Archiwum miesiąca: kwiecień 2023

Czartowe Pole – roztoczańska dżungla

Czy ten Rezerwat będzie hitem turystycznym tego sezonu ! ? Wielką atrakcją Roztocza Najnowsze informacje – Ścieżka przyrodnicza Czartowe Pole po długo trwających pracach modernizacyjnych jest już dostepna.

Rezerwat chroniący dolinę rzeki Sopot powstał w 1958 roku, znajduje się tam piękny bór sosnowy, występują również świerki, jodły, także olchy. Nazwa Rezerwatu pochodzi od legendy o roztoczańskich czartach, które można było tam spotkać, mówiło die że nad Sopotem „jeno czarty hasają” – szczegóły podczas zwiedzana z przewodnikiem.

To miejsce ma szczególny klimat. Aktualnie trasa jest bardzo dobrze przygotowana do wędrówki, wybudowane zostały nowe pomosty, schody a także poręcze ułatwiające poruszanie się po ścieżce. Turyści mogą wybrać dwa warianty wędrówki. Można przejść trasą górną przez bor sosnowy albo ścieżkę dolną, która prowadzi w bezpośredniej bliskości rzeki. Warto przemierzyć obie trasy.

Dolina potoku Sopot w Rezerwacie Czartowe Pole nie jest szeroka, ale ze stromymi, porośniętymi roślinnością zboczami. Potok przypomina górski strumień, a progi wodne są nieregularne. Dolina jest dzika, wiele tu drzew, które wpadły do wody i tam juz pozostaly.

Szum płynących kaskad to rozkosz dla ucha i uspokojenie, odetchnienie od trudów codziennnego życia. Frajdą dla dzieciaków a znaczącym wsparciem dla starszych są mostki i drewniane kladki, które ułatwiają pokonanie trasy. Przechodzac dolną trasę natrafimy na jakby dawne zamczysko, gdy w rzeczywistości są to ruiny starej papierni. To woda z potoku napędzała koła wodne, dzięki którym funkcjonowały urządzenia tego zakładu. Papiernia w XIX wieku należała do Ordynacji Zamoyskiej i produkowano tu 80 % papieru w całej guberni Lubelskiej.

Zakład przestał istnieć pod koniec XIX wieku po pożarach oraz powodzi.

Szlak jest przepiękny, gęsty las, powalone drzewa a przede wszystkim głośny szum wodospadów i nieokiełznana przyroda łagodzi każdy zly nastrój. Czartowe Pole to jakby roztoczańska puszczą. Zapraszam na wycieczki z przewodnikiem telefon 509 338 939.

Rynek Wodny

Rynek Wodny to jeden z trzech rynków znajdujących się na Starym Mieście, leży na osi północ – południe i stanowii wazny element kompozycji miasta.

Nazwę swą zawdzięcza dawnym terenom zalewowym znajdujących się za murami, od południowej strony. Obecnie to miejsce gdzie rośnie wiele drzew, znajdują się rutaj również kompozycje roślinne oraz liczne laweczki które przyciągają turystów szczególnie w upalne dni. Możemy tam także podziwiać piękną kulę, która swym doskonałym kształtem nawiązuje do założenia miasta idealnego.

W południowej części Rynku zobaczymy dawny Kościół św Anny i klasztor Sióstr Klarysek, obecnie w tych budynkach mieści się Szkoła Muzyczna im. Karola Namysłowskiego. Przewodnik Zamość zaprasza na wycieczki po ulicach i zaułkach Perly Renesanu – tel 509 338 939

Wiosenny park w Zamościu

Park – wielka atrakcja Zamościa – powstał na terenach pofortecznych w latach 1919 – 1926 wg koncepcji warszawskiego planisty ogrodów Waleriana Kronenberga. Ten jeden z najpiękniejszych terenów zielonych w Polsce zorganizowano z wykorzystaniem rawelinów, słoniczoła, dawnej fosy.

Parkowe alejki  wytyczono na bazie bastionu IV i jego fosy, natomiast na środku urządzano staw z wyspą. Sadzonki  sprowadzone zostały  ze szkółek Ordynacji  Zamoyskiej  we Floriance a także z  Warszawy i Podzamcza.

Na zdjęciach powyżej i poniżej znajduje się jedyna zachowana w dobrym stanie kaponiera zwana inaczej kojcem, która służyła do obrony fosy . W ścianach kojca od strony zachodniej oraz wschodniej znajdują strzelnice na działa umożliwiające ostrzał fosy. Natomiast od strony północnej umieszczone zostały mniejsze okienka, z których za pomocą broni ręcznej można było prowadzić ostrzał przedpola.

Kompozycja  alei, ozdobnych drzew i krzewów, klombów oraz rabaty i kwietniki zachwyca mieszkańców i turystów do dzisiaj. Tak piękna pora roku jaką jest wiosna szczególnie zachęca do spacerów jak również odpoczynku na parkowych ławeczkach. podczas zwiedzania Zamościa z przewodnikiem – szczegóły: https://przewodnikzamosc.pl/?page_id=746 będziemy także w zamojskim parku.

Zwiedzanie Zwierzyńca

Niedawno rozpoczął się nowy sezon turystyczny, serdecznie zapraszamy na zwiedzanie z przewodnikiem Zamościa. Pełne uroku i warte odwiedzenia są także okoliczne miasteczka takie jak Zwierzyniec, Szczebrzeszyn, Krasnobród czy nieco większy Tomaszów. Właśnie kilka dni temu zwiedzaliśmy Roztocze dziś szczególnie zachęcam do odwiedzenia Roztoczańskiego Parku Narodowego w tym głównie Zwierzyńca, gdzie zobaczymy :

1. Pałac Administracji, Plenipotentówka   Ordynacji Zamoyskiej,

2. Zabytkowy browar z 1806 r,

3. Kościół na Wodzie ( na zdjęciu)

4. Hodowla konika polskiego ( potomek tarpana)

5. Stawy Echo,  Zwierzyńczyk

6. Szlak na Bukową Górę z widokiem na Panoramę Roztocza.

Pałac w Zamościu

Według najnowszych informacji, z 1 kwietnia 2023 r. już za kilka miesięcy I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Sariusza Zamoyskiego opuści goscinne mury pałacu i powróci do odnowionego budynku Akademii. Jak wiemy Zamość od wielu wieków nazywany jest Padwą Północy lecz nie tak dawno temu na stawie w zamojskim parku pojawiły się gondole oraz godolierzy, dlatego ostatnio coraz częściej hetmański gród określany jest Wenecją Wschodu ! W tym mieście nad morzem Adriatyckim, między innymi jak rektor Akademii Padewskiej bywał Jan Zamoyski i bardzo je polubił. Powyżej wiadomości stare, sprawdzone.

Tu pojawiają się informacje z 1 kwietnia 🙂 – To właśnie pałac Dożow w Wenecji stanie sie inspiracją do renowacji pałacu w Zamościu ! Konserwator zabytków już wydal wstępną aprobatę dla pomysłu głównie z uwagi na arkadowe podcienia palacu Dożów oraz wieżę na środku zamku weneckiego, gdyz podobną w XVI zbudował kanclerz. Aby podobieństwo z Wenecją było bliższe z tyłu za pałacem, od zachodniej strony zostanie odtworzona Zalewa Wodna, już dziś próbnie otwarto śluzę za Brama Szczebrzeską, woda plynie wartkim nurtem a gondolierzy zaciskają …wiosla. Zaproszenie na zwiedzanie Zamościa i jest wciąż aktualne tel. 509 338 939

Zamość – myślałem, że to miejsce nie istnieje, że jest z bajki.

Kiedy w moim domu padało słowo „Zamość” – myślałem,że to miejsce nie istnieje, że jest z bajki. Miejsce to sprawia że jesteśmy trochę lepsi, obecność tutaj jest powrotem do krainy marzeń” – powiedział Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.

Rynek Wielki podczas Festiwalu Dwa Teatry 2022

Konferencja zapowiadająca XXII edycję Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Zamość 2023” pod koniec marca br. odbyła się w zamojskim. Udział w konferencji wzięli wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa, prezydent Zamościa Andrzej Wnuk, Prezes Zarządu Polskiego Radia – Agnieszka Kamińska, Prezes Zarządu Telewizji Polskiej Mateusz Matyszkowicz, Dyrektor TVP Kultura Kalina Cyz i Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.

