Archiwum miesiąca: lipiec 2019

Opowieści o dawnym Zamościu

Trwają wakacje …zapraszam zatem na zwiedzanie Zamościa z przewodnikiem – początek przed pomnikiem Zamoyskiego ( ul Akademicka – na przeciwko pałacu) codziennie ok. godziny 9,30, wycieczka trwa 2,5 – 3 godziny. Wcześniej prośba o Telefon 509 33 89 39.

Posłuchamy opowieści o murach obronnych, kazamatach, bastionach …kaponierach, barwnym życiu i zwycięzkich bitwach hetmana Jana Zamoyskiego, próbach zdobycia twierdzy. Wejdziemy do szesnastowiecznej katedry, podziemnych korytarzy, starych kaplic i dzwonnicy. Zobaczymy jeden z najstaszych polskich Uniwersytetów i pałac w którym mieszkała rodzina fundatora miasta. Będziemy podziwiać jeden z najpiękniejszych rynków w Europie, a na nim ratusz wraz z majestatycznymi schodami, zabytkowe kamieniczki z attykami,, Poznamy historie Pacyfikacji i Dzieci Zamojszczyzny, trudnym okresie II wojny światowej.

Opowieści o zyciu w dawnych czasach, stare legendy, mnóstwo anegdot ubarwią wspólne zwiedzanie Perły Renesansu. Szczegóły na temat zwiedzania na stronie https://przewodnikzamosc.pl/?page_id=746

450 rocznica zawarcia Unii Lubelskiej ! …i Jan Zamoyski

Unia Lubelska podpisana została dokładnie 450 lat temu … 1  l i p c a  1569 r ! . W przygotowaniach do zawarcia Unii brał udział, świetnie wykształcony w Paryżu, Strasburgu i Padwie, zapewne najlepszy w ówczesnej Rzeczypospolitej prawnik oraz w tym czasie sekretarz ostatniego Jagiellona na polskim tronie, a następnie  założyciel Zamościa – Jan Sariusz Zamoyski. Na mocy postanowień pomiędzy Polską a Litwą  mieliśmy wspólny z Litwą sejm, elekcję i króla, urzędy, zniesiono obowiązujące dotychczas ograniczenia w nabywaniu ziemi przez szlachtę polską na Litwie a litewska w Koronie. Rzeczpospolita Obojga Narodów to niemal milion km 2, pierwsze lub drugie pod względem wielkości państwo w Europie. Unia przetrwała aż do upadku Polski pod koniec XVIII wieku.

Zauważmy, że niechętny ww. zapisom był hetman litewski Mikołaj Radziwił „Rudy” , który przewodził magnaterii litewskiej ( przedstawiony z rudą brodą – klęczy na obrazie przed polskim królem Zygmuntem Augustem)

Zaledwie kilka lat póżniej złączył Ich obu wspólny „interes” – ślub Podkanclerza Rzeczypospolitej z bratanicą Wojewody wileńskiego Mikołaja „Rudego” – Księżniczką Krystyną Radziwiłłówną. Początkowo hetman litewski nie wyrażał zgody na ślub swojej bratanicy z Janem Zamoyskim, lecz gdy rola Zamoyskiego w Rzeczypospolitej zaczęłą wzrastać – uzyskał znaczące stanowisko w Rzeczypospolitej, Radziwiłł zmienił zdanie. Ślub odbył się w letnim pałacu królowej Anny Jagiellonki w Warszawie, wśród zaproszonych gości znalazł się król Stefan Batory, a Jan Kochanowski napisał sztukę „Odprawa Posłów Greckich”, która na tym ślubie został wystawiona. Na letnie zwiedzanie Zamościa zaprasza Przewodnik po Zamościu – tel 509 338 939.

Na zdjęciu widzimy obraz Jana Matejki „Unia Lubelska”, namalowany dla uczczenia innej, bo 300 letniej rocznicy zawarcia Unii.