zwiedzanie z przewodnikiem.

Zbliża się majowy weekend, jako przewodnik po Zamościu i Roztoczu przygotowałem specjalną propozycję zwiedzania i atrakcji w Krainie Malowniczych Wzgórz i w Perle Renesansu, szczegóły : https://przewodnikzamosc.pl/?page_id=2085.

W Zamościu i na Roztoczu zostało zaplanowanych także wiele różnych atrakcji zarówno dla Turystów jak i dla Mieszkańców Zamojszczyzny. Może na rower do Józefowa? , organizatorzy przygotowywali w tym roztoczańskim miasteczku rowerową majówkę i dwie trasy. 1. Dla rodzin, także dla dzieci łatwiejsza – 36 km uczestnicy dotrą m.in do Rezerwatu Czartowe Pole. 2. Trudniejsza 56 km, jej uczestnicy odwiedzą w trakcie trasy: Górecko Kościelne – Stawy Echo – Florianka (…) Warto popadełowaćjózefów

Lepiej jest wcześniej zaplanować sobie czas i zdecydować co wybrać spośród przygotowanych propozycji, w Zamościu podczas majowego weekendu 2014 szczególnie zwracam uwagę na:
– Piątek 2 maja – Koncert braci Cugowskich
– Święto Konstytucji 3 Maja o 16 Koncert Pieśni Patriotycznych
– Niedziela 4 maja – bieg wokół Twierdzy Zamość i pokaz Zamojskiego Bractwa Rycerskiego, oraz wiele innych atrakcji…

zamosc2014

Kargul i Pawlak zapraszają do Suśca, prawdopodobnie ma się pojawić sam Sylwester Chęciński, reżyser filmu 'Sami Swoi” …
Po za tym wśród atrakcji m.in.: spływy kajakiem, przejażdżki bryczkami, wspólne śpiewanie i potańcówka do białego rana – to niewątpliwie ciekawa propozycja

siecsueisec

Specjalne atrakcje na majowy weekend 2014 przewidziane są także w Krasnobrodzie, warto będzie posłuchać orkiestry dętej, zobaczyć zawody Strażaków, przewidziano także wiele atrakcji dla dzieci jak choćby zjeżdżalnie , Oczywiście można wybrać się na spacer nad zalew czy szlak do Krasnobrodzkiego Parkukrasnobr

Zwiedzanie Zamościa i Roztocza  najlepiej rozpocząć w godzinach porannych a późnym popołudniem i wieczorem jak widzimy  także czeka nas moc atrakcji, warto zatem zaplanować urlop na Zamojszczyźnie.

„Tu śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo, po polsku”Błogosławiony Jan Paweł II Zamość 12.06.1999r.

– przypomnę te sowa tuż przed kanonizacją.

Wielki Tydzień 2014 nabożeństwa, kościoły w Zamościu

Dziś rozpoczyna się Triduum Paschalne – dni męki i śmierci Jezusa.

Jako przewodnik po Zamościu, czyli także najważniejszego co aktualnie przeżywamy publikuję porządek nabożeństw w kościołach na Starym Mieście.

katedra

Wielki Czwartek  Wielki Piątek Wielka Sobota  Niedziela W.

Katedra  p.w. Zmartwychwstania Pańskiego i Św. Tomasza

Wielki Czwartek           Wieczerza Pańska                  18.00

Wielki Piątek              Liturgia Męki Pańskiej             18.00

Wielka Sobota       od 9.00 do 16.00 co godz. święcenie pokarmów

Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego

Sobota g 20.00 Wigilia Paschalna        ( prośba przyniesienia świec)

Niedziela msza rezurekcyjna             6.00

katedra łądne

Kościół Ojców Franciszkanów

Wielki Czwartek   Msza św. Wieczerzy Pańskiej   18.00

Wielki Piątek   Droga Krzyżowa 9.00, Liturgia Męki Pańskiej   18.00

Wielka Sobota Święcenie Pokarmów 7.30 – 17.00

Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego

Sobota   Liturgia Paschalna                 19.00

mikolaja

Kościół Świętego Mikołaja jw.

