Serdecznie zapraszamy uczniów, nauczycieli ze szkół podstawowych, średnich na wycieczki po Zamościa,, W nowej, ogólnopolskiej podstawie programowej – dla klas 4 SP – ważnym tematem jest Jan Zamoyski, jako wódz i mąż stanu.
Przygotowane zagadnienia programowe : edukacja, działalność polityczna i kulturalna, królowie w czasach hetmana Zamoyskiego: ostatni Jagiellon na polskim tronie Zygmunt August oraz pierwsi królowie elekcyjni – Henryk Walezy, Stefan Batory i Zygmunt III Waza Zamość jako przykład XVI wiecznego miasta, funkcje i istotne elementy miasta idealnego. Podczas zwiedzania zobaczymy: fortyfikacje i bramy, katedrę Zmartwychwstania Pańskiego, akademię zamojską, pałac i pomnik , ratusz, kamienice i rynki, manufaktura, kościół Franciszkanów, synagogę, rotundę.
Archiwum miesiąca: luty 2019
Zalew w Zamościu
W Zamościu właśnie powstaje niezwykła atrakcja dla mieszkańców oraz turystów, gdyż nasze miasto uzyskało dofinansowanie na modernizacje zalewu. Koszt wszystkich prac planowanych są nad zalewem to ponad 8,1 mln zł., dofinansowanie unijne wyniesie ponad 5,6 mln zł.
Zakres prac
1. Budowa ścieżki pieszo-rowerowej o długości około 2,8 km. Ścieżka będzie jednocześnie dydaktyczną ścieżką przyrodniczą. Przy ścieżce zostaną umieszczone stojaki na rowery, ławki kosze na śmieci oraz tablice edukacyjne .
2. Budowa parkingów
Powstaną dwa parkingi samochodowe, pierwszy przy strzelnicy, drugi od strony Zamczysk przy ul. Źródlanej,w południowej części zalewu.
3. Wymiana na nowe kontenerów magazynowych oraz socjalnych: szatnie, umywalnie, toalety.
4. Przebudowa zbiornika wodnego: odmulenie dna gruntu, utworzenie zbiornika jednokomorowego przez likwidacje grobli działowej oraz utworzenie wyspy jako ostoi ptactwa wodnego, uzupełnienie piasku na plaży a także wyprofilowanie skarp
5. Budowa monitoringu terenu, urządzeń transmisyjnych,
6.Budowa punktów bezprzewodowego dostępu do Internetu,
7 Budowa remizy dla dziko żyjących zwierząt,
77 rocznica utworzenia Armii Krajowej – Powstanie Zamojskie
Dokładnie 77 lat temu, 14 lutego 1942 roku na bazie Związku Walki Zbrojnej powstała Armia Krajowa, organizacja zbrojna walcząca o wolną Polskę, na Zamojszczyźnie AK walczyła w obronie wysiedlanej ludności. W powiecie zamojskim pierwsze, próbne wywózki miały miejsce już w listopadzie 1941 roku, natomiast masowa Pacyfikacja rozpoczęła się pod koniec listopada 1942 roku w gminie Skierbieszów i stopniowo objęła także sąsiednie powiaty : hrubieszowski, tomaszowski, biłgorajski. Niemcy wysiedlali miejscową ludność do obozów przejściowych w Zamościu I Zwierzyńcu, gdzie następowała selekcja. Silne, młode i zdrowe osoby trafiały na roboty do Niemiec, około 20 % mieszkańców przewożono do obozów zagłady w Oświęcimiu czy na Majdanek. Tysiące Dzieci Zamojszczyzny okupanci przewieźli do ośrodków zniemczenia tzw. Lebesborn-y zlokalizowane w Łodzi lub w samej Rzeszy . W Lebensborn-ach dzieci nie mogły mówić w języku ojczystym i musiały zapomnieć o swoich rodzicach i rodzinach.
Po kilku miesięcznym pobycie w tych ośrodkach dzieci przekazywane były do niemieckich rodzin, skąd po zakończonej wojnie zdecydowana ich większość już nigdy nie powróciła do swoich domów, Do zbrojnego oporu przystąpiły oddziały Armii Krajowej a także Batalionów Chłopskich (oraz znacznie mniej liczne oddziały AL), dochodziło do wielu bitew, wysadzeń torów i innych akcji dywersyjnych, Pierwsza bitwa ( czy też potyczka) miała miejsce już pod koniec Listopada 1942 roku , gdzie Pluton Armii Krajowej „Konrada” Edwarda Lachawca starł się nieopodal lasu cześnickiego z plutonem żandarmerii wracającym do Zamościa po wysiedleniu Wolicy Śniatyckiej. Do większej bitwy doszło 30 grudnia 1942 roku pod Wojdą gdzie oddział Batalionów Chłopskich dowodzony przez cichociemnego Jerzego Mara-Meyera „Visa” z Armii Krajowej stoczył zaciętą walkę z przeważającymi siłami wroga. W noc sylwestrową 1942 roku partyzanci AK oraz mniej liczne oddziały BCH przeprowadziły akcję dywersyjne pod nazwą Wieniec II, podczas których uderzono na stacje kolejowe, mosty, tory (…), przecięto także kabel łączący front wschodni z Berlinem
1 lutego 1943 roku miała miejsce Bitwa pod Zaborecznem, o której można przeczytać w artykule https://przewodnikzamosc.pl/?p=4744. Powstanie Zamojskie zakończyło się sukcesem, Niemcy wstrzymali pacyfikację zamojskich wsi, nie zrealizowali swych, zbrodniczych planów w całości, chociaż udało im się wysiedlić ponad 100 tysięcy mieszkańców Zamojszczyzny z czego jedną trzecią stanowiły dzieci. General Plan Ost zakładał jednak że wysiedlonych zostanie około 30 milinów Słowian w tym wiele milionów Polaków. Na szczęście klęska Niemiec w czasie wojny uniemożliwiła im realizację tych zamiarów – więcej informacji na te i inne tematy poznamy podczas wycieczek z przewodnikiem po Zamościu i Roztoczu – szczegóły na stronie – https://przewodnikzamosc.pl/?page_id=1129
Zima w mieście
Niedawno rozpoczęły się zimowe ferie, w związku z tym zapraszamy na wycieczki po Zamościu – w promocyjnej cenie – Skrócony program wycieczki :
Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i trzecia Akademia w Rzeczypospolitej
Mury obronne, bramy i bastiony
Kamienice Ormiańskie wraz z ratuszem, Rynek Wielki, Wodny, Solny
Muzeum Zamojskie
Manufaktura Słodyczy – tu zjemy krówki zamojskie, cukierki czy lizaki.
Podczas zwiedzania Zamościa, jak widać w przedstawionym programie kilka razy wejdziemy do ciepłych i jakże klimatycznych miejsc .
Pożegnanie ks. kanonika Henryka Nogalskiego
Wczoraj odbyły uroczystości pogrzebowe ks Henryka Nogalskiego, którym przewodniczył biskup zamojski Marian Rojek, homilie wygłosił kolega z roku w Seminarium bp Mieczysław Cisło a brało udział kilkudziesięciu kapłanów, wielu parafian i przybyłych gości. Ks kanonik Henryk przez ponad 32 lata służył w Suchowoli k. Zamościa, w tym 28 lat jako proboszcz, był człowiekiem skromnym, który wiele lat swojego życia, benedyktyńskiej pracy i modlitwy poświęcił parafii. Dzięki jego staraniom a także osobistemu wysiłkowi wybudowany został piękny kościół p.w. Miłosierdzia Bożego w Rachodoszczach. Zostawił testament w którym napisał, że ” (..) nie życzy sobie wieńców, wiązanek, orkiestry, służb mundurowych ani sztandarów, może z wyjątkiem sztandaru miejscowej szkoły…”. zaraz po odczytaniu testamentu przez aktualnego proboszcza ks. Romana …weszli uczniowie z tym jedynym sztandarem szkoły podstawowej i różami w rękach – wzruszająca chwila .. .Ksiądz Henryk był człowiekiem głębokiej modlitwy, miał wyznaczony cel i kroczył tą ścieżka prowadząca do Pana, pod koniec życia przez swoje cierpienie, był jeszcze bliżej Jezusa,, aż przyszedł kres wędrówki … Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie
Ksiądz Henryk bardzo dbał o cmentarz parafialny, na tym cmentarzu został pochowany. Obok jego grobu znajduje się tablica pamiątkowa wcześniejszego proboszcza Suchowoli ks. Władysława Bociana. Niemcy aresztowali księdza Bociana już na początku wojny i przewieziony do obozu zagłady dla Polaków na zamojskiej Rotundzie. W obozie był bity, szczuty psem, pokazany z okazji „ des hochsten Besuches” samemu Himmlerowi. Następnie przewieziony na zamek do Lublina, gdzie po okrutnym śledztwie został zamordowany 31 maja 1940 roku.