Archiwum miesiąca: listopad 2014

Możemy zwiedzać Arsenał i Prochownie w Zamościu

aresnał oookkk już jutro, w  sobotę, 8 listopada w godzinach popołudniowych i w niedzielę, 9 listopada, w godzinach 10.00 – 15.00 w  Zamościu czeka nas wielka atrakcja, wspaniałe wydarzenie,. Po raz pierwszy będziemy mogli zwiedzać  Prochownię i Arsenał. Zobaczymy rewitalizowane obiekty i będzie to doskonała okazja aby przekonać się na własne oczy  jak będą się owe obiekty prezentować po zakończeniu prac. Przewidziane jest wejście o każdej pełniej godzinie. Ostatnie wejście zaplanowano na godz. 15.00.

 makieta_prochownia_w foto Piot Rogalski

Nowa makieta zd. P Rogalski.

W sobotę  w Zamościu przywitamy i będziemy gościć pracowników kancelarii Prezydenta RP, ministerstwa infrastruktury i rozwoju regionalnego, ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego a także władz samorządowe województwa lubelskiego. Przedstawiciele wymienionych urzędów wezmą udział w spotkaniu prezentującym postęp prac prowadzonych w południowej części twierdzy, w ramach projektów „Zamość, miasto UNESCO, Pomnik Historii RP produktem turystycznym polskiej gospodarki” oraz „Utworzenie Muzeum Fortyfikacji i Broni w obrębie Bastionu III i Arsenału w Zamościu”.

Z kancelarii Prezydenta RP Zamość otrzyma parę danieli, która zamieszka w zamojskim ZOO. W tym miejscu warto wspomnieć, że daniele przed wiekami otrzymał w darze hetman Jan Zamoyski od swojego szwagra Krzysztofa Radziwiłła, także jest to bardzo miłe nawiązanie do historii.

Kościół Świętej Katarzyny w Zamościu

Zwiedzanie Zamościa, spacery uliczkami i zaułkami, poznawanie historii miasta …w tym celu m.in.  został założony blog Przewodnik Zamość.

Dziś o patronce jednej z zamojskich świątynni, znajdującej się w murach Starego Miasta.sw Katarzyny

Święta Katarzyna Aleksandryjska urodziła się około roku 294(?) po Chrystusie w Aleksandrii, ówczesnej stolicy Egiptu, w królewskiej rodzinie pogańskiej, jako córka króla Kustosa. Otrzymała bardzo staranne i wszechstronne wykształcenie z zakresu filozofii, retoryki, poezji, muzyki, fizyki, matematyki, astronomii i medycyny. Słynęła nie tylko z wielkiej mądrości, ale także z niezwykłej urody.

sw katarzyna 1

A kiedy nadszedł czas jej zamążpójścia, na próżno poszukiwała konkurenta, który sprostałby jej wymaganiom. Matka zaprowadziła ją więc do pobożnego pustelnika, syryjskiego mnicha, słynącego z mądrości i trafnych porad. Ten opowiedział Katarzynie o Zbawicielu Świata, który jest Bogiem i panuje nad wszystkimi królami ziemskiego globu. Słuchając przekonywującej nauki pobożnego pustelnika, obie kobiety, matka i córka, – uwierzyły w Chrystusa. Nawróciły się na chrześcijaństwo i poprosiły o chrzest. Na chrzcie córka otrzymała imię Katarzyna co z greckiego znaczy „czysta”. Następnie Katarzyna zobaczyła we śnie Zbawiciela, który nazwał ją Swoją Oblubienicą, a jej rękę ozdobił obrączką. To były właśnie mistyczne zaślubiny Katarzyny z boskim Oblubieńcem, wychwalane dziś w pieśniach i modlitwach ku czci św. Katarzyny. W życiu Katarzyny nastąpiły teraz poważne zmiany. Przestało cieszyć ją bogactwo. Nieważne dla niej stały się honory ziemskie. Jej najbliższymi stali się chrześcijanie. Złożyła ślub dozgonnej czystości. Katarzyna z Aleksandrii jest patronką wielu miast i związków katolickich. Jest patronką zakonu katarzynek; Nowego Targu, Dzierzgonia i Cypru; nauki i uniwersytetów, w tym paryskiej Sorbony; adwokatów i notariuszy, bibliotekarzy, drukarzy, filozofów chrześcijańskich, grzeszników, kolejarzy, kołodziejów, literatów, mężatek, młodych dziewcząt, młynarzy, fryzjerów, modystek, mówców, piekarzy, powroźników, prządek, studentów, szwaczek, uczonych, woźniców, zecerów. Dawniej w Polsce istniał zwyczaj, że w wigilię św. Katarzyny (25 listopada) chłopcy wróżyli sobie, który z nich jako pierwszy ożeni się i jakie imię będzie miała wybranka. Popularne też było powiedzenie: „Święta Katarzyna Adwent zaczyna”.