Archiwum miesiąca: listopad 2016

18 listopada 2016r. Msza Św. za fundatorów katedry – Jana,Tomasza Zamoyskiego…

Już jutro, 18 listopada 2016 r., o godz 18 w zamojskiej katedrze odbędzie się Msza Święta za fundatorów, darczyńców katedry. Po zakończeniu nabożeństwa kapłani oraz wierni zejdą do krypt aby pomodlić się za hetmana Jana Zamoyskiego, jego syna kanclerza Tomasza, innych członków rodu oraz pozostałych darczyńców i osób zasłużonych dla zamojskiej świątyni.

hetman-i-tomasz-andrze

Trumny I, II ,IV i X Ordynata: Jana, Tomasza, Marcina i Andrzeja Zamoyskich 

Budowa kolegiaty, pod nadzorem architekta Bernardo Morando rozpoczęła się w roku 1587 i trwała do roku 1598, natomiast przez  wiele kolejnych lat miały miejsce prace wykończeniowe i dekoracyjne.  Autorem ideowym jak również artystycznym świątyni był  jej fundator Jan Zamoyski. Stanowi ona pomnik-symbol sławiący  potęgę i wielkie zwycięstwa hetmana szczególnie nad Rosja Iwana III Groźnego.

kaedra-od-wsch

Katedra od strony wschodniej

sam_5894

Na zdjęciu katedra i pomnik Św Jana Pawła II

 Podczas pielgrzymki z Zamościa do Watykanu w 1981 roku, na kilka tygodni przed zamachem papież Jan Paweł II powiedział pamiętne słowa : „Historyczne miasto miasto z wielką przeszłością, miasto ważne w dziejach Ojczyzny i Kościoła” . Kilka lat po tej pielgrzymce stanął przed katedrą pomnik Świętego Jana Pawła II. Dnia 22 marca 1992 r. kolegiata została podniesiona przez naszego Papieża do godności katedry nowej zamojsko-lubaczowskiej diecezji, tym samym po wiekach spełniło się marzenie hetmana Jana Zamoyskiego o biskupstwie w Zamościu. Więcej w artykule: https://przewodnikzamosc.pl/?p=3831 oraz podczas zwiedzania Zamościa i Roztocza z przewodnikiem.

Powstanie Zamojskie 1942-1944

Pod koniec listopada 1942 roku Niemcy rozpoczęli plan pacyfikacji mieszkańców Zamojszczyzny, realizując swoją morderczą akcję w ramach  „Lebensraum” – czyli wolnej przestrzeni życiowej . Bardzo podobał się najeźdźcom teren Ziemi Zamojskiej i własnie do naszego regionu zamierzali przesiedlić swoich rodaków z Besarabii, tutaj pewnie jeszcze wielu z nas pamięta opowieści o „czarnych”?, oraz z Lotaryngii , krajów bałkańskich, Liwy, Estonii, Łotwy a także z samych Niemiec,

powstanie-zamojskei
Pierwsza faza wysiedleń miała miejsce  w ostatnich dniach listopada 1942 r, 74 lata temu i trwała do marca 1943 roku . Ludność podlegająca wysiedleniom wywożona była do obozu przejściowego w Zamościu, Zwierzyńcu… , gdzie przeprowadzono podział na dalsze transporty. Najsilniejszych wysyłano do pracy w Rzeszy oraz w Generalnej Guberni.
Część kierowano do obozu zagłady w Oświęcimiu, Majdanku
Mieszkańcy Zamojszczyzny nie pozostali bierni, silne oddziały Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich podjęły walkę z okupantem …rozpoczęło się Powstanie Zamojskie.

Dziś odbyła się konferencja prasowa pomysłodawców oraz twórców filmu dokumentalnego: „Wszystko dla Polski. Powstanie Zamojskie 1942 – 1944.”

– Ma to być film nowoczesny, w którym oczywiście najważniejszą rolę będzie sprawował przekaz historyczny, czyli wypowiedzi naszych zacnych weteranów, żołnierzy Armii Krajowej, ale także animacje – powiedział pomysłodawca filmu poseł oraz prezes Światowego Związku Armii Krajowej Okręg Zamość Sławomir Zawiślak.

. zawislak-ak

Realizacją filmu w reżyserii Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków zajął się lubelski oddział Telewizji Polskiej premiera przewidziana jest na grudzień br, zostanie on wyświetlony w CKF Stylowy jak również TVP 3 i TVP Historia.

.

 

Księżyc nad Zamościem

epaselect epa05630373 View of the church of Our Lady of Conception, with the moon during the brighter full moon phenomenon, when the moon will be closest to the earth since the past 70 years, in Vila Pouca de Aguiar, Northern of Portugal, 13 November 2016. The moon is expected to appear at its biggest and brightest since January 1948. EPA/PEDRO SARMENTO COSTA Dostawca: PAP/EPA.

Dziś wieczorem w okolicy Zamościa będzie bezchmurnie, to dobra wiadomość gdyż będziemy mogli swobodnie obserwować niebo.
14 listopada księżyc znajdzie się w najbliższej odległości od ziemi podczas swojej rocznej wędrówki, będzie to 356 tys. km, gdy najdalsza odległość do naszego satelity sięga 407 tys km.
Podczas dzisiejszej, poniedziałkowej pełni superksiężyc będzie o 14% większy i 30% jaśniejszy niż podczas zwykłej pełni. Dziś wieczorem warto spojrzeć przez okno.

Rozwój poł-wsch Polski. Ekonomiczny Trójkąt Świdnik – Zamość – Mielec

zamosc-z-goy Jan Zamoyski zwalniał przybyłych do Zamościa z ceł i podatków na okres 25 lat, obecnie są zwolnienia w podatku od nieruchomości ( do 4 lat) oraz zwolnienia w podatku dochodowym z tytułu kosztów inwestycji i nowych miejsc pracy… Może przedsiębiorcy powinni mieć więcej ułatwień i zwolnień?. Po zerwaniu rozmów z Francuzami 10 października 2016 r. premier Beata Szydło i minister Antoni Macierewicz odwiedzili Świdnik i Mielec, wizyta ta związana była z możliwą produkcja śmigłowców w tych miastach.

moraw-szydlo-w-swieniku

Premier Szydło w Świdniku

Dziś natomiast Świdnik i Mielec odwiedził wicepremier Mateusz Morawiecki:

– Zakład w Świdniku to obecnie część grupy Leonardo, jeden z głównych zakładów eksportu produktów przemysłu obronnego, a dla nas eksport i przemysł obronny jest bardzo ważny.

morawicki-w-swidniku

Wicepremier Morawiecki w Świdniku

– Traktujemy wszystkich naszych partnerów, którzy są w Polsce, chcą działać w Polsce, mają produkcję w Polsce, równo, obiektywnie. Cieszymy się bardzo, że są partnerzy, którzy patrzą bardzo długofalowo na rozwój produkcji w Polsce.

W Mielcu wicepremier zauważył:

– Prowadzimy rozmowy z 51 amerykańskimi inwestorami i myślę, że w ciągu 6-9 miesięcy usłyszycie państwo o bardzo wielu nowych inwestorach amerykańskich, którzy do Polski przyjeżdżają. Przypomniał, że to właśnie z przemysłu obronnego wywodzi się internet czy GPS

morawieckj-mielc

Wicepremier w Mielcu

– Również inne nowinki, i dlatego razem z ministrem Macierewiczem  chcielibyśmy sprząc ze sobą zamówienia, rozwój poszczególnych zakładów, żeby były odpowiednio skorelowane z polskim przemysłem

Niedaleko od Zamościa znajdują się Mielec i Świdnik. Jak dotąd niezbyt szybko  rozwija się podstrefa ekonomiczna Zamość, która została utworzona w 2009 roku właśnie jako część Specjalnej Strefy Ekonomicznej „EURO-PARK” Mielec.  Warto do Świdnika i Mielca dołączyć Zamość i utworzyć trójkąt biznesowo-inwestycyjny. Zamość obok nowych firm mógłby dołączyć do wspólnej inwestycji swój potężny potencjał turystyczny.