Archiwum miesiąca: wrzesień 2015

Uroczysty pogrzeb bohatera Zamojszczyzny ” Zapory” i Innych Niezłomnych

JUTRO na „Łączce” w Warszawie odbędzie uroczysty pogrzeb bohaterów niezłomnych – w tym mjr Hieronima Dekutowskiego. Uroczystości – organizowane przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa – rozpoczną się o godz. 10.00 żałobną Mszą Świętą na placu Marszałka Piłsudskiego. Wystawione przy ołtarzu trumny zostaną następnie w kondukcie żałobnym przewiezione na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, do kwatery „Ł”. Uroczystości na „Łączce” przed Panteonem – Mauzoleum Wyklętych Niezłomnych rozpoczną się o godzinie 12.00 i zakończą Apelem Pamięci, salwą honorową i złożeniem kwiatów.

Wielki bohater Zamościa, Zamojszczyzny (…), walczący o wolność Ojczyzny podczas okupacji niemieckiej jak i po wkroczeniu na nasze tereny armii sowieckiej.

Hieronim_Dekutowski_34Hieronim Dekutowski pseudonim „Zapora„, ( ur. 24.09.1918 r. k. Tarnobrzegu), w okresie wojny obronnej 1939 r. walczył w naszym regionie, także w lasach Roztocza, po długiej drodze na zachód Europy, przeszkolony jako Cichociemny został zrzucony z Anglii do Polski i we wrześniu 1943 roku. Zasłynął jako obrońca mieszkańców Zamojszczyzny przed pacyfikacją. Dowodził 4. komp. 9. pp. w Inspektoracie Rejonowym Armii Krajowej Zamość, następnie WiN na Zamojszczyźnie i Lubelszczyźnie w okresie okupacji hitlerowskiej oraz po wkroczeniu armii sowieckiej do Polski. Pomoc ,,Zaporczykom” niósł klasztor w Radecznicy, gdzie odbywały się narady dowódców. W wyniku zdrady kolegi z oddziału we wrześniu 1947 r., podczas próby przedostania się przez zachodnią granice Polski do amerykańskiej strefy okupacyjnej, „Zapora” wraz z kolegami walki został aresztowany – najprawdopodobniej była to prowokacja Urzędu Bezpieczeństwa. W więzieniu UB na Mokotowie był torturowany w „wyrafinowany” sposób, połamano mu nogi, ręce, wybito wszystkie zęby, zamknięto w karcerze aż do dnia egzekucji. Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski i 7 września  komunistyczni oprawcy wykonali wyrok śmierci.  5 marca 2008 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie mjr Dekutowskiego i jego sześciu żołnierzy straconych wraz z nim Orderami Odrodzenia Polski.  Nareszcie przyszedł czas na pogrzeb bohaterów.

Wycieczka szkolna do Zamościa ( i na Roztocze)

1 września rozpoczął się nowy rok szkolny . Uczniowie ponownie zasiedli w szkolnych ławach i jak co roku zgłębiają tajniki wiedzy. Dobrze jest także przeprowadzić lekcje w terenie – szczególnie teraz na przełomie lata i jesieni – gdy jest jeszcze ciepło i poznać jak żyli, uczyli się, pracowali nasi przodkowie.

SAM_8363Proponuję zorganizowanie wycieczki szkolnej  do Zamościa i zwiedzanie w tym pięknym, idealnym mieście takich miejsc jak :

Akademia Zamojska,

Pałac i pomnik hetmana Jana Zamoyskiego,

Rynek Wielki, Solny i Wodny

Katedra,

Stare kościoły,

Mury obronne, bramy, bastiony,

Park na terenach po fortecznych,

Synagoga i b. dzielnica żydowska,

Rotunda – Miejsce Martyrologii Polaków na Zamojszczyźnie.

Możemy także zorganizować całodniowy wyjazd na Roztocze, oprócz Zamościa odwiedzimy także Szczebrzeszyn, Zwierzyniec, Krasnobród czy któryś z Rezerwatów nad rzeką  – gdzie będzie doskonała sposobność do  odpoczynku na łonie przyrody.SAM_1920

Proszę o kontakt pod numerem telefonu 509 33 89 39 lub na adres mailowy przewodnikzamosc@gmail.com Zapraszam nie tylko wycieczki szkolne ale także pracownicze, seniorów, kół gospodyń wiejskich, rodzinne etc.

Kamienice Ormiańskie, Muzuem Zamojskie i katedra – cd opowieści

Dalszy ciąg opowieści z wycieczki po Roztoczu, który ukazał się w czasopiśmie „Przyjaciel Dziecka” lato 2015: SAM_9669

 

Katedra zza murów

Po południu kontynuowaliśmy zwiedzanie Zamościa z naszym przewodnikiem p. Januszem Malickim. W Kamienicach ormiańskich w północnej pierzei Rynku niezwykle ciekawych i kolorowych z attykami, mieści się Muzeum Zamojskie. Muzeum Okręgowe, gdzie  poznaliśmy historię Zamościa, Rodu i Ordynacji Zamoyskiej, na własne oczy zobaczyliśmy eksponaty, rekwizyty sprzed wielu wieków. Zobaczyliśmy także jak przed czterema wiekami w kamienicy w której obecnie znajduje się muzeum mieszkali Ormianie i jakie pozostawili  pamiątki . Wędrując dalej po starym Zamościu zobaczyliśmy: Rynek Solny, a na nim Kamienice z podcieniami, Synagogę, Mykwe, Kościół Św. Mikołaja (dawniej cerkiew unicka). Pałac Zamojskich, i inne.

Na koniec dotarliśmy do zamojskiej Katedry. Katedra (kościół Zmartwychwstania Pańskiego i Św. Tomasza Apostoła) w Zamościu  to jedna z najpiękniejszych świątyń w Europie. Wspaniała świątynia z wolno stojącą dzwonnicą, powstała z fundacji Jana Zamoyskiego założyciela miasta, wg projektu Bernardo Morando, podobnie jak cały Zamość. W kościele znajduje się aż 9 kaplic, Obok znanych walorów warto także wspomnieć o najstarszym zamojskim cmentarzu. W podziemiach tego kościoła architekt Bernando Morando zaprojektował kryptę dla rodu założyciela Zamościa i znamienitych ludzi miasta idealnego. Jako pierwszy w podziemiach nieukończonej jeszcze kolegiaty pochowany został fundator miasta Jan Zamoyski. W krypcie kanclerskiej spoczywa także jego syn kanclerz Tomasz Zamoyski,,, Wraz z mijającymi latami w podziemiach zamojskiej katedry znaleźli swój wieczny spoczynek pozostali zamojscy ordynaci profesorowie Akademii Zamojskiej, infułaci, czy wybitni mieszczanie i szlachta. Nie zawsze trumny były odpowiednio chronione, nie wyłączając założyciela hetmańskiego grodu. Zapis z roku z 1860 powiada: ” Dziady kościelne, na których łasce owe krypty pozostają, każdemu przychodzącemu je pokazują…”  Na sam koniec zwiedziliśmy muzeum sakralne z przecudownymi i zabytkowymi eksponatami, o których niezwykle ciekawie opowiedziała nam Pani Przewodnik. Autor Antoni Piątek

Dalszy ciąg ukaże się na mojej innej stronie http://PrzewodnikRoztocze.pl

„Przyjaciel Dziecka” – Wycieczka do Padwy Pólnocy

Artykuł z Czasopisma „Przyjaciel Dziecka”

W ostatnim tygodniu czerwca 2015 roku odbył się XII Rajd Integracyjny „Roztocze 2015”. Zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Koło Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej w Wałbrzychu. Udział wzięło 47 osób, w tym 24 osób niepełnosprawne (6 osób na wózkach) Grupa po przyjeździe została zakwaterowana w hotelu „Czar Roztocza” w Zwierzyńcu.

Pierwszy dzień wycieczki poświęciliśmy na zwiedzanie Zamościa. Zamość założył kanclerz wielki koronny Jan Zamoyski, który zlecił włoskiemu mistrzowi – Bernardo Morando, zaprojektowanie miasta idealnego – twierdzy, mającej chronić włości Zamoyskich. Tak powstał Zamość, nazywany Padwą Północy, arcydzieło polskiego renesansu, które w roku 1992 zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury Unesco.

zam 70

W Zamościu czekał na nas Pan Przewodnik Janusz Malicki, który specjalizuje się w oprowadzaniu po Zamościu i Roztoczu. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Starej Bramy Lwowskiej. Następnie zwiedziliśmy Bastion nr VII (jeden z wielu zachowanych elementów słynnej twierdzy zamojskiej, kryjący dziś galerię handlową i Podziemną Trasę Turystyczną) wraz Nadszańcem – tu poznaliśmy dzieje bitew, które rozgrywały się przed stuleciami pod murami  Hetmańskiego Grodu , poczuliśmy dosłownie ! zapach prochu oddając wystrzał z armaty. Za co dostaliśmy „Certyfikat puszkarza”. Później wędrując trasą wewnątrz Bastionu czuliśmy się  jak obrońcy Zamościa podczas natarcia Kozaków, Szwedów, Austriaków czy Moskali i doświadczymy na własnej skórze, że Zamość to twierdza nie do zdobycia. Zobaczyliśmy również kilka ekspozycji przedstawiających wojsko, armaty, broń dawnej Rzeczypospolitej w nawiązaniu do historii Zamościa.

Przechodząc w stronę Rynku Wielkiego mogliśmy zobaczyć dom w którym mieszkał Marek Grechuta, podwórko na którym się bawił i wiele innych ciekawych miejsc. Tak doszliśmy do Rynku Wielkiego gdzie zobaczyliśmy i usłyszeliśmy o historii Ratusza – symbolu miasta, wspaniałej barokowej budowli z okazałymi, wachlarzowymi schodami, stanowiący centralny punkt głównego placu. Pan Janusz Przewodnik opowiedział nam o poszczególnych kamienicach, tj. Kamienica Pod Św. Kazimierzem, Kamienica Linkowska czy Kamienice Ormiańskie. Antoni Piątek organizator , cdn.