Wielka atrakcja Zamościa – XXII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” odbędzie się w dniach 16-19 czerwca 2023 r. w Zamościu. To jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce i wielkie święto telewizyjnej i radiowej twórczości teatralnej. W programie festiwalu m.in. konkurs słuchowisk i spektakli telewizyjnych, koncerty i wystawy. „Teatr jest po to aby dawać ludziom nadzieję, chcemy przynosić to przesłanie, aby mówić o pięknie i dobru, czujemy piękna wspólnotę z władzami Zamościa i jego mieszkańcami, robimy wszystko aby pokazać się tu z jak najlepszej strony” – podkreślił Tadeusz Kukuła.

„Kiedy trzy lata temu podejmowaliśmy decyzję o tym, aby wspólnie z Zamościem zorganizować ten festiwal to stał za tym nie tylko nasz szacunek do Zamościa i jego mieszkańców, nie tylko świadomość pięknej architektury, która tutaj jest, ale także myślenie o powrocie do źródeł, bo Zamość pod wieloma względami to miasto źródłowe dla polskiego teatru, chociażby przez „Odprawę posłów greckich”, która tutaj była wystawiana” – podał prezes Telewizji Polskiej Mateusz Matyszkowicz. Przypomnijmy zatem, że sztukę tę napisał wielki poeta Odrodzenia Jan Kochanowski specjalnie na ślub swojego przyjaciela Jana Zamoyskiego z księżniczką Krystyną Radziwiłłówną. Sztuka ta została wystawiona po raz pierwszy na ich zaślubinach w obecności króla Stefana Batorego, królowej Anny Jagiellonki i wielu innych znamienitych gości, a obecnie jest lekturą szkolną w I klasie Liceum. Do Zamościa, w tym roku z pewnością zawita także wielu wspaniałych i miłych gości – serdecznie zapraszamy.

Rok 2023 został ogłoszony rokiem Aleksandra Fredry i z tej okazji w Zamościu odbędzie się teatralne czytanie bajek jego autorstwa. Zaplanowano także liczne pokazy teatralne, warsztaty dla dzieci, które zorganizuje TVP ABC. W ramach festiwalu organizatorzy zaplanowali również koncerty. „Na Rynku Wodnym wystąpi Stanisława Celińska z zespołem pod kierunkiem Macieja Muraszki”.

W Zamościu będzie można też podziwiać wokalno-aktorskie możliwości Anny Sroki-Hryń, która ostatnio zadebiutowała w Teatrze Telewizji – jako aktorka w sztuce „Apollo z Bellac” oraz jako reżyserka spektaklu muzycznego opartego na piosenkach Maanamu i poświęconego pamięci Kory pod tytułem „A planety szaleją…”. Warto zauważyć, że wokalistka Maanamu Kora Jackowska ukochała Roztocze i Zamość, gdzie spędziła ostatnie lata życia i nie zamierzała stąd udać się ani do szpitala, ani do Warszawy. Umarła 4 lata w swym domu w okolicach Krasnobrodu, kilkanaście kilometrów od Zamościa .

W otwarciu wystawy poświęconej Gustawowi Holoubkowi z okazji 100. rocznicy urodzin tego wybitnego artysty udział weźmie wdowa po aktorze, Magdalena Zawadzka. Pokazom towarzyszyć będą wydarzenia związane z obchodzonymi rocznicami, a także pokazy specjalne. Polskie Radio nawiąże do 80 rocznicy przeprowadzonych przez Niemców wysiedleń i pacyfikacji wsi Ziemi Zamojskiej, odbędą się także prezentację słuchowisk poświęconych tematyce Dzieci Zamojszczyzny. Polskie Radio będzie szeroko relacjonować wydarzenia Festiwalu na swoich antenach, stronie internetowej i w mediach społecznościowych. Relacje z „Dwóch Teatrów” oraz wywiady i audycje specjalne emitowane będą codziennie w Jedynce, Dwójce, Trójce i Czwórce. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Zarówno w trakcie, ale również przed jak i po Festiwalu można zwiedzać Zamość i Roztocze z przewodnikiemtel. 509 338 939. Zdjęcia z Festiwalu Dwa Teatry 2022 r.