Archiwum miesiąca: sierpień 2016

Świąteczne Zwiedzanie Zamościa 13, 14 i 15 sierpnia

Za nami  świąteczny weekend, z tej okazji odbyły się wycieczki po Zamościu.  Możemy oczywiście umawiać się także na inne terminy.

brama-szczebrzeska-19wiek2

Jan Paweł Lelewel – Panorama twierdzy zamojskiej, początek XIX wieku.

W trakcie wspólnej wycieczki po Zamościu zobaczyliśmy trzy stare bramy , Lubelską , Lwowską i Szczebrzeską , mury obronne, bastiony, Rynek Wielki, Solny, Wodny, Akademię Zamojską i Pałac. Przed pomnikiem hetmana Zamoyskiego posłuchaliśmy o jego niezwykłym życiu, byliśmy w  katedrze a także  Muzeum Zamojskim. Poznaliśmy stare historie i  legendy z czasów dawnego Zamościa. Majestatyczne mury zachwycające swym pięknem już od początku XVII wieku do dziś urzekają zarówno mieszkańców idealnego miasta jak i przybyłych gości – zapraszam do spaceru po zaułkach i uliczkach oraz posłuchania opowieści o odległych i tajemniczych czasach Zamościa.

Przewidziane są także promocyjne ceny, proszę o kontakt z Przewodnikem po Zamościu  – przewodnikzamosc@gmail.com lub tel 509 33 89 39

Brama Lubelska i Arcyksiążę Maksymilian

bycyzy

Jan Zamoyski zwycięża pod Byczyną

Po pokonaniu pod Byczyną w styczniu 1588 roku przez bramę Lubelską Starą  hetman Zamoyski przeprowadził w 1588 r, swojego największego więźnia: arcyksięcia Maksymiliana Habsburga, wybranego przez część szlachty na króla. Nie miał jednak szczęścia ów pretendent do polskiego tronu, gdyż Jan Zamoyski (mimo wielu zastrzeżeń) zdecydował się poprzeć jego konkurenta – potomka (po kądzieli) Jagiellonów Zygmunta Wazę – co musiało się wiązać z porażką austriackiego kandydata!. Tuż przed swoją śmiercią hetman rozkazał zamurować bramę jako znak zwycięstwa nad Maksymilianem.