Pielgrzymki

zwierzy ko sna wOprowadzamy także pielgrzymki, wyjazdy z księżmi, wycieczki z parafii. Jest to bardzo ważny temat i zawsze z radością spotykamy się z grupami, które szczególnie zwracają uwagę na  zwiedzanie  kościołów, miejsc związanych z wiarą ludu  w Zamościu i na Roztoczu. Program zwiedzania:

1 Katedra – wielki, mający cztery wieki pomnik historii, świadczący o wierze zamojskiego ludu a także modlitewnym uduchowieniu oraz wielkości Zamoyskich. Opowiemy o idei powstania świątyni, historii cudownego obrazu, o wielkich Świętych, „związanych” z katedrą. Także o  Świętym  Janie Pawle II, który tu bywał, o Słudze Bożym Prymasie Stefanie Wyszyńskim
Dowiemy się także  kto (w bardziej odległej przeszłości) z wielkich przebywał lub też został pochowany w zamojskiej świątyni, zobaczymy jej piękno i dowiemy się o niezwykłych relikwiach sprowadzonych  z Watykanu jeszcze przez samego hetmana  Jana.

Podczas pielgrzymki realizujemy także  część zwykłego program zwiedzania Zamościa – https://przewodnikzamosc.pl/?page_id=746 i Roztocza

Zwiedzanie Roztocza

2 Muzeum Sakralne, ufundowane przez rodzinę Zamoyskich,  bardzo bogate w rekwizyty, relikwię jak chociażby Świętego Tomasza czy Świętego Piotra i wiele innych wyjątkowo cennych, gdzie także jest możliwość na chwilę skupienia i modlitwy

3.Kościół Franciszkanów w XVII wieku największa i wyjątkowo piękna śwątynia w Polsce. Ufundowany przez II Ordynata Tomasza i jego żonę Katarzynę z Ostrogskich Zamoyską osoby pełne wiary, które codziennie uczestniczyły we mszy świętej, często do niej służąc.

4. Kościół Świętej Katarzyny, gdzie znajduje się jej piękny obraz sprzed wieków i inne zabytkowe wyposażenie kościoła. W tej światyni przechowywany był i uratowany obraz Jana Matejki „Hołd Pruski” .

5. Kościół Św. Mikołaja – Ojców Redemptorystów, mały, zabytkowy kościółek sprzed wieków, kiedyś należał do Greków, którzy zostali sprowadzeni jeszcze przez hetmana Zamoyskiego, pełnił funkcje obronne, z jego wieży ostrzeliwani byli nieprzyjaciele atakujący miasto. Wszystkie te kościoły, zabytki znajdują się na Starym Mieście

ROZTOCZE

Radecznica

Jedyne uznane przez Kościół katolicki miejsce Objawień Świętego Antoniego z dnia 8 maja 1664r. – obecnie 350 rocznica . Sanktuarium ojców Bernardynów, pod wezwaniem Św. Antoniego wraz z kaplicą z cudowną leczniczą wodą.

 Szczebrzeszyn

1. Kościół Św. Mikołaja z fundacji pierwszego infułata zamojskiej kolegiaty, piękna budowla w stylu renesansu lubelskiego.

2. Kościół Św. Katarzyny z fundacji Tomasza i Katarzyny Zamoyskich, w budynku przy klasztorze powstał szpital, który także posiada niezwykłą historię, o której opowiem

Zwierzyniec

1. Kościół p.w. Św. Jana Nepomucena  na wyspie, z fundacji Tomasza Antoniego Zamoyskiego, świątynia ta posiada niezwykły urok o każdej porze dnia i roku ( na zdjęciu powyżej)

2, Kościół  Matki Bożej Królowej Polski w miejscu byłego obozu dla dzieci Zamojszczyzny oraz innych mieszkańców tych ziem .

Górecko Kościelne

1. Kościół p.w. Św. Stanisława, postawiony w miejscu objawień biskupa, z fundacji IV ordynata Marcina Zamoyskiego. Aleja kilkusetletnich dębów z drogą krzyżową i kaplica na wodzie gdzie również ukazał się Święty . Kościół posiada relikwie Św. Stanisława.

Krasnobród

1. Sanktuarium i dawny klasztor dominikanów wraz z cudownym obrazem Matki Bożej Krasnobrodzkiej, Ufundowany przez Królową Marysieńkę w podziękowaniu za uratowanie życia. Aleja starych drzew prowadzi nas do:

2. Kaplice na wodzie – miejsce Objawień Matki Bożej w połowie XVII wieku, Drewniana kaplica wzniesiona  na małym strumyku, którego woda ma właściwości uzdrawiające

Tomaszów Lubelski – XVII – wieczny kościół z modrzewiowego drzewa. Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej

https://przewodnikzamosc.pl/?page_id=746

https://przewodnikzamosc.pl/?page_id=1129

Zapraszam serdecznie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *