Archiwum miesiąca: czerwiec 2014

Zabytki Zamościa i Rosjanie w XIX wieku

ormianNa zdjęciu powyżej widzimy Kamienice Ormiańskie, jedne z największych atrakcji Perły Renesansu, tu prawie zawsze przychodzą Turyści podczas zwiedzania Zamościa – z wielkim podziwem oglądają oraz próbują odczytać wizje przedstawione na fasadach domów.
Kamienice także przed wiekami były piękne, z arkadami prowadzącymi do chłodnych latem podcieni, grzebieniaste attyki dookoła Rynku, ozdabiały i zasłaniały dachy. W dziewiętnastym wieku, podczas rosyjskiego zaboru ucierpały attyki jak i inne zamojskie zabytki. Zaborcy niszczyli – niemalże z pasją – (obecną) Katedrę, kościół Franciszkanów, kamienice przy rynku…Ul_Ormianska_ok_1925r

Głównym powodem tych zniszczeń  było wiele wotywnych wezwań, dekoracji na zamojskich świątyniach i innych budynkach Starego Miasta. Mówiły one o świetności Zamościa oraz całej Rzeczpospolitej w wieku XVI i XVII, o zwycięstwach Hetmana Jana Zamoyskiego nad Moskwą ( głównie ówczesna kolegiata). Rosjanie nie mogli znieść tych symboli i znaków a mając władzę w rękach zniszczyli to co budowali w przeszłości Zamoyscy. Jednak po latach kamienice ormiańskie, jak również katedra odzyskały swoją świetność. Na przywrócenie attyk czekają pozostałe kamienice przy Rynku Wielkim, a przewodnik Zamość ( także inni przewodnicy)  oczekuję na zwiedzających aby im opowiedzieć o świetności dawnego Zamościa, Ordynacji, roli Hetmana Zamoyskiego i innych Zamoyskich w powstaniu idealnego miasta..

Bitwa Pod Osuchami – dziś 70 rocznica

osssuch

Program Obchodów 70 rocznicy Bitwy

Dziś, jako przewodnik po Zamościu i Roztoczu  wspominam bardzo tragiczną kartę z historii naszych ziem. W dniach 25-26 czerwca mija 70 lat od Bitwy w lasach Puszczy Solskiej – pod Osuchami, gdzie zginęło kilkuset żołnierzy głównie należących do Armii Krajowej także Batalionów Chłopskich oraz partyzantów AL i radzieckich. Była to największa bitwa partyzancka II wojny światowej. Pod bitwy Partyzanci, którzy nie wydostali się z okrążenia zostali przez Niemców zepchnięci do bagien. Tutaj próbowali stawiać zorganizowany opór (nie rozbite wcześniej – oddziały „Rysia” oraz resztki oddziałów „Burzy”, „Topoli”, „Błyskawicy”), a potem próbowali się ukrywać. Pewna część Partyzantów ukryła się tak, że Niemcy ich nie znaleźli – na drzewach, w bagnach, krzakach. Ci, których odnaleziono, zanim zginęli lub dostali się w ręce niemieckie bronili się ze wszystkich sił – niezwykłym bohaterstwem wykazał się porucznik „Woyna”, który tak się bronił, że zabił kilkunastu lub może nawet kilkudziesięciu niemieckich żołnierzy. Dzielny żołnierz zginął dopiero po obrzuceniu serią granatów. Tragiczny los spotkał rannych, którym nikt nie mógł udzielić pomocy –  umierali w męczarniach. Wielu nieprzytomnych zostało ukrytych przez kolegów, którzy nie mogli ich potem odnaleźć.

Po dokładnym przeszukaniu lasów Niemcy schwytanych partyzantów wywieźli do obozów przejściowych w Biłgoraju i Zwierzyńcu, a następnie do obozów śmierci w Majdanku. 63 osoby zostały rozstrzelane na początku lipca w lesie Rapy na peryferiach Biłgoraja. Duża część złapanych była mordowana na miejscu. Mieszkańcy Osuch i okolicznych wiosek także ponieśli tragiczną konsekwencję tej bitwy.

Wkrótce Lato – poznaj Zamość z przewodnikiem

Szybko zbliża się lato i wakacje, zatem serdecznie zapraszam – w wybranym terminie – na zwiedzanie Zamościa i Roztocza, szczegóły : https://przewodnikzamosc.pl/?page_id=746  Czy znamy stare tejemnice, najciekawsze historie, legendy Perły Renesansu ?

zwiedzanie Zamościa

Dziś opowiem jedną, krótką historię, otóż zaledwie kilka lat po powstaniu Akademii Zamojskiej przybył do Zamościa Szkot o nazwisku  – z języka łacińskiego – Brusius, który był wielce zasłużonym profesorem prawa i miał za sobą długą karierę na Uniwersytetach Europejskich, jak chociażby w Rzymie. Pod koniec życia, na zaproszenie hetmana Jana Zamoyskiego dotarł do Miasta Arkad, jednak okazało się, że ów profesor nie potrafi odnaleźć się na Zamojskiej Uczelni, izolował się spośród grona pozostałych profesorów stale wspominająć młodość, którą spędził w swym rodzinnym kraju. Przyszedł czas, że profesor Brusius poszedł na zamek prosząc o przyjęcie przez kanclerza, któremu wyznał, że w młodości był zołnierzem i nie wyobraża sobie umrzeć na łożu boleści w Zamościu i jak bardzo pragnie powrócić na pole bitewne aby oddać swe zycie. Zamoyski, który miał wszędzie przyjaciół, wkrótce wystarał się o angaż w wojsku dla tego oryginalnego profesora prawa i ten mógł wykazać się we władaniu szablą i zginąć na polu chwały.

Zamość piekny

Podczas zwiedzania Zamościa i Roztocza z przewodnikiem znacznie więcej historii, ciekawostek, legend  oraz wiele innych atrakcji – zapraszam serdecznie.

8 Zamojski Festiwal Kultury 2014 „arte, cultura, musica e…”

festiwal kultury

Zaproszenie na zamojski festiwal kultury w Zamościu, gwiazdy to Zbyszek Wodecki  oraz zamojski zespół VOX i światowe przeboje – warto wybrać się do Zamościa, tu czeka na nas wiele atrakcji, także tych dziejących się wokół festiwalu,   przewodnik Zamość także zaprasza 🙂

Zwiedzanie Roztocza – Rezerwat nad Tanwią

mostekdziewczyna

Powoli kończy się wiosna i już niebawem rozpocznamy  wakacje, które będą – między innymi -doskonałą okazją do wędrówek po malowniczym Roztoczu: https://przewodnikzamosc.pl/?page_id=1129  . Na turystów tej Zalesionej Krainy Wzgórz i Dolin czeka mnóstwo niespodzianek, powyżej trasa w Rezerwacie nad Tanwią. Wycieczka szkolna bardzo szybko przemierzała szlak w oczekiwaniu na …Gargamela, nie straszne dla niej żadne przeszkody .mostek   dzieweczki

Po drodze na mniejszych i większych turystów czeka wiele przygód, akurat podczas tej wycieczki było po ulewnych deszczach, które nawiedziły Krainę Zalesionych Wzgórz. Jednak czy takie sytuacje jak te przedstawione na zdjęciu powyżej – nie są dla dzieci powodem największej radości ?. Rezerwat nad Tanwią jest położony nad rzeką o tym imieniu i znajduje się dokładnie na dawnej granicy Kongresówki i Galicji, czyli dwóch zaborów – rosyjskiego i austriackiego. Warto zobaczyć to miejsce leżące u granic Roztocza  Środkowego i będącym jedną z jego większych atrakcji., Autokarem wcale nie jest tak daleko, zaledwie 1 godzina drogi z Zamościa, a proponowana trasa stanowi nie tylko dla dzieci wielka frajdę .

A kto to jest Gargamel ? …to właściciel sklepu znajdującego się tuż nad Rezerwatem ( widzimy w oddali żółtą tablicę na sklepie ? ) i juz tajemnica rozwiązana, jako przewodnik z radością Was do tego miejsca zaprowadzę 🙂

gargam

 

Jarmark Hetmański w Zamościu 7-8 czerwca 2014r.

rynek jarmarkW najbliższa sobotę w samo południe rozpoczyna 20-ty z kolei Jarmark Hetmański, jesli nie bedzięmy liczyli tych, które odbyły sie za czasów hetmana wielkiego koronnego Jana Zamyskiego…, potrwa do niedzieli. Przed ponad czterema wiekami jarmarki odbywały się 3 razy do roku jeden w styczniu, drugi podobnie jak i teraz w okolicy 12 czerwca – czyli w rocznicę ustanowienia lokacji Zamościa przez króla Stefana Batorego oraz jesienią.

chleb zakwas ratusz ok

.Do dzisieszych czasów zachował nam się jeden jarmark, ten główny – w czerwcu, na Rynku Wielkim ( kiedyś odbywał się na Solnym) można będzie kupić chleb na zakwsie, wiele produktów arcydzieła ludowego, gliniane garnki, dobre książki, przewodniki turystyczne po Zamościu i Roztoczu, dmuchane baloniki, inne zabawki dla dzieci, wiele słodyczy i moc innych atrakcji, ze swojej strony mogę opowiedzieć Państwu o starym Zamościu, jego dziejach, oraz teraźniejszości 🙂 tel 509 33 89 39