Archiwum miesiąca: maj 2016

Wycieczka : Szlakiem Szumów i Jelenia, Majdan S. – Krasnobród – 26.06.2016r.

Serdecznie zapraszam na autokarową wycieczkę na Roztocze . PROSZĘ także o potwierdzenie na mail – przewodnikzamosc@gmail.com. lub skrzynkę na fb lub tel 509 33 89 39krasno

Wyjazd 26 czerwca 2016r., w niedzielę o 9.00 z parkingu, przy ul Partyzantów ( w pobliżu gościńca Kanclerz) Trasa: Zamość, Susiec, Szumy nad Tanwią, Majdan Sopocki, Krasnobród .
Susiec pomnik Pawlaka i Kargula
Wieża widokowa, Rezerwat Szumy : wodospad Jeleń, progi wodne, spacer nad Tanwią i Jeleniem
Krasnobród: Kapliczka na Wodzie, Sanktuarium Maryjne, Ptaszarnia, Muzeum wieńców, , Pałac Leszczyńskich.

16.00-16.30 – Powrót do Zamościa. Jeszcze raz zapraszam do wzięcia udziału w roztoczańskiej wycieczce, cena za całość ok. 42-52 zł ( w zależności od ilości osób – jeśli więcej uczestników to taniej ) . Zniżka dla dzieci do lat 12 ok 20 -30 %.

Zamość miasto idealne

Zamość został założony przez hetmana Jana Zamoyskiego, na mocy aktu lokacyjnego,
wydanego 10 kwietnia 1580 roku i jest  renesansowym przykładem harmonii i piękna, to
doskonałe połączenie myśli włoskiego architekta oraz oczekiwań fundatora.
deszcz ratusz ludzie
Plan miasta wpisany jest jakby w organizm człowieka. Głowa to pałac, dwa ramiona lub płuca to świątynia oraz akademia – odpowiedzialne za sferę duchową i naukową, ulica Grodzka stanowi kręgosłup miasta, sercem jest ratusz a bastiony to nogi i ręce. Fortyfikacje bastionowe przez całe stulecia skutecznie broniły mieszkańców przed najazdem obcych wojsk.
Rynek Wielki o wymiarach 100 na 100 metrów to idealny kwadrat, przy którym architekt miasta Bernardo Morando zaprojektował podcieniowe kamienice.
 
W pierzei północnej rynku wzniesiono główną budowlę rynku ratusz ( z wachlarzowymi schodami) upiększany i przebudowywany na przestrzeni wieków, do dziś stanowi wizytówkę Padwy Północy.
 
Na Rynku Solnym odbywał się handel zarówno tymi tanimi jak i drogimi towarami, wśród tych ostatnich należy wymienić sól jako szczególny i bardzo drogi wówczas produkt.
 
 
Akademia Zamojska powstała pod koniec życia fundatora i była trzecią, wyższą uczelnią w Rzeczypospolitej, po Akademii Krakowskiej i Wileńskiej. Podczas otwarcia Akademii padły najsłynniejsze i ważne także dziś słowa Jana Zamoyskiego : „Takie będą Rzeczypospolite, jakie Jej młodzieży chowanie.”
Katedra wzniesiona jako wotum wdzięczności Panu Bogu za liczne zwycięstwa hetmana odniesione u boku króla Stefana Batorego.
 
W podziemiach kaplicy Zamoyskich został pochowany hetman Zamoyski i inni najważniejsi przedstawiciele rodu.
Pozostali Zamoyscy ich małżonkowie roku oraz księża infułaci, profesorowie Akademii Zamojskiej spoczywają po innymi, bocznymi kaplicami.
 
W Zamościu przed wiekami mieszkali obok Polaków, Ormianie, Grecy, Włosi, Rusini, Żydzi, Niemcy, Szkoci, było to miasto wielonarodowe i wielokulturowe.
Zapraszam na zwiedzanie Zamościa z przewodnikiem https://przewodnikzamosc.pl/?page_id=746 
Zamość został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, jako jedno z nielicznych miejsc w Polsce.

Marek Grechuta z Zamościa

Grechuta ławeczkaŁaweczka Grechuty. Podczas spacerów uliczkami i zaułkami Idealnego Miasta niezwykły wprost entuzjazm u turystów wzbudza informacja, że Marek Grechuta w Zamościu się urodził, przez wiele lat mieszkał. uczył gry na fortepianie, tworzył swe pierwsze, młodzieńcze utwory, spacerując po zaułkach i uliczkach naszego miasta i widząc wspaniałości hetmańskiego grodu zapalił się  do studiowania architektury. Co stało się  „przez dziewczynę z końca sali podobną do róży” ? i znacznie więcej opowiem podczas wspólnego zwiedzania Zamościa. Oczywiście zdaję sobie sprawę z pewnych sytuacji konfliktowych wynikłych już po śmierci wielkiego artysty, oraz komentarzy, czy Grechuta w pewnym momencie  obraził się na Zamość.

grechuta-dziekie-wino-z-luka-na-podwr

Podwórze, gdzie Marek się wychowywał

Nie powinniśmy się zbyt przejmować tymi zastrzeżeniami, widzieć pozytywną stronę już przez sam fakt związku wielkiego Artysty Muzyka z Perłą Renesansu, lat tu przez Niego spędzonych i w znacznie większym wymiarze uhonorować Marka Grechutę. Ach!, jeszcze jeden mały fakt, nie zapomniał On o Zamościu w swej ostatniej płycie o miastach („Miejsca niezwykłe”) . Z pewnością możemy zdobyć się na coś więcej niż jedynie tablicę pamiątkową ( również piękna) umiejscowioną na kamienicy na Starym Mieście, w której mieszkał. Najprawdopodobniej małe są szanse na odlanie fortepianu, ale już ławeczką z brązu i siedzącego na niej Marka możemy zdecydowanie przypomnieć światu skąd pochodzi, na jakiej ziemi wyrósł, gdzie był wychowywany i czerpał wzorce do życia największy polski Artysta Słowa i Muzyki. Nie powinno być żadnych wątpliwości jak wielkie zainteresowanie wśród turystów a także mieszkańców Zamościa  wzbudzi możliwość aby usiąść na ławeczce obok Grechuty i zrobienia sobie z Nim zdjęcia ? Mogłaby to być jedna z większych atrakcji w Zamościu. Czy znajdą się Osoby zainteresowane tematem…SAM_8360

Architektura, którą podziwiał