Archiwum miesiąca: luty 2022

Ferie w Zamościu – atrakcje dla dzieci

Ostatnio pomimo zimy mamy pękną, słoneczną pogodę a właśnie rozpoczęły się zimowe ferie. Po długim siedzeniu przed komputerem, podczas zdalnych lekcji szukamy… gdzie są interesujace atrakcje dla dzieci i młodzieży i łatwo możemy je znaleźć na Starym Mieście. W ratuszu zejdziemy do podziemi ratusza, gdzie zobaczymy cysternę o głębokości kilju metrów do której deszczowa woda spływała specjalnym systemem, może uda się nam zaczerpnąć wodę do picia w głębinowej studni , poznamy też warunki w jakich przebywali więźniowie ratusza. Potem przespacerujemy się podziemną trasą strzelecką w Nadszańcu, gdzie dawniej Zamościanie bronili się przed Rosjanami, Szwedami czy wojskami saskimi, dzięki uprzejmosci kawalerzystów strzelimy z puszki, gdyż tak dawniej nazywano armatę . W podziemiach kościoła Franciszkanów poznamy jak przed niemal pół tysiącem lat funkcjonowała giełda, gdzie kupcy przechowywali różne towary, poznamy celę zakonników i miejsce ich wiecznego spoczynku, poznamy niezwykle historię i ciekawostki. W Skarbcu czekają na nas jakże cenne eksponaty ze srebra, złota czy drogocennych kamieni szlachetnych. Ujrzymy pokój wikariusza , dwa cenne eksponaty w kolorze czystej bieli: koszulę koronacyjną Michała Korybuta czy sutannę św. Jana Pawła II. W Muzeum Zamojskim czeka na nas moc atrakcji: makieta idealnego miasta z XVII wieku, piękne obrazy, zbroje, wystawa kawy i herbaty i wiele innych atrakcji turystycznych. Zapraszam wszystkich chętnych z Warszawy, Lublina, Rzeszowa… Zamościa (również, a jakże- czy nasze dzieci znają Perłę Renesansu ? ) na wycieczki także do tych wymienionych powyzej ciepłych, klimatycznych miejsc oraz przed Akademię Zamojską, na Rynek Wielki, do podcieni, na bastiony ! – telefon 509 338 939 – przewodnik Zamość

80 lat Armii Krajowej – Powstanie Zamojskie

Przypomnujmy sobie początek drugiej wojny światowej 31 sierpnia 1939 Niemcy przebrani za Polaków wtargnęli do radistacji w Gliwicach (w tym czasie Gliwice należały do III rzeszy). Z radiosatacji został badany komunikat: „Uwaga, tu Gliwice. Radiostacja znajduje się w rękach polskich…”. Dwie godziny później Radio Berlin nadało już obszerny komunikat o „napadzie Polaków” na radiostację; podano też, że za napastnikami posuwają się polskie wojska z ciężką artylerią, że będą mordować kobiety i dzieci. Temat podjęto też w innych krajach. Te wydarzenia były pretekstem do wypowiedzenia wojny Polsce przez Rzeszę. Żyjemy w czasach gdy warto mieć na uwadze takie informacje , wiemy ze historia lubi się powtarzać.

O Armii Krajowej

Pierwsze oddziały Służby Zwycięstwu Polsce najszybciej w Polsce powstały na Zamojszczyźnie, działo się to zaraz po zakończeniu działań obronnych we wrześniu 1939 r. Partyzanci zdobyli broń na skutek kapitulacji polskich wojsk w lasach pod Tomaszowem Lubelskim, a także innych miejscach bitew, następnie SZP została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej. Z rozkazu naczelnego wodza, generała Władysława Sikorskiego, dokładnie 80 lat temu – 14 lutego 1942 roku ZWZ przekształcono w Armię Krajową, która stała się największą konspiracyjną siłą zbrojną na okupowanych terenach Polski i najlepiej zorganizowanym państwem podziemnym w Europie . Zaprzysiężonych zostało około 400 tys. żołnierzy podziemia a ich głównym celem było odzyskanie utraconej wolności !

Pod koniec 1942 roku, we współpracy z oddziałami Batalionów chłopskich żołnierze AK rozpoczęli akcje dywersyjne przeciwko Niemcom, następnie walczyli w bitwach, organizowali: wysadzenie linii kolejowych, napady na wsie zasiedlone przez kolonistów niemieckich, na poczty czy inne instytucje okupanta. Działania podejmowano również w obronie wysiedlanych mieszkańców i Dzieci Zamojszczyzny. Sami Niemcy określi te akcje polskiego Ruchu Oporu jako „Powstanie Zamojskie„. Jedna z największych bitew w okolicy Zamościa została stoczona przez BCh i AK 1 lutego 1943 roku pod Zaborecznem – w poniższym artykule więcej na ten temat https://przewodnikzamosc.pl/?p=4744

Na początku 2022 roku na zamojskiej Rotundzie po niedawno przeprowadzonym generalnym remoncie urządzono miedzy innymi cele Armii Krajowej i Powstania Zamojskiego . Na zdjęciu słowa przysięgi, która składali żołnierze Armii Krajowej oraz jedno z zamordowanych przez niemców Dzieci Zamojszczyzny .

Czesława Kwoka – Dziecko Zamojszczyzny i rota przysięgi AK

Przedstawiam także zdjęcie przedstawiające wnętrze kaplicy na Rotundzie, poświęconej Partyzantom, którzy walczyli o wolność Polski, o wolność Zamojszczyzny.

Żołnierze Inspektoratu Zamość AK

Na zdjęciu poniżej Rotunda – Groby Żołnierzy Armii Krajowej, którzy zginęli w różnych bitwach w czasie Powstania Zamojskiego oraz w obronie pacyfikowanych wsi. W odpowiedzi na dzielną postawę polskiego Ruchu Oporu na Zamojskiej Ziemi Heinrich Himmler wydał siłom okupanta następujący rozkaz ” Gdy będzie konieczne, należy wytępić całe polskie wsie”

Groby partyzantów

W ramach prowadzonej Pacyfikacji oZamojszczyzny, niemcy planowali wysiedlić około 700 polskich wsi, lecz na skutek dzielnej postawu polskich partyzantów udało im się jedynie około 300, dlatego uważa się, że Powstanie Zamojskie zakończyło się zwycięstwem, przynajmniej częściowym. Zapraszam na zwiedzanie Zamościa z przewodnikiem, podczas którego odwiedzimy także zamojską Rotundę tel. 509 338 939

Zima w mieście

Zamość jest piękny także zimą, osnieżone bastiony, kurtyny, raweliny czy nadszańce zachwycają mieszkańców i turystów. Warto się przejść uliczkami i zaułkami starego miasta, czy alejkami wzdłuż odnowionych fortyfikacji – przewodnik po Zamościu zaprasza na wycieczki.

Na zdjęciu widzimy także piękną świątynie – ufundowaną pod koniec XVI wieku przez Jana Sariusza Zamoyskiego – jako wotum dziękczynne Panu Bogu za zwycięstwa odniesione przez niego nad wojskami moskiewskimi. To kościół typu bazylikowego, trójnawowy, z pięknym, dekoracyjnym sklepieniem, nawa główna ma sklepienie wyżej niż nawy boczne zobaczymy także rzędy kaplic bocznych – od strony północnej i południowej. Warto zauważyć, że kościół ten pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego i św Tomasza Apostoła stanowi 15 – krotne pomniejszenie Zamoscia, gdzie nawa główna, o długości 40 metrów to odniesienie do głównej ulicy starego miasta ( 600 metrów ) , prezbiterium to jakby pałac a tych porównań jest znacznie więcej (… ) W kaplicy Ordynackiej pochowany został również fundator katedry, hetman wielki koronny, zobaczymy tam płytę nagrobną z czarnego marmuru, a na niej pieczęć i buławę – oznaki władzy kanclerskiej i hetmanskiej. Zapraszamy na zimowe zwiedzanie Zamościa z przewodnikiem, pójdziemy także do innych, klimatycznych i co ważne ciepłych miejsc, zobaczymy wspaniałe atrakcje Perły Renesansu.

Mury obronne, brama i katedra