Archiwum miesiąca: czerwiec 2015

Wakacyjna propozycja Przewodnika po Zamościu i Roztoczu

Właśnie rozpoczęły się wakacje, zapowiadana je piękna pogoda, w związku z tym jako przewodnik po Ziemi Zamojskiej przedstawiam miejsca warte zobaczenia, począwszy od Roztocza Zachodniego poprzez Środkowe, aż do Wschodniego.

Radecznica

Jedyne na świecie miejsce Objawień Świętego Antoniego z Padwy,  klasztor, spacer malowniczą trasą przez lasek, kapliczka na wodzie. Ostatnio ta lubelska Częstochowa staje się coraz częstszym celem wycieczek oraz pielgrzymek.

 

 

SAM_0680

Szczebrzeszyn

Najstarsze miasto Zamojszczyzny, kiedyś wielonarodowe, żyli tu obok siebie katolicy, żydzi, prawosławni. Symbolem Szczebrzeszyna jest chrząszcz znany z wiersza Jana Brzechwy, którego spotkamy  na Rynku.

Zwierzyniec

Stolica Roztoczańskiego Parku Narodowego, Kościół na Wyspie, browar z 1806 roku, Ostoja konika polskiego, spacer do dawnego Zwierzyńczyka i willi Zamoyskich  SAM_0626

Guciów

Stara zagroda z początku XIX wieku, kryta strzechą, muzeum wsi zamojskiej. pokaz pieczenia podpłomyków.SAM_0590

Górecko Kościelne

Aleja kilku wiekowych dębów – pomniki przyrody, Sanktuarium Świętego Stanisława, Rezerwat przyrody nad rzeką Szum

konie z bliska ok

Rezerwat nad rzeką Sopot – „Czartowe Pole”

Trasa nad wodospadami, ruiny starej Papierni, należącej kiedyś do Ordynacji Zamoyskich.

Technikum z Garwolina

Radruż

Piękna, drewniana cerkiew ze wspaniałym ikonostasem, wpisana na listę UNESCO.

SAM_0728

Zamość

Miasto idealne Jana Zamoyskiego, twierdza z XVI wieku, mury, bramy i bastiony, Akademia Zamojska, Rynek Wielki wraz z ratuszem i renesansowymi kamieniczkami, park na terenach pofortecznych, katedra.z du ża grupą przed ratuszemok

Warto się wybrać z wycieczką , jest wiele ciekawych miejsc do zwiedzenia na  Roztoczu i  w Zamościu – kontakt https://przewodnikzamosc.pl/?page_id=13

Dziś mija 410 rocznica śmierci hetmana Jana Zamoyskiego !

Dzisiaj podczas wycieczki po Zamościu stojąc przed pomnikiem hetmana Jana Zamoyskiego, uświadomiłem sobie, że właśnie mija 410 lat od jego śmierci. Następnie odwiedziłem grób wielkiego hetmana w katedrze.

hetm-i-katedraZałożyciela Zamościa umarł nagle, dnia 3 czerwca 1605 roku – popołudniu, w pałacu w Zamościu. Wielki kanclerz skonał na rękach żony Barbary  i jedynego syna. Pochowany został w podziemiach zamojskiej świątyni, a płytę nagrobną z czarnego marmuru z insygniami władzy buławą hetmańska i pieczęcią kanclerską – według jego testamentu – wykonano za czasów syna Tomasza. Żałoba okryła całą Rzeczypospolita, rozpaczało za tym wielkim człowiekiem wielu jego przyjaciół, braci spośród szlachty, o której dobro kanclerz zawsze zabiegał. O śmierci Jana Zamoyskiego dowiedziały się nie tylko największe domy w Rzeczypospolitej ale i w całej Europie.

Maciej Dresner pisał ” Miała Polska czym się chlubić, dopóki żył ów tak wielki mówca i wódz. Po jego stracie ma państwo dostateczną przyczynę do opłakiwania szkody, jak długo losy nie zdarzą mu drugiego, podobnego męża..”

Prawdziwy przedstawiciel  epoki renesansu, doskonale znał się na historii, architekturze, prawie, filozofii, teologii, teorii i praktyce dowodzenia wojskami. Twórca Ordynacji Zamojskiej, czyli państwa w państwie, na której czele stali kolejni zamojscy Ordynaci, kanclerz i hetman wielki koronny, założyciel Zamościa, Tomaszowa, Szarogrodu i innych miast, fundator kolegiaty i Akademii  Zamojskiej. Kanclerz wiele uczynił dla Rzeczypospolitej, która ukochał, pod koniec życia wyraził życzenie aby na jego grobie wyryto sentencję „Tu leży Jan Zamoyski, który wiele cierpiał dla ojczyzny, więcej …od ojczyzny „.