Archiwum kategorii: Krasnobród

Sanatorium w Krasnobrodzie

Sanatorium Rehabilitacyjne w Krasnobrodzie im. Janusza Korczaka w Krasnobrodzie  położone jest na terenie Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego, tuz obok naturalnymi meandrami płynie rzeka Wieprz.. Już pod koniec XIX wieku Krasnobród staje się ośrodkiem kuracyjnym, za sprawą dr Alfreda Rosse, który zorganizował pierwsze w Polsce sanatorium przeciwgruźlicze. Chorych leczono za pomocą kobyle mleka ( kurys). Ten zaklad leczniczy jednak dosyć szybko zamknięt.

Po drugiej wojnie, w roku 1950 powstało Sanatorium bazie palacu i innych budynkow, które przed wojną należały do hrabiego i senatora Rzeczypospolitej Kazimierza Fudakowskiego.

Obecnie Kuracjusze w ramach rekreacji maja do dyspozycji trasy  spacerowe  wokol zalewu, pod wieze widokową,  czy do kaplicy Świętego Rocha a także przez miasto do Sanktuarium i kapliczki Objawień Matki Bożej.
Wczoraj gdy byliśmy w Krasnobrodzie kuracjusz opowiadał, że wraz z żoną  należą do pierwszego turnusu, który rozpoczął się na początku marca. Wspominał o nowym bydynku uzdrowiska, które niedawno zostalo otwarte.

Leczenie sanatoryjne w Krasnobrodzie opiera się głównie na rehabilitacji dzieci i dorosłych. Do metod leczniczych należą:

1. Warunki bioklimatyczne,
2. Wody lecznicze,
3. Elektroterapia,
4. Kinezyterapia,
5. Hydroterapia.

Uzdrowisko Krasnobród specjalizuje się w:

– Chorobach dróg oddechowych, w tym: zapalenie gardła, zapalenie zatok, zapalenie migdałków, choroby krtani, astma oskrzelowa, zapalenie oskrzeli, stany po zapaleniu płuc i opłucnej, wady klatki piersiowej, mukowiscydoza,, alergiczny nieżyt nosa;

– Chorobach układu ruchu, w tym: stany pourazowego układu kostno- mięśniowego, wady postawy, wrodzone wady układu kostno-stawowego;
chorobach układu nerwowo- mięśniowego, w tym: miopatie, mózgowe porażenie dziecięce, niedowłady i porażenia (..)

-Otyłości.

Sanatorium posiada do dyspozycji 152 miejsca noclegowe, w tym 56 dla osób dorosłych i 96 dla dzieci
Warunki są wyśmienite – warto sie wybrać a także na zwiedzanie z przewodnikiem Krasnobrodu czy Zwierzyńca tel 509 338 939

Nowa trasa Krasnobród – Szur Susiec …i jodłowy bór.

Nowa trasa Krasnobród – Szur – Łuszczacz a potem przez Łasochy do Suśca już otwarta ! To znacznie bliższa trasa z Zamościa do Rezerwstu Szumy nad Tanwią. W Syscu planowane jest takze otwarcie nowego Sanatoriuu i bedzie to najblizsza droga do boblolisjiego Sanatorium na Pozdzsmczu. W Suścu mamy jod i jest go podobno więcej, niż w czasie sztormu nad morzem. Można pojechać także rowerem, po drodze zobaczymy stare, drewniane domy, przydrożne kapliczki i niezwykły bór. Zaraz za miejscowością Szur napotkamy bardzo rzadko spotykamy wyżynny bór jodlowy.

Najstarsi mieszkancy Roztocza wierzą w lecznicze właściwości jodly, sadzali chorych pod wzniosłą jodłą, co miało im przywrócić zdrowie. Zapewne już samo siedzenie pod drzewem dziala uzdrawiająco, ale napar ze świeżych pędów i pąków z pewniscia pomaga na choroby płucne. .Śnieg dłużej sie tutaj utrzymuje, wiatr lagodniej wieje, deszcz dłużej pokrywa poszycie lasu i powoli dplywa w dól. Nawet podczas takich upałów jak w lipcu tego roku nie odczujemy tu dotkliwego upału i będziemy mogli odpocząć w cieniu rozłożystej jodly . Gęsta jedlina to także doskonałe miejsce ukrywania się saren, jeleni … Więcej podczas wspolnego zwiedzania z Przewodnik po Zamościu i Roztoczu tel 509 33 89 39

Bitwa pod Zaborecznem – Powstanie Zamojskie

Powstanie Zamojskie.

Historia ta rozpoczyna się pod koniec 1942r. Armia Krajowa ma w swych szeregach człowieka, który doskonale zna  niemiecki i na ochotnika przystępuje do tworzonej listy volksdeutsch. Z uwagi na to, że ten zakonspirowany członek AK pracuje w urzędzie niemieckim w Zamościu, to jest w stanie uzyskać informacje potrzebne polskiemu państwu podziemnemu. Trzeba przyznać, że jest to człowiek bardzo pracowity, często pozostaje po godzinach w urzędzie. W tym czasie sprawdza co znajduje się w szafach, szufladach czy  w biurku swojego szefa. Pod koniec 1942 r w tym właśnie biurku znajduje  mapę, która przedstawiała miejscowości Zamojszczyzny, które poddane zostaną pacyfikacji przez gestapo i żandarmerię niemiecką. Nasz bohater jeszcze tej samej nocy wynosi mapę i przekazuje ją kartografom działającym w konspiracji, którzy natychmiast wykonują jej kopię. Ten bardzo odważny i sprytny czyn powoduje wielkie zmiany w realizacji niemieckiego generalnego planu wschodniego.

Po pewnym czasie okupanci orientują się, że zamojska ludność i partyzanci jakby wyprzedzają ich uderzeniowe działania. Wielu mieszkańców wsi znika z domów, ze wsi gdzie maja być przeprowadzone wysiedlenia i ukrywa się w lasach czy u znajomych albo rodziny w innej miejscowości. Niemcy postanawiają zatem zmienić postępowanie, tylko trzech ludzi wie, która zamojska wieś następnego ranka będzie przesiedlana. Polscy partyzanci mają sposób i na te nowe hitlerowskie metody działania, znajduje się nowy bardzo odważny człowiek. Tym razem do akcji wkroczają  Bataliony Chłopskie,  mają w swych szeregach człowieka będącego naczelnikiem poczty, który jednocześnie bardzo dobrze włada językiem niemieckim. Od tej chwili naczelnikowi Feliksowi Chryniewiczowi przydzielono nowe zadania. Chryniewicz często wsłuchuje się w rozmowy pomiędzy ważnymi  hitlerowskimi dowódcami. W nocy 29/30 stycznia 1943 r. dowiaduje sie a następnie przekazuje informacje o akcji niemieckiej na wieś Zaboreczno.

W wyniku otrzymanej informacji o planowanej pacyfikacji Siły Batalionów Chłopskich wspomagane przez żołnierzy Armii Krajowej kryją się w lesie, są przygotowani na odparcie ataku, Partyzanci widzą zbliżający się niemiecki oddział rozpoznawczy, otwierają ogień, padają pierwsi zabici. Z uwagi na śnieżną zimę Niemcy przemieszczają się na saniach, konie jednak płoszą się. chwilę później …wpadają na teren opanowany przez Polaków ! Partyzantom sprzyja szczęście, cieszą się ze zdobytej broni i amunicji, natomiast żandarmeria niemiecka jest zmuszona zarządzić odwrót .
Bitwa pod Zaborecznem trwa, jeden z niemieckich oficerów wyraźnie lekceważy polskie, leśne oddziały. Co chwile podchodzi do swoich żołnierzy i wskazuje im jak powinni strzelać, popędza ich, nie zwracając uwagi na zagrażające Niemcom polskie pociski. Zakłada on, że z tak dużej odległości kule nie będą się go imać.

Okazuje się jednak że żołnierze polscy mają bardzo skuteczną broń tzw. flintę, czyli polski Ur ( produkowany przed wojną) przechowywany w skrzyni z napisem „broń optyczna”. Niestety Polacy posiadają jedynie kilka pocisków do tej broni o niezwykłej sile rażenia. Wystarcza ! Gdy śmiertelnie postrzelony oficer trafia do szpitala w Tomaszowie Lubelskim, Niemcy twierdzą, że tego rodzaju broń może pochodzić jedynie od …angielskich skoczków spadochronowych ! Prawda jest inna – jak wiemy to broń Polaków.
Po południu Niemcy sprowadzają posiłki w sile około 600 ludzi, używają także moździerzy, szala zwycięstwa zaczyna przechylać się na ich stronę. Okazuje się, że Polacy mają jeszcze jedną ukrytą broń, wykonany przez kowala ze wsi Polany Piotra Wojczuka – ciężki karabin maszynowy. Do akcji wkracza „Kosynier” i dwóch innych żołnierzy, którzy zajmują pozycje bardzo blisko wojsk okupanta. Nasi wyborowi strzelcy zużyją 40 magazynków broni, siejąc spustoszenie w szeregach wroga. W wyniku tej śmiałej akcji Partyzantów Niemcy nie mogą rozwinąć skrzydeł. „Kosynier” został jednak ciężko raniony, jego ckm zacina się, hitlerowcy natychmiast orientują się, że ogień słabnie. Wieczorem Niemcy po raz ostatni próbują zaatakować. Partyzanci wycofują się do lasów krasnobrodzkich. Według dowódcy Batalionów Chłopskich gen. Franciszka Kamińskiego w Tarnawatce wykonano ponad sto trumien dla żołnierzy niemieckich, poza tym zginęli Czarni ( napływowa ludność niemiecka zasiedlająca Zamojszczyznę w miejsce wysiedlonych Polaków ) według innych źródeł straty wroga były mniejsze, lecz bardzo poważne. .

Właśnie po Bitwie pod Zaborecznem Niemcy sami zaczynają określać te walki jako Powstanie. To jest Powstanie Zamojskie, jedno z nielicznych, w którym zwyciężyliśmy !, a pamiętane przez tak niewielu. W wyniku bitew i akcji dywersyjnych Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich Niemcy musieli wstrzymać wysiedlenia polskich wsi (…)! Znaczenie więcej informacji podczas zwiedzania – tel 509 338 939 – Zamościa i Roztocza – oraz https://przewodnikzamosc.pl/?page_id=746

Obraz Bitwa pod Zaborecznem

Ziemia Zamojska

Rozpoczął się sierpień, potem wrzesień, czas urlopów, wypoczynku od codziennej, ciężkiej pracy. Warto zorganizować wycieczkę w większej grupie, czy też rodzinnej i wybrać się na Zamojską Ziemię, aby zapomnieć o trudach dnia.

Z grupą przed ratuszem

Zamość, miasto idealne epoki Renesansu, na kazdym kroku spotykamy także odniesienia i ślady Polski sarmackiej. Piękny ratusz, rynek, Katedra, Akademia, bastiony, park to wyjątkowe miejsca , które warto zobaczyć. Zwiedzania Zamościa to wyjątkowa atrakcją i moc wrażeń.


Krasnobród – Perla Roztocza , położona wśród lasów,ma swój niepowtarzalny klimat, to także cudowne źródełko płynące w małym gaju, miejsce Objawienia Matki Bożej.

Kapliczka w Krasnobrodzie

Zwierzyniec stolica Parku Narodowego, gdzie przez piękną przyrodę, wodę i las cieszy nas każda chwila…Kościół na wyspie otoczony stawami, stary browar sprzed ponad 200 lat, trasy Spacerowe w Zwierzyńczyku…

Kościół na wyspie

Zapraszam – telefon do przewodnika 509 33 89 39 – są także inne, piękne miejsca na Roztoczu warte zobaczenia…

Matki Bożej Jagodnej – Krasnobród

Główny odpust w Krasnobrodzie , zwany Matki Bozej Jagodnej- 1/2 lipca zatem w święto Nawiedzenie NMP.

Tradycja przekazuje, że Maryja będąca w stanie błogosławionym idąc odwiedzić swoją krewną Elżbietę ( również brzemienną) posilała się zerwanymi w drodze jagodami. W dawnych czasach, 2 lipca nikt nie zrywał jagód, bo one w tym dniu należały do Maryi. Tyle tradycja, zaś Ewangelia mówi nam o spotkaniu dwóch świętych kobiet, a nawet o pierwszym spotkaniu Jezusa z Janem. Pozdrowienie, jakim powitała Maryję Elżbieta, stało się wzorem do ułożenia modlitwy : Zdrowaś Maryjo. Maryja miała do przebycia w gorach pieszo ok. 150 km, a pod sercem niosła Dzieciątko. Do Krasnobrodu przybywają tego niezwykłego wieczoru liczne pielgrzymki , także piesze … Warto wybrać się do Krasnobrodu z wycieczką, o każdej porze roku.

8Przed kapliczką na wodzie

Pielgrzymki i wycieczki do Zamościa i na Roztocze

Zbliża się jesień, nie wiadomo co nas czeka w najbliższych miesiącach, warto spędzić dzień czy dwa w pięknym miejscu, przesiąkniętym przeszłością …blisko przyrody, nabrać siły na najbliższy czas. Roztocze, piękna Kraina zalesionych wzgórz i czystych rzek, to również miejsce świętych Objawień, zapraszamy na pielgrzymki i wycieczki grupy większe a także małe, rodzinnetelefon do przewodnika 509 33 89 39

W Krasnobrodzie króluje Matka Boża w swym Sanktuarium, szczególne łaski otrzymujemy przy cudownym źródełku , gdzie 5 sierpnia 1640, Najświętszą Maryję Pannę ujrzał w w widzeniu mieszkaniec sąsiedniej miejscowości – Jakub Ruszczyk, który po modlitwie został uwolniony od złego duch

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 1af0f69fc3546c90b5ebe650d27c76e0-1024x683.jpg
Krasnobród Sanktuarium

Miejscowy ks. proboszcz Eugeniusz jest redaktorem ogólnopolskiego pisma „Egzorcysta” i zapewnia , że także dziś w Krasnobrodzie podobnie działa Matka Boża. Pod koniec XVII wieku przywieziono tutaj umierającą Marysieńkę Sobieską, miejscowi Ojcowie Dominikanie dali jej do ucałowania cudowny Obrazek i łyk wody ze źródełka, Królowa odzyskała zdrowie a w dowód wdzięczności Matce Bożej Krasnobrodzkiej – jak głosi tablica nad wejściem do Sanktuarium – ufundowała piękny kościół i klasztor Dominikanów.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie krasnobrod-kapilczk-jesien.jpg
Krasnobród – Kapliczka w miejscu Objawień

W Radecznicy znajduje się jedyne na świecie, uznane przez Kościół miejsce Objawień Św Antoniego, które miało miejsce dokładnie 8 maja 1664 roku, czyli w uroczystość św Stanisława (data ta ma symboliczny związek z Góreckiem, o czym poniżej ). Św Antoni pozwala nam odnaleźć to co zagubiliśmy w swoim życiu – to co najważniejsze, tu woda spod kapliczki także dodaje życia i przywraca zdrowie. Każdego roku w uroczystość Św Antoniego 13 czerwca pod kapliczką na wodzie zbierają się pielgrzymi przybyli z Lublina, Zamościa, Biłgoraja a także zdecydowanie dalej położonych miejscowości w Polsce. Radecznica nazywana jest lubelską Częstochową.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie raedczna-kaplicz-1024x683.jpg
Radecznica Kapliczka

Natomiast biskup krakowski Stanisław dnia ukazał się we wsi Górecko Kościelne, świadkiem tego objawienia był tutejszy mieszkaniec Jan Socha. Jak podaje Mikołaj Stworzyński, archiwista Ordynacji Zamojskiej, św. Stanisław powiedział: „W tej wodzie kto się obmyje z dobrą wiarą, od wszelkiej choroby będzie wolny„.

Wkrótce Górecko Kościelne zaczęło zyskiwać sławę. Wywołało to zaniepokojenie prałatów zamojskich, którzy nie dowierzali objawieniom. Kronikarz opisuje, jak wysłali oni do Górecka jednego z kanoników, który po powrocie miał zaprzeczyć prawdziwości cudu – w czasie powrotnej drogi pod kanonikiem padł koń. Mikołaj Stworzyński przekazuje nam także niezwykłą historię związaną z pobytem w Górecku IY ordynata Marcina Zamoyskiego, który był wówczas świadkiem tego, jak w pobliżu miejsca objawień uklękło 6 koni.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie oecko-kosicol-1024x576.jpg

Spacerując w Górecku aleją starych, kilkusetletnich dębów, dojdziemy do malowniczo położonej kapliczki na wodzie, by chociaż umyć się w cudownym źródełku.

Na Starym Mieście w Zamościu pójdziemy także do szesnastowiecznej, renesansowej katedry, ufundowanej przez kanclerza Jana Zamoyskiego.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie zamoyski-katedra-1024x779.jpg

Będziemy mogli podziwiać prezbiterium, piękne, stare obrazy,, wejdziemy do kapliczek bocznych i krypt, gdzie spoczywają Ordynaci zamojscy, profesorowie Akademii Zamojskiej, księża Infułaci , poznamy także historie założenia kościoła. W kościele św Katarzyny, od końca lat 30- tych XX wieku mamy relikwie, a ostatnio także piękną rzeźbę św Andrzeja Boboli, Patrona Polski, Świętego na nasze czasy. Zobaczymy także kościół Franciszkanów, największą barokową świątynie w Polsce, obecnie kończy się już czteroletni, generalny remont, Warto odwiedzić także Skarbiec, gdzie można zobaczyć relikwiarz Krzyża św., cierń z korony Chrystusa, czy relikwiarz cząstki sukni Matki Bożej. Zobaczymy także sutannę św Jana Pawła II, w której był ubrany podczas pielgrzymki do Zamościa w dniu 12 czerwca 1999 r. oraz także z czystej bieli jedyną zachowaną Polsce koszulę koronacyjną polskich królów. Warto wybrać się na Roztocze i do Zamościa , mamy tu także wiele wspaniałych zabytków i innych atrakcji więcej na temat : zwiedzanie Zamościa i okolic z przewodnikiem na stronie – https://przewodnikzamosc.pl/?page_id=746

Św Roch – Patron od chorób zakażnych

W czasie gdy na świecie rozprzestrzenia się epidemia korona wirus z Wuchan zdecydowanie warto przypomnieć Świętego, który jest obrońcą w chorobach zakaźnych. Kapliczka Św. Rocha ( bo o nim mowa ) znajduje się w Krasnobrodzie od XVII wieku, powstała z polecenia królowej Marysieńki Sobieskiej w miejscu gdzie biją lecznicze źródła, działo się to w czasie gdy w naszej okolicy panowała dżuma . Obecna kapliczka została zbudowana w 1943 roku z inicjatywy ostatniego właściciela Krasnobrodu hrabiego i senatora Rzeczypospolitej Kazimierza Fudakowskiego – gdy na starą kaplikczkę spadł ogromny buk. Św Roch uznawany jest za patrona ludzi zarażonych chorobami „morowego powietrza”. Urodził się w 1295 roku jako jedyne syn guberatora Montpellier we Francji, gdy miał 18 lat zmarli jego rodzice, wierny przykazaniom ewangelicznym rozdał cały swój (wielki) majatek ubogim i wyruszył w pieszą pielgrzymkę do Rzymu . Gdy przechodził przez środkowe Włochy, w Acquapendente natrafił na epidemię dżumy, zatrzymał się w mieście i z wielkim zaangażowaniem pomagał chorym, według przekazów zarażeni dżumą po dotknięciu Rocha odzyskiwali zdrowie . Cieszył się wielką sławą, której nie pragnął i pewnej nocy wymknął się ukradkiem z miasta i wyruszył w dalszą podróż do stolicy Włoch. W RZymie także rozprzestrzeniała się ta straszna choroba, Roch także tutaj niósł pomoc potrzebującym nie dbając przy tym o własne bezpieczeństwo. W Wiecznym MIEście przebywał trzy lata i zasłynął licznymi udrowieniami Następnie wyruszył w podróż powrotną do Francji, po drodze po raz kolejny pomagał chorym na dzumę w Piacenzie, w efekcie wreszcie sam zaraził się tą śmiertelną chorobą. Postanowił skryć się w lesie żeby nie zarażać innych, jednak po sladach odnalazł go pies, który codzienie rano w pysku przynosił mu chleb ze stołu swojegop pana, Pewnego razu prowadzony przez psa trafił do Rocha także własciciel psa czyli miejscowy szlachcic Gotard. Po tym zdarzeniu Roch ruszył w dalszą podróż, lecz zaraz za granica z Francją, aresztowali go strażnicy, oskarżyli o szpiegostwo i umieścili w więzieniu, gdzie był przesłuchiwany i poddany torturom ,Roch przeczuwając zbliżającą się śmierć, wzniósł swoje oczy ku niebu i rzekł: Panie, jeśli mam o co prosić, to spraw łaskawie, aby dla zasług najukochańszego Syna Twego został uleczony każdy, który mnie w zaraźliwej chorobie wezwie o pomoc. Według innych hagiografów, napis ten, odkryty po śmierci Świętego, miał się znajdować na ścianie celi więziennej. Przez pięć lat nierozpoznany przebywał w więzieniu, gdzie zmarł 16.08.1327 roku ( i 16 sierpnia to dzień odpustu w Krasnobrodzie ) . Święty Roch jest patronem Montpellier Prmy , Wenecji, aptekarzy, lekarzy, ogrodników, rolników i szpitali, brukarzy i więźniów, osób fałszywie oskarżonych, pielgrzymów, aptekarzy, lekarzy, brukarzy, krawców, stolarzy, . Na ziemiach polskich czczony był przede wszystkim jako patron chroniący od zarazy, niekiedy na drzwiach domów umieszczano litery VSR (Vivat Sanctus Rochus), aby uchronić mieszkańców od zarazy, Jego doczesne szczątki znajdują się w kościele św Rocha w Wenecji

2 , 3 dniowa wycieczka z przewodnikiem – Zamość i Roztocze

Zwiedzanie Zamościa i Roztocza grupy zorganizowane : Szkoły, Firmy, Kluby Seniora, Koła Gospodyń Wiejskich, Parafie, Gminy, Instytucje, inne…

 

Od wielu lat jestem regionalistą oraz licencjonowanym przewodnikiem, pilotem po Roztoczu i Zamościu, tu się urodziłem i od wielu lat mieszkam, praca to moja wielka pasja, Prowadzimy kilka regionalnych stron internetowych, gdzie publikujemy wiele artykułów na temat Zamojszczyzny, rodu Zamoyskich, przedstawiamy legendy, historie, anegdoty czy ciekawostki związane z tymi miejscami i ludźmi, umieszczamy fotografię z regionu Zamościa a także zdjęcia z różnymi grupami z Polski i zagranicy, z którymi przemierzamy uliczki i zaułki Zamościa czy szlaki Roztocza. Ziemia Zamojska to wciąż jeszcze nieodkryta Kraina,  gdzie można odpocząć, zapomnieć o codzienności, nabrać sił, zatem:

1. Przedstawiamy propozycję    2, 3 – dniowej ( także dłuższej ) wycieczki lub pielgrzymki z przewodnikiem w Zamościu i na Roztoczu, przygotowaną w oparciu o wiele zrealizowanych wycieczek na Ziemi Zamojskiej

Trasę wycieczki  rozpoczynamy w Zamościu.

2.  Zamość  około 5 godzin zwiedzania wraz  z przerwą na obiad w bardzo dobrej restauracji Na Starym Mieście z preferencyjną ceną np żurek z kiełbasą + pierś z kurczaka, lub karkówka surówki,+ napój ok 25 zł łącznie.

  • Ratusz, Rynek Wielki, Solny i Wodny
  • Renesansowe kamienice,
  • Muzeum Okręgowe ( 6 zł/ osoba)
  • Akademia Zamojska,
  • Pałac Zamoyskich,
  • XVI wieczna Katedra
  • Muzeum Sakralne z fundacji Zamoyskich,

Zd. 6 Ratusz

  • Renesansowa Synagoga, ( 7 zł / osoba)
  • Fortyfikacje, mury obronne, stare bramy, prochownia,
  • Nadszaniec wraz z trasą turystyczną ( 10 zł/ dorośli. 7 zł/ emeryci)
  • Pomnik Hetmana i jego dzieje,
  • Arsenał i Stara Prochownia oraz pokaz multimedialny  ( 12 zł/osoba)
  • Rotunda Miejsce Martyrologii – Powstanie Zamojskie,
  • Zamość – miasto idealne, perła renesansu, Padwa Północy (…)
  • Dzieje hetmańskiego grodu,
  • Anegdoty o miłości, życiu, przygodach  Zamościan,

3. Ogród Zoologiczny w Zamościu – 1 – 1,5 godziny – 15 zł od osoby

Program wycieczki – dwudniowego zwiedzania Roztocza  :

4. Polecę przejażdżki na bryczkach w otulinie Roztoczańskiego Parku Narodowego  oraz ognisko wraz z pieczonymi kiełbaskami, herbatą, kawą czy smacznym ciastkiem

5. Krasnobród

  • Kaplice na wodzie w miejscu Objawień Matki Bożej,
  • Sanktuarium,
  • Wieża z widokiem na malownicze Wzgórza Roztocza,
  • Malowniczo położony zalew w dolinie Wieprza,
  • Szlaki  turystyczne w Parku Krasnobrodzkim, Kaplica św. Rocha – trasa turystyczna,

6. Zwierzyniec

  • Budynki i pamiątki Ordynacji Zamoyskiej,
  • Zabytkowy browar z 1806 r,
  • Kościół na wodzie,
  • Hodowla konika polskiego( potomek tarpana)
  • Stawy, ws. renesansowej willi wzorowanej na rezydencji królewskiej i zwierzyńczyka Hetmana Zamoyskiego,
  • szlak na Bukową Górę z widokiem na Panoramę Roztocza,

Zd. 10 Zwierzyniec

7. Górecko Kościelne

Modrzewiowy kościół ufundowany przez Jana Jakuba Zamoyskiego,

Aleja 600 letnich dębów, kaplica na wodzie, trasa Nad Szumem

Wyjątkowe miejsce wśród lasów Roztoczańskiego Parku Narodowego oraz pobliskiej Puszczy Solskiej,  

8. Szczebrzeszyn 

  • Kościoły Św Mikołaja i Św Katarzyny, Cerkiew prawosławna,
  • Synagoga i cmentarz żydowski, pomnik żydowski, dramatyczna historia miasteczka,
  • Możliwy wyjazd do pobliskiej Radecznicy – Sanktuarium i jedyne na świeci Miejsce Objawień Św. Antoniego 

 9. Radecznica 

  • Sanktuarium i jedyne na świecie miejsce objawień świętego Antoniego,
  • Las, źródełko i kapliczka na wodzie,

10. Trasy Spacerowe :

  • Rezerwat Szumy nad Tanwią – 1 z 7 Cudów Polski
  • Rezerwat „Czartowe Pole”,
  • Susiec punkt widokowy , stary młyn i spacer

11. W zależności od sytuacji i potrzeb możliwy jest również ( przy trzech (lub więcej) dniach urlopu, wycieczki) wyjazd  na Roztocze Wschodnie

Miejsca nieodkryte, dzikie, gdzie cywilizacja jeszcze zupełnie  nie dotarła – nazywane często naszymi roztoczańskimi Bieszczadami. Szlak kilkusetletnich zabytkowych drewnianych cerkwi, kontakt z natura niekiedy jeszcze niemal nieskażoną cywilizacją.

konie zwierz

Zd. Hodowla konika polskiego

12. W przerwach podczas zwiedzania Roztocza smaczny obiad w klimatycznej roztoczańskiej restauracji

Program w skróconej wersji Zamość 3 ha i Roztocze 3 – 4 ha można także zrealizować w 1 dzień.  Zwiedzanie Roztocza z przewodnikiem 330 – 360 zł za każdy dzień.

Zapraszamy

Nasze inne strony internetowe:

www.PrzewodnikZamosc.pl   www.facebook.com/PrzewodnikZamosc

https://www.facebook.com/Przewodnik-Roztocze
https://www.facebook.com/HetmanJanZamoyski
http://zamoscroztocze.blox.pl/html

mail: PrzewodnikZamosc@gmail.com

telefon509 338 939

77 rocznica utworzenia Armii Krajowej – Powstanie Zamojskie

Dokładnie 77 lat temu, 14 lutego 1942 roku na bazie Związku Walki Zbrojnej powstała Armia Krajowa, organizacja zbrojna walcząca o wolną Polskę, na Zamojszczyźnie AK walczyła w obronie wysiedlanej ludności. W powiecie zamojskim pierwsze, próbne wywózki miały miejsce już w listopadzie 1941 roku, natomiast masowa Pacyfikacja rozpoczęła się pod koniec listopada 1942 roku w gminie Skierbieszów i stopniowo objęła także sąsiednie powiaty : hrubieszowski, tomaszowski, biłgorajski. Niemcy wysiedlali miejscową ludność do obozów przejściowych w Zamościu I Zwierzyńcu, gdzie następowała selekcja. Silne, młode i zdrowe osoby trafiały na roboty do Niemiec, około 20 % mieszkańców przewożono do obozów zagłady w Oświęcimiu czy na Majdanek. Tysiące Dzieci Zamojszczyzny okupanci przewieźli do ośrodków zniemczenia tzw. Lebesborn-y zlokalizowane w Łodzi lub w samej Rzeszy . W Lebensborn-ach dzieci nie mogły mówić w języku ojczystym i musiały zapomnieć o swoich rodzicach i rodzinach.
Po kilku miesięcznym pobycie w tych ośrodkach dzieci przekazywane były do niemieckich rodzin, skąd po zakończonej wojnie zdecydowana ich większość już nigdy nie powróciła do swoich domów, Do zbrojnego oporu przystąpiły oddziały Armii Krajowej a także Batalionów Chłopskich (oraz znacznie mniej liczne oddziały AL), dochodziło do wielu bitew, wysadzeń torów i innych akcji dywersyjnych, Pierwsza bitwa ( czy też potyczka) miała miejsce już pod koniec Listopada 1942 roku , gdzie Pluton Armii Krajowej „Konrada” Edwarda Lachawca starł się nieopodal lasu cześnickiego z plutonem żandarmerii wracającym do Zamościa po wysiedleniu Wolicy Śniatyckiej. Do większej bitwy doszło 30 grudnia 1942 roku pod Wojdą gdzie oddział Batalionów Chłopskich dowodzony przez cichociemnego Jerzego Mara-Meyera „Visa” z Armii Krajowej stoczył zaciętą walkę z przeważającymi siłami wroga. W noc sylwestrową 1942 roku partyzanci AK oraz mniej liczne oddziały BCH przeprowadziły akcję dywersyjne pod nazwą Wieniec II, podczas których uderzono na stacje kolejowe, mosty, tory (…), przecięto także kabel łączący front wschodni z Berlinem

1 lutego 1943 roku miała miejsce Bitwa pod Zaborecznem, o której można przeczytać w artykule https://przewodnikzamosc.pl/?p=4744. Powstanie Zamojskie zakończyło się sukcesem, Niemcy wstrzymali pacyfikację zamojskich wsi, nie zrealizowali swych, zbrodniczych planów w całości, chociaż udało im się wysiedlić ponad 100 tysięcy mieszkańców Zamojszczyzny z czego jedną trzecią stanowiły dzieci. General Plan Ost zakładał jednak że wysiedlonych zostanie około 30 milinów Słowian w tym wiele milionów Polaków. Na szczęście klęska Niemiec w czasie wojny uniemożliwiła im realizację tych zamiarów – więcej informacji na te i inne tematy poznamy podczas wycieczek z przewodnikiem po Zamościu i Roztoczu – szczegóły na stroniehttps://przewodnikzamosc.pl/?page_id=1129

Złota Polska Jesień w Zamościu i na Roztoczu

Trwa październik, za oknem piękna pogoda, świeci słońce i jest ciepło, a prognozy długoterminowe są bardzo optymistyczne, W Zwierzyńcu nad stawem różne kolory liści przyciągają nas na jesienne spacery czy rowerowe przejażdżki . Kościół św Jana Nepomucena odbija się w wodzie, gdzie niebo nie mniej niebieskie niż w rzeczywistości.

Zwierzyniec – Kościół na wodzie

Sezon turystyczny wciąż trwa i nie ma zamiaru się kończyć, serdecznie zapraszam na wycieczki każde Koło Gospodyń Wiejskich, Klub Seniora,  w okolicach Święta Edukacji bardzo miło będą widziani  nauczyciele i wszystkich innych pragnących poznać walory jesiennego Roztocza,

Stawy w Zwierzyńcu

Podczas wycieczki pojedziemy też do Krasnobrodu, miejsca Objawień Matki Bożej, zobaczymy kaplice na wodzie i posłuchamy starych opowieści o królowej Marysieńce, królu Janie …

Miejsce Objawień w Krasnobrodzie

Warto też wejść na wieżę widokową w Krasnobrodzie

Stałym punktem programu wycieczek jest zwiedzanie Zamościa z przewodnikiem. Idealne miasto renesansowe zostało założone przed hetmana Jana Zamoyskiego na mocy aktu lokacyjnego z dnia 12 czerwca 1580  roku. Na Rynku Wielkim poznamy historię pierwszych osadników , którzy zasiedlali Zamość, wznosili kamienice, rozwijali handel i rzemiosło. Warto wejść do zamojskiej katedry,  posłuchać o trzecim w Rzeczpospolitej Uniwersytecie, czyli Akademii Zamojskiej, czy pospacerować alejkami parku na terenach po-fortecznych.

Serdecznie zapraszam na wycieczki, kontakt – telefon  509 33 89 39