Archiwum kategorii: Atrakcje

Zakończenie 2024 roku – turyści na Zamojszczyźnie

Po pewnym spowolnieniu ruchu turystycznego w czasie covidu, ostatni rok czy dwa zdecydowanie należy zaliczyć do udanych.  Wciąż przybywa gości, którzy pragną odwiedzić najpiękniejsze miejsca Zamojszczyzny. Dziś gdy przypada ostatni dzień 2024 roku dla zobrazowania tego zjawiska opowiem pewną historię.

Kościół na wodzie w Zwierzyńcu

Gdy pewnego, wrześniowego dnia spacerowaliśmy z grupą 50 turystów trasą ze Stawów Echo przez Zwierzyńczyk do kościoła na wodzie usłyszałem dźwięk telefonu. Dzwoniła Pani, która zdecydowała się na wycieczkę na Zamojską Ziemie bez przewodnika.  Szybko zorientowała się,  że w zasadzie nie wie co ma zrobić ze swoją dużą autokarową grupą emerytów. Natychmiast zapytałem kierownika mojej grupy, czy pomogą mi znaleźć rozwiązanie w tej trudnej sytuacji. Na szczęście turyści z mojej grupy nie mieli nic przeciw temu, aby ta druga grupa razem z nami posłuchała historii o kościele św. Jana Nepomucena czy o starym browarze. Moc sprzętu nagłaśniającego pomogła w tym niespodziewanym, wspólnym przedsięwzięciu.  A gdy połączone grupy, które łącznie liczyły 100 osób miały przerwę jakimś cudem – pomimo szczyty sezonu – udało mi się znaleźć przewodnika po Zamościu. Zgodnie z planem mojej pierwszej grupy pojechaliśmy   na zaczarowane Pole Czartowe, a druga grupa udała się do Zamościa zadowolona, że za chwilę spotka się z przewodnikiem, który przedstawi im piękno hetmańskiego grodu, atrakcje, ciekawostki i anegdoty.

Szczęśliwego 2025 Roku ! i pomyślności, udanych wycieczek dla Wszystkich, dla grup małych i dużych, którzy wybierają się na Zamojską Ziemię,

Piękna księ… kamienica

Jakże piękna Kamienica pod Madonną. Pomiędzy zdjeciami minęło nawet więcej czasu niż sen śpiącej królewny, która ukłuła sie wrzecionem w palec.

W tym czasie przywrócono attyki burząc piętro i likwidując balkony. Jednak było warto, i proszę księ…kamienica przebudzona!

I wiele innych bajek i prawdziwych historii uslyszysz podczas zwiedzania Zamościa z przewodnikiem tel 509 33 89 39

Piękny Szlak w Roztoczańskim Parku Narodowym – najbliżej hetmańskiego grodu oraz książka Przewodnik Zamość i Roztocze

W ciągu ostatnich lat bardzo dużo czasu spędzamy przed telefonem, komuterem czy telewizorem. Światło niebieskie z elektroniki działa bardzo szkodliwie na nasz organizm i nasz dobowy rytm. Udowodnione to zostało w przeprowadzonych na Uniwersytetach kilkuletnich badanich. Zbyt dlugie korzystanie z odbiorników elekronicznych wplywa także na zaburzenie snu i zdrowe funkcjonowanie w dzień. Takze swiatlo ze zwyklych domowych żarówek ma negatywny wplyw na nasze zdrowie. Na szczęście jest na to bardzo dobry sposób, który nas uratuje z opresji.

Warto zatem korzystać z naturalnego światła, jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Także w tym celu powstał Przewodnik Zamość i Roztocze, gdzie możemy znaleźć wiele wciaz jeszcze nieznanych szlaków i ścieżek w Krainie zielonych wzgórz i czystych rzek, czyli na Roztoczu

Trasa turystyczna na Czartowym Polu, Rezerwat nad Tanwią czy w Górecku nad strumukiem Szum zawsze wpłyną na poprawę naszego samopoczucia, ukojenie nerwów i dobry sen. Wieczorem natomiast warto poczytać książkę na prawdziwym papierze. Myślę, ze dobrą lekturą na jesienne czy zimowe wieczory może być Przewodnik Zamość i Roztocze, gdzie przecztamy dokąd warto pojechac i co zobaczyć.

Przewodnik Zamość i Roztocze na szlaku

Warto zaplanować wycieczkę pieszą bądź rowerową. Można chociażby wybrać się rowerem z Zamościa przez Mokre, Hubale do Wólki Wieprzeckiej. Zostawić rower przy pomniku Powstania Zamojskiego i dalej ruszyć pieszo wyznaczonym szlakiem.

Szlak i stare drzewa

Po drodze zobaczymy wspaniale, wiekowe jodly i stare buki. Pośród drzew ujrzymy drewniane krzyże postawione tam przez naszych przodków czy urokliwe kapliczki, które skrywaja niezwykle, często tragiczne historie.

Kspliczka Gajowego

Ta zielona upamiętnia tragedię pewnego gajowego z lasów Ordynacji Zamojskiej, któremu epidemia tyfusu w 1914 roku zabrala czwórkę małych dzieci. Zrozpaczony ufundowal w leśnej gestwinie kapliczkę, która prztrwala do naszych czasów.

Kierujmy sie znakami aby pójść właściwą drogą

Następnie docieramy do Wojdy gdzie polscy Partyzanci 30 grudnia 1942 roku dzielnie walczyli i zwyciężyli niemiecką żandarmerią rozpoczynając Powstanie Zamojskie.

Pomnik Bitwy pod Wojdą

Później szlak zielony prowadzi do Kolonii Bliżów, kto wie może uda nam sie spotkac największe żyjące na wolności dzikie koty. Nie sa to tygrysy, więc nie będziemy musieli uciekać w popłochu, być może spotkamy rysia.

Wracamy do Wólki, gdzie z pewnością będą na nas czekaly pozostaeione 2, 3 godziny wcześniej rowery. Drogą przez Zarzecze, Lipsko i Skokówkę godzinę później wrócimy do Zamościa.

A wieczorem aby nie męczyć wzroku I całego organizmu przed ekranem, możemy poczytać papierowe wydanie Przewodnika Zamisc I Roztocze. wiecej informacji na temat książki na stronie www.PrzewodnikZamosc.pl/?p=6990 , ewentualnie proszę o sms lub tel 509 338 93

Z pewnością znajdziemy inspirację do kolejnych roztoczanskich wypraw – zakładka na tej stronie PrzewodnikZamosc.pl, u góry: Zwiedzanie Zamościa lub Zwiedzanie Roztocza – wycieczki z przewodnikiem

Nocne zwiedzanie – Zamość wieczorową porą

Zamość nazywany jest Perłą Renesansu albo idealnym miastem epoki odrodzenia. Zachwyca turystów, a także mieszkańców swym niezwykłym urokiem, przyciąga uwagę historyków, specjalistów, a także innych ludzi. Miasto budowane według projektów wybitnych pisarzy, architektów włoskich na czele z Leonardo da Vinci lecz z uwzględnieniem sarmackiej kultury i polskiej myśli urbanistycznej doby Renesansu.

Szczególny urok Zamościa możemy dostrzec wieczorową porą. W błysku lamp i kolorowych żarówek nabiera jeszcze więcej tajemniczości i niezwykłego piękna.

W związku z tym dużym zainteresowaniem cieszy się Nocne Zwiedzanie Zamościa. Zarówno latem jak jesienią czy zimą Rynek Wielki ale także Solny i Wodny przyciąga gości do swych kolorowych ogródków. Zimą za szybą restauracji lecą płatki śniegu i główny rynek wygląda bajecznie.

Spacer uliczkami i zaułkami hetmanskiego grodu to duża atrakcja tskze jesienią , zapraszam na nocne zwiedzanie mamy ogródki restauracyjne i kawiarniane. Zwiedzanie z przewodnikiem tel 509 33 89 39

Dawne więzienie w Zamościu

Podziemny Zamość to bardzo interesująca trasa gdzie możemy zobaczyć stare więzienie, studnię, cysternę, czy też dowiedzieć się o polskich zesłańcach na Sybir. Na zdjęciach nasza ostatnia wizyta w podziemiach ratusza. Natomiast jakiś czas temu byłem świadkiem niezwykłego zdarzenia. Gdy byliśmy z niewielką grupą na tej podziemnej trasie pewien Pan zatrzymał się przed zdjęciem jednego z polskich Powstańców zesłanych na Syberię. Przecierał oczy ze zdumienia, nie mogąc uwierzyć w to co zobaczył, po czym oznajmił: „Ten człowiek na zdjęciu to mój …pradziadek, który po zesłaniu powrócił do Warszawy i założył sklep w Śródmieściu”. Pradziadek to Aleksander Makowski z fotografii w podziemiach ratusza.

Wejście do dawnego więzienia z tyłu ratusza

Warto w tym miejscu wspomnieć, że autor bardzo dobrej powieści „Lalka” Bolesław Prus urodził się niedaleko Zamościa, w pobliskim Hrubieszowie. Gdy główny bohater „Lalki” Ignacy Rzecki pod koniec pierwszego tomu powieści wracał z wojny na Węgrzech, przez rok czas przebywał w rosyjskim więzieniu w Zamościu. Z gridu hetmańskiego napisał list do Mincla, właściciela sklepu w Warszawie, w którym pracował jsko subiekt. Mincl wysłał mu pieniądze, które nie dotarły. Poza tym wstawiał się też za nim u różnych generałów, którzy pomogli wrócić Ignacemu do Warszawy

Inny bohater Stanisław Wokulski, gdy powrócił z zesłania – prowadził w Warszawie na Starym Mieście …sklep! Takie historie mają miejsce podczas zwiedzania Zamościa z przewodnikiem tel 509 33 89 39

Aleksander Makowski – Powstaniec Styczniowy

Przewodnik Zamość i Roztocze – książka już do nabycia

Najnowsza wiadomość ! – książka PRZEWODNIK ZAMOŚĆ I ROZTOCZELudzie, Legendy, Atrakcje, Anegdoty – jest gotowa, wydrukowana !

Przewodnik ma 284 strony, wiele rozdziałów o zabytkach, pięknych miejscach Perły Renesansu, atrakcjach Zielonej Krainy nad Wieprzem, Sopotem i Tanwią. Opowiada także o bohaterach, artystach i zasłużonych ludziach Zamojszczyzny.

To także niezwykłe, prawdziwe historie oraz mnóstwo anegdot, legend, ciekawostek, a czasem bajek związanych z naszą Zamojską Ziemią. Przewodnik zawiera również kilkadziesiąt kolorowych zdjęć, wykonanych o różnych porach roku, dnia i nocy.

Serdecznie zachęcam do nabycia w Zamisciu: Pamiątki obok restaracji Werona lub w Galerii przy Staszica 19 – proszę powiedzieć, że od Janusza. W Suscù – w barze u Gatgamela, w Krasnobrodzie – Informacja Turystyczna obok Sanktuarium. W Zwierzyńcu – Pamiątki przy wejściu do parku obok Pomnika Szarańczy.

Można też codziennie w Zamościu, na Starym Mieście bezpośrednio ode mnie, często bywam także w Zwierzyńcu czy w Krasnobrodzie lub też przez przez bank i kuriera. W celu nabycia proszę o kontakt: SMS, tel 509 338 939 lub mail przewodnikzamosc@gmail.com. ewentulnie messenger lub WhatsApp. W ramach wydania nie zostalo wydrukowane zbyt wiele egzemlarzy książki. Zapraszam rowniez do organizowania warsztatów, spotkań w szkole, świetlicy i okolicy… Już w październiku chętnie przyjadę i opowiem o Zamościu, Zwierzyńcu, Krasnobrodzie, Tomaszowie, czy innych cudownych miejscach Zamojszczyzny. Jeszcze raz zachęcam do nabycia Przewodnika Zamość i Roztocze, nie ma to jak usiąść sobie wygodnie w fotelu i poczytać – nie elektronicznie, lecz na prawdziwym, szeleszczącym papierze. Ponizej spis tresci.

Barwne historie o ludziach, którzy niekiedy zapomniani, a tak wiele uczynili dla lokalnej społeczności, dzięki którym ta ziemia jest dla nas zyjacych współcześnie bardziej przyjazna i jakże piękna. Zapraszam do kontaktu.

Wakacyjne Zwiedzanie Zamościa

Trwają wakacje, zatem jesteśmy w trakcie letnich wędrówek. Fala upałów na szczęście opada, temperatura zeszła do bardzo przyjemnego poziomu, odpowiedniego na organiowanie wycieczek. Jest takie piękne miasto na poludniowym wschodzie Polski – „Stