Archiwum miesiąca: sierpień 2020

100 rocznica bitwy pod Komarowem

31 sierpnia 1920 roku na polach Wolicy Śniatyckiej, pod Komorowem polska kawaleria zmierzyła się z konnica Siemiona Budionnego. Oddziały polskie były kilka razy mnie liczne od wojsk Armii Czerwonej, jednak duch w polskich kawalerzystach był wielki. Obroną przed czerwoną zarazą dodawała wiary we własne siły Wczoraj na miejscu pamiętnej bitwy odbyły się jubileuszowe uroczystości z kilku setek ułanów i kawalerzystów. Marszałek sejmu RP oraz przybyłych gości. Po oficjalnych wystąpieniach obyła się rekonstrukcja bitwy sprzed stu lat , pół tysiąca jeźdźców w pięknych mundurach i wyszkolone rumaki pokazały nam jak dawniej Polacy walczyli, jak bili się o wolność Polski.

Czego nie dokonały kule karabinów maszynowych i dział, kończyła szabla ułańska. Bolszewicy mimo wielkiej przewagi, nie mieli tak mężnego ducha do walki jak Polacy.

Bitwa zakończyła się po zmroku, czerwona konnica przepadła w ciemnościach przepadającej nocy. „Spokój, pustkę i kojącą ciszę przyniosła nastająca noc, a ogromna biała tarcza księżyca rozlała swe mdłe i zimne światło na pola i gaje, na których odbywały się cały dzień tak gorąco zmagania tysięcy ludzi. Oto ostatnia bitwa, którą wydała sowiecka armia konna Budionnego polskiej kawalerii. Bitwa została wygrana, to Polacy świętowali zwycięstwo. Wielkie podziękowania dla grup rekonstrukcyjnych oraz organizatorów wielkiego święta kawalerii .Więcej na ten temat podczas wycieczek po Zamościu i Roztoczu telefon 509 33 89 39.

Wycieczki na koniec lata – uliczkami i zaułkami Zamościa

Przed nami ostatnie dni wakacji, ostatnie tygodnie lata, po ostatnich upałach, pogoda bardziej sprzyja, nastała nieco chłodniejsza aura, a to doskonały czas na zorganizowanie wycieczki większej albo mniejszej – szczególnie w ostatnim czasie popularnej – rodzinnej.

Zamość to wyjątkowe miasto , miasto idealne, wybudowane przez Jana Sariusza Zamoyskiego, według projektów włoskich mistrzów, pisarzy, architektów epoki renesansu. Zapraszam na spacer, na zwiedzanie Zamościa a także Roztocza z przewodnikiem. Przejdziemy wzdłuż murów obronnych i bastionów, pójdziemy także trasą turystyczną Nadszańca, zejdziemy do lochów, kazamat i posłuchamy interesującej opowieści o czarownicy Katarzynie. Posłuchamy o nieszczególnie udanych lecz często wyszukanych próbach zdobycia hetmańskiego grodu, o ataku Kozaków, Szwedów, Rosjan. Następnie wejdziemy do szesnastowiecznej katedry, w stylu bazylikowym, powstałej z funduszy hetmana, jej majestat i piękno zachwyca do dziś. Zejdziemy do podziemi, gdzie zostali pochowani Zamoyscy Ordynaci na czele z założycielem miasta, oraz ich żony ze znamienitych rodów: Wiśniowieckich, Potockich, Czartoryskich, Radziwiłłów czy Sapiechów, posłuchamy opowieści o sercu Sobiepana. Wstąpimy także do wspaniałego Skarbca, gdzie czeka na nas mnóstwo wspaniałych eksponatów ze szczerego złota , srebra czy drogocennych rubinów, etc. Na naszym zamojskim forum romanum, czyli na Rynku Wielkim posłuchamy opowieści o założeniu Padwy Północy i poznamy zaskakującą odpowiedź na pytanie : dlaczego hejnał z ratuszowej więzy grany jest tylko w 3 strony świata… Na Rynku Wodnym poszukamy wody a na Solnym raczej …cukru ! gdyż nie ma już dawnych składów soli, w zamian zobaczymy Manufakturę Słodyczy i spróbujemy jak smakują ręcznie zrobione cukierki czy krówki.

Rynek Wielki

Poznamy jeszcze wiele innych ciekawych miejsc, niezwykłych historii i zamojskich anegdot. Szczegóły na temat wycieczek po Zamościu na stronie: https://przewodnikzamosc.pl/?page_id=746. lub telefon 509 33 89 39.