Lotnisko w Lublinie oddane do użytku

Wszystkie prace przy budowie Lotniska w Świdniku/Lublinie zostały zakończone  w październiku br., dwa lata po otrzymaniu pozwolenia na budowę i prawie 6 lat od momentu gdy zapadła decyzja budowy lotniska w Świdniku. Przypomnijmy, że w tamtym czasie rozpatrywana była także propozycja lokalizacji tej inwestycji  w okolicach Lubartowa, co dla Zamościa byłoby o wiele mniej korzystne. Port Lotniczy Lublin jak jest już teraz oficjalnie nazywany otrzymał pozwolenie na użytkowanie wykonanych obiektów: terminalu, drogi startowej, drogi kołowania, płyty postojowej, bazy paliw, peronu przystanku kolejowego. Pas startowy liczy 2.500 metrów co ważne jest  z uwagi na mniejszych (tanich) przewozników, potrzebującycm dłuższego pasa startowego do podniesienia maszyny .

 Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia z Lublina w dniu  17 grudnia 2012 r. wystartuje pierwszy samolot. Mieszkańcy naszego regionu w tym Zamościa będą mogli polecieć do Londynu -Stansted i do Dublina. Loty te obsługiwać będzie   irlandzka spółka Ryanair. Samoloty węgierskiego przewoźnika Wizz Air odlecą 18 grudnia do Oslo i do Londynu – Luton. Zatem juz za kilka tygodni także mieszkańcy Zamościa i okolic będą mogli skorzystać z lotniska znajdującego się w odległości zaledwie kilkudziesięciu kilometrów od swojego miasta.

Jak podaje spółka zarządzająca lotniskiem w  terminalu  o wielkości 11 tyś metrów wszystko jest przygotowane na przyjęcie podróżnych.  Na hali odlotów działać będą kafejki i bistra oraz dwa sklepy wolnocłowe.  Obiekt  jest przystosowany do  obsługi około 1 mln pasażerów rocznie, z tym że  po przekroczeniu miliona pasażerów, istnieje możliwość jego rozbudowy. Budowa lotniska kosztowała około 400 mln zł.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *