Archiwum miesiąca: listopad 2018

Uroczystości 100 lecia Niepodległości w Zamościu

11 listopada 2018 r. –  100 rocznica Odzyskania Niepodległości ! . Oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się o godz. 11.00 złożeniem kwiatów przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Spod pomnika Marszałka o godz. 11.15 wyruszy Zamojski Marsz Niepodległości. uczestnicy Marszu przejdą ul. Piłsudskiego do Katedry Zmartwychwstania Pańskiego i Świętego Tomasza .

O godz. 12 tej zabiją wszystkie dzwony w Zamościu i innych kościołach naszej diecezji, Bicie dzwonów jako podniosły symbol, towarzyszący szczególnym chwilom, będzie stanowiło uroczysty i wyraźny sygnał do rozpoczęcia wspólnego odśpiewania Hymnu Rzeczypospolitej, jako znaku naszej narodowej przynależności oraz trwałego elementu jednoczącego Polaków… Póżniej  rozpocznie się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny. Następnie ok. godz 13 .30 – uroczystości przeniosą się na Rynek Wielki : Program : ceremoniał wojskowy i salwa honorowa, przemówienie Prezydenta Andrzeja Wnuka, Apel Pamięci , złożenie kwiatów…

Pacyfikacja Zamojszczyzny

W czasie II wojny światowej w ramach  General Plan Ost Niemcy wysiedlili z terenu Zamojszczyzny ponad 110 tysięcy mieszkańców . W ramach Pacyfikacji Zamojszczyzny tysiące Polaków z Ziemi Zamojskiej zginęło w obozach zagłady w Auschwitz, Dachau, na Majdanku zamku lubelskim,  zamojskiej Rotundzie… Na ich miejsce nasiedlano osadników niemieckich, którzy przejmowali zwolnione przez Polaków domy. W obronie dzieci, matek, dziadków zbrojnie wystąpili żołnierze Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, rozpoczęło się Powstanie Zamojskie. więcej – Powstanie Zamojskie 1942 – 1944    

Rotunda z fragmentem oryginalnego ogrodzenia z czasów wojny .

Wielką tragedie przeżyły tysiące Dzieci Zamojszczyzny, które zginęły w niemieckich obozach zagłady, także tysiące wywieziono do Niemiec, gdzie musiały zapomnieć o swojej tożsamości, zapomnieć o swoich rodzicach , rodzinach, otrzymywały nowe imię nazwisko i po kilkumiesięcznej germanizacji  trafiały do niemieckich rodzin. Później po wojnie większość tych dzieci nie powróciło już do swoich domów, tylko zostały na zawsze na obcej ziemi.

Na pomniku zostały przedstawione Dzieci Zamojszczyzny, nad którymi czuwa polski Orzeł