Jesienna wyprawa nad Czartowe Pole

Pod koniec września  tego roku wybraliśmy się na jesienną wyprawę do Rezerwatu Czartowe Pole, znajdującego się przy pięknej trasie  – naszej zielonej Krainy :   Józefów – Susiec

parkindzrewa ok

Na zdjęciu polana i parking gdzie mozna zostawić samochód i dalej już pomaszerować pieszo .

Rezerwat został utworzony nad rzeką Sopot, która tworzy szumiące, piękne wodospady. Czartowe Pole znajduje się  w malowniczej Krainie, pośród wąwozów rosną tu wzniosłe, stare jodły a także buki, świerki i sosny. A dlaczego taka właśnie nazwa Rezerwatu?, od legendy która mówi, że w tym miejscu oddalonym od ludzi „jeno czarci  hasali”. Przed laty miejscowi mieszkańcy rzeczywiście obwiali się przychodzić do tego miejsca aby nie trafić na czarta i omijali je z daleka wybierając znacznie dłuższą, okrężna drogę prowadzącą z Józefowa do Śuśca.

przejście przez kamienie

Nie łatwo przejść trasę nas szumiącym potokiem, chwila nieuwagi i można znaleźć się w zimnym Sopocie, ale tym naszym roztoczańskim :-).

Gdy pokonamy trasę wiodącą przez kamienie i kładki dotrzemy do Starej Papierni, dawniej należącej do Ordynacji Zamoyskiej. Jej stare mury tuż nad rzeką, ukryte pośród buków i olch do dziś przyciągają uwagę. Tym razem nie mieliśmy czasu żeby odwiedzić, kilka kilometrów dalej leżący, najsłynniejszy Rezerwat Przyrody na Roztoczu – Szumy nad Tanwią.

Zapraszam na zwiedzanie Roztocza, teraz gdy mamy Złotą Polską Jesień szczególnie warto wybrać się na taką wyprawę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *