Zawiązanie konfederacji Tyszowieckiej 29 grudnia 1655 r. ( Radzikowski)
Dokładnie 360 lat temu, dnia 29 grudnia 1655 roki doszło do Konfederacji Tyszowieckiej ( niedaleko Zamościa ), zawiązanej przez polską szlachtę pod dowództwem hetmanów Stanisława Potockiego i Stanisława Lanckorońskiego przeciwko Szwedom. Było to – zdecydowanie udane – powstanie narodowe Polaków przeciw okupantowi. W grudniu 1655 roku Szwedzi stoczyli w okolicy Tyszowiec z konfederatami walkę, którą przegrali. W akcie zemsty, lecz niejako w prezencie przysłali Tyszowianom dwanaście woskowych świec,z których każda miała 3,5 m wysokości Świece te miały być złożone w hołdzie św. Leonardowi – patronowi Tyszowiec. Tyszowianie domyślili się podstępu Szwedów i nie zapalili świec, lecz potłukli je i wówczas okazało się, że wewnątrz były one wypełnione materiałem wybuchowym.
Na pamiątkę tego zdarzenia do chwili obecnej wylewa się w Tyszowcach świece z wosku, takiej samej wielkości Świece są umieszczone w bocznej nawie kościoła i noszone w czasie różnych uroczystości, zwłaszcza w okresie Bożego Ciała i 6 listopada w odpust świętego Leonarda.
Rynek w Tyszowcach
Kiedyś pewna spotkana w okolicy Tyszowiec kobieta zapytana o przydrożną figurę odpowiedziała, że jest ona na pamiątkę wojny. ” Której Babciu, pierwszej czy drugiej ?” „- Ja to ni wim cy pirsy cy drugi wim. że zy Swydami „
W 1655 w okolicy Tyszowiec