Wielki Czwartek  18.00 , Wielki Piątek 18.00

Sobota Wigilia Paschalna 19.00

 

 

Zamość – Idealne Miasto harmonii i piękna

ratusz katedra z lotu Zamość, a w nim także Rynek Wielki to doskonały przykład renesansowej harmonii i piękna, jego wymiary o proporcjach 100 na 100 metrów to idealny kwadrat. Dziś przewodnik                                  (https://przewodnikzamosc.pl/?page_id=746) po Zamościu  proponuje szczególne atrakcje, jeszcze bardziej estetyczne zwiedzanie Perły Renesansu, zaczerpniemy ze źródeł jej powstania.  Przy rynku, według projektu Bernardo Morando zostały usytuowane podcieniowe kamieniczki, to właśnie nasze perły – początkowo drewniane, a następnie m. in. na skutek licznych pożarów zamienione na  murowane, a budowane wg. wzoru kamienicy samego hetmana Zamoyskiego. W pierzei północnej usytuowano główną budowlę Rynku Wielkiego, największy i najpiękniejszy klejnot – ratusz, początkowo niższy i mniej reprezentacyjny  – jednakże podwyższony i upiększany na przestrzeni wieków. Jeżeli mówimy o pięknie to ostatnio zgłębiałem ten temat :-), natrafiłem na definicję „piękna” według Leona Battisty Albertiego, który był Mistrzem Bernardo Morando. Piękno zatem jest „harmonią wszystkich części dostosowanych do siebie tak, że nie można nic dodać ani zmienić nie psując całości”
Włoski architekt Idealnego Miasta przy jego założeniu czerpał wzory z żyjącego ponad wiek wcześniej L.B. Albertiego, jak sami zaplanował je tak, że „nie można nic dodać ani zmienić nie psując całości”
Znamy również odniesienia hetmańskiego grodu do ciała ludzkiego ( jeśli nie …to zapraszam na wycieczkę po Zamościu 🙂 ) a co na ten temat mówili ulubieni autorzy samego Jana Zamoyskiego, których dzieła zgłębiał przez całe życie a wiemy jak ogromny miał wpływ na budowę swojego miasta miał ten wielki człowiek epoki Renesansu.
Cyceron: „W ciele nazywa się pięknem jakaś odpowiednia postać członków w połączeniu z pewną przyjemnością barwy  „apta figura membrorum cum coloris quadam suavitate”. Definicja tą  rozszerzono na piękno wzrokowe wszystkich rzeczy, na piękno dźwiękowe w muzyce, na piękno myśli w literaturze… i nawet na piękno transcendentalne, zwłaszcza piękno duszy.
I na koniec przejmująca definicja piękna ulubionego autora Fundatora Zamościa  Św. Augustyna : „Piękno bowiem, które przez dusze artystów spływa ku ich rękom, pochodzi od owej piękności, która ponad duszami jest i ku której dniem i nocą wzdycha dusza moja. Sprawcy i miłośnicy piękności materialnych stamtąd czerpią miarę, według której je oceniają”.

Wnioski na temat idei powstania Zamościa wysuwają się same.

Urywki z życia Jana Zamoyskiego

pomnik zamo z grodziejNa  mojej stronie https://www.facebook.com/PrzewodnikZamosc ma miejsce pewna zabawa – nawiązanie daną liczbą polubień do roku w historii Zamościa, Zamoyskich, niedawno ta liczba przekroczyła 1600 – zapraszam na Przewodnika Zamość na fb i do polubienia tej strony.

  Druga połowa wieku XVI, dzieciństwo i młode lata Jana ze Skokówki,  nauka w Paryżu i w Strasburgu, następnie studia na słynnym w całej wówczas Europie Uniwersytecie Padewskim i zaszczytne tam stanowisko rektora. Następnie, w połowie lat sześćdziesiątych powrót do Ojczyzny z tytułem doktora Obojga Praw i listem polecającym Senatu Weneckiego do króla Zygmunta Augusta, a tu służba w Archiwum Królewskim i już mamy rok 1570  i bajeczna wprost kariera stoi przez  otworem … Historia Trybuna Szlacheckiego wielka, wręcz decydująca rola w pierwszych wolnych elekcjach.
 W 1577 ślub w Warszawie w willi Królowej Anny Jagiellonki z piękną i młoda Księżniczką Krystyną, która niestety długo nie pożyła.  Dwa miesiące później w dniu 1 marca 1579 stanowisko Kanclerza Wielkiego Koronnego,  6 sierpnia1581 funkcja Hetmana, dwa lata później ślub na Wawelu z Księżniczką Gryzeldą Batorówną i już za kilka lat  w 1587 rozpocznie się budowa Kolegiaty.. A.D. 1595 15 marca Jan Zamoyski otwiera Akademię Zamojską ,na której m.in. wykładano prawo rzymskie i polskie oraz kanoniczne, teologie, elokwencję i krasomówstwo, filozofię, medycynę to było bardzo gruntowne kształcenie człowieka, studia w Zamojskim Hippeum zapewniały wówczas przyszłość. Mamy rok 1601 Hetman Jan zbliża się do kresu życia, toczy się jedna o ostatnich bitew, z których zawsze wychodził obronną ręką, tym razem wszystko sprzysięga się przeciw niemu, wydaje się że będzie musiał ustąpić pokonany, jego żołnierze są zniechęceni, zupełnie brak im woli walki. Zamoyski widząc to… Przewodnik po Zamościu zaprasza serdecznie  na zwiedzanie Perły Renesansu. https://przewodnikzamosc.pl/?page_id=746

Na koniec pytanie kiedy i gdzie ( dokładnie )  umarł Jan Zamoyski ?

 

Spacer pod murami Zamościa

muryZa spotkanie i szkolenie, głównie o zamojskiej twierdzy, zorganizowane na bardzo wysokim poziomie przez Koło Przewodników im. Róży i Jana Zamoyskich – uprzejmie dziękuję.  Zdarzyło się to w czwartek, i spod Czwartku ruszyliśmy dookoła murów spacerując pośród kropel deszczu. Przewodnicy po Zamościu mijali kolejne niezdobyte bastiony,   obserwowali jak powstają na nowo niczym Feniks z popiołów, przybyli wieczorową porą  w okolice Akademii Zamojskiej. To był cenny, ważny czas, mnóstwo informacji aktualnych i sprzed wieków. Nasi Przewodnicy mają wielką wiedzę na temat Zamościa, jego dziejów, że o kulturze osobistej nie wspomnę, z czystym sercem można polecić Przewodników zamojskiego Koła ! Z uwagi na to że nie miałem dobrego aparatu, zdjęcia nie są dobrej jakości, zatem publikuje najlepsze, pozostali zamojscy  Przewodnicy stoją tuż obok.

Jan Paweł II – Jan Zamoyski – Katedra w Zamościu

katedra łądneJuż u początków istnienia Zamościa kolegiata spełniała niezwykle istotne funkcje, była główną świątynią rodu Zamoyskich, przed ołtarzem Ordynaci składali przysięgę na wierność statutów Ordynacji, tutaj odbywały się najważniejsze nabożeństwa. W podziemiach katedry spoczywają osoby najbardziej zasłużone – na przestrzeni dziejów – dla miasta arkad, na czele z Ordynatami i łącznie z Kanclerzem i Hetmanem Wielkim Koronnym Janem Zamoyskim. Za jego życia kolegiata nie została wykończona, jednak kilka lat przed jego śmiercią miało miejsce erygowanie parafii kolegiackiej oraz odbyło się pierwsze nabożeństwo. Katedra to w istocie mały Zamość, jego piętnastokrotne pomniejszenie, znajdziemy w niej także wiele innych odniesień. Warto również zauważyć, że drogą z pałacu do katedry ( którą widzimy na zdjęciu_ – jeśli tylko przebywał w Zamościu – codziennie do świątyni na mszę św. zmierzał, a tu  widzimy go na pomniku hetman Zamoyski.                                                                                                                          hetm i katedraFundator tej świątyni bardzo pragnął by stałą stała się ona katedrą, jednakże  – tak to można określić – dopiero Bł. Jan Paweł II spełnił to pragnienie po 387 latach od śmierci kanclerza. Pomnik naszego Ojca Świętego stoi przed katedrą podczas zwiedzania Zamościa będziemy mieli okazję go zobaczyć….

Zamość przed dwoma wiekami na obrazie JP Lelewela

                            JP Lelewel Zamość Rynek Wielki wraz z ratuszem prawie 200 lat temu według Jana Pawła Lelewela – Przewodnik Zamość prowadzi dziś w przeszłość :-). – Kilka lat wcześniej w grudniu 1820 r. Zamość został przejęty od Zamoyskich na własność rządu rosyjskiego, w zamian Zamoyscy otrzymali inne dobra między innymi Jadów ( wątpliwa to zamiana). Gdybyśmy po Kongresie Wiedeńskim pojawili się na którymś z rynków lub w innym zaułku Miasta Arkad nie trudno byłoby nam spotkać gromad więźniów przemierzających ulice i zmierzających do pracy przy fortecy. Z jakiego powodu?, otóż hetmańska gród przemianowany został na zamknięte więzienie dla pospolitych przestępców ale i więźniów politycznych. W owym czasie, w celi przy bramie lwowskiej przetrzymywany był Prezes Towarzystwa Patriotycznego Walerian Łukasiński. W Zamościu i w innych więzieniach w sumie przesiedział prawie pół wieku – aż do śmierci w Sliserburgu. Zamość przedstawiony na akwareli Jana Pawła Lelewela: widzimy ratusz bez attyk, jednakże możemy podziwiać attyki nie tylko na kamienicach ormiańśkich także na innych kamienicach w pierzei wschodniej. Ozdobne attyki, zasłaniające dachy były najprawdopodobniej na wszystkich kamienicach przy Rynku Wielkim i znaczna ich większość zniknęła w wyniku”upiększającego” działania rosyjskiego zaborcę, więcej na ten i inne tematy https://przewodnikzamosc.pl/?page_id=746 przewodnik po Zamościu opowie podczas wycieczki… serdecznie zapraszam na zwiedzanie Perły Renesansu.

O Kanclerzu wielkim koronnym Tomaszu Zamoyskim w rocznicę urodzin – 1 kwietnia 1594r.

Tomasz_Zamoyski

Hetman wielki koronny Jan Zamoyski bardzo długo oczekiwał na upragnionego potomka, czterokrotnie żonaty, gdyż żony niestety  bardzo młodo umierały, przeważnie przy porodach lub niedługo po nich, bardzo krótko żyły córki zrodzone z tych małżeństw. A Hetman w wielkiej żałobie i żalu zawsze strój czarny przywdziewał wraz ze swoim licznym wojskiem jeszcze bardziej …odstraszając wroga na polu bitwy. Jego ostatnią, czwartą  żoną była Barbara z rodu Tarnowskich, jej ojcem Stanisław kasztelan sandomierski. Bardzo interesujące jest to, że zarówno Stanisław Tarnowski ( z uwagi na sławę krewnego hetmana Tarnowskiego) oraz Jan Zamoyski ze względu na swoje własne zasługi brani byli pod uwagę jako kandydaci na zajęcie tronu na Wawelu. Kanclerz  Jan Zamoyski będący już w 53 roku życia doczekał się nareszcie potomka, upragnionego syna, któremu mógł przekazać wielki majątek, (w tym założoną 5 lat wcześniej Ordynację) oraz cenne rady i naukę tak potrzebną jak dobrze wiemy, w życiu.

Poniżej przedstawiam krótką historię Tomasza Zamoyskiego, więcej podczas zwiedzania Zamościa i Roztocza : http://przewodnikzamosc.pl/?page_id=2085 zapraszam serdecznie 🙂

Tomasz Zamoyski urodził się w piątek 1 kwietnia 1594 roku –  w Zamościu i wychowywany był pod okiem światłego ojca oraz Szymona Szymonowicza. Studiował w Akademii Zamojskiej, gdzie nauka rozpoczynała się wcześnie, gdy miał lat osiem uczył się już 4 języków: polskiego, łaciny, greki i tureckiego. W starszym wieku poznał kolejne i z pewnością moglibyśmy go dziś nazwać poliglotą. Tomasz był  wszechstronnie wykształconym magnatem, w Akademia Zamoscensis przeszedł studia z zakresu prawa, filozofii, inżynierii wojskowej retoryki i krasomówstwa ( był bardzo dobrym mówcą), matematyki, teologii. Po ukończeniu zamojskiego Hippeum opuścił Zamość i udał się w  naukowo- turystyczną (wówczas również kwitła turystyka) podróż po Europie, którą rozpoczął od krajów niemieckich, następnie syn Hetmana przyjmowany był przez króla Anglii Jakuba i Francji Ludwika XIII, natomiast we Włoszech wielokrotnie bywał na audiencji u papieża. Dlaczego tak się działo?  Z uwagi na wielką sławę ojca, która niosła się jeszcze przez wiele, wiele lat po całej Europie.  Hetmanowic wracając z tej kilkuletniej podróży po krajach zachodu zatrzymał się w Padwie gdzie powiedział Ja ojca swego drogi trzymać się chce…i nie inszych dróg sobie w ojczyźnie szukać ale tą utorowaną iść”. Po powrocie do Ojczyzny uczestniczył w wyprawach wojennych przy boku starego już hetmana a przyjaciela Ojca Stanisława Żółkiewskiego. Wraz ze swoją żoną Katarzyną z  Ostrogskich byli ludźmi bardzo religijnymi, wiele funduszy przeznaczyli na cele sakralne, ufundowali wiele kościołów jak np. Kościół Franciszkanów w Zamościu czy św Katarzyny w Szczebrzeszynie (na zdjęciu).

katarzyny

Pod koniec życia, za czasów panowania Władysława IV został mianowany kanclerzem wielkim koronnym, jeszcze wcześniej był bardzo poważnym kandydatem do otrzymania buławy hetmańskiej, z pewnością główną przeszkodą była choroba a już na pewno wczesna śmierć :), w wieku niemal 44 w styczniu 1638r.Mowę pogrzebową wygłosił słynny wówczas profesor retoryki ksiądz Andrzej Abrek, którego ród był w posiadaniu kamienicy abrekowskiej ( sąsiedniej do aptecznej). Tomasz Zamoyski został pochowany w podziemiach zamojskiej katedry i jego doczesne szczątki spoczywają obok ojca . Na koniec zauważę, że chętnie oprowadzę po sanktuariach, miejscach szczególnych także pielgrzymki, grupy kościelne https://przewodnikzamosc.pl/?page_id=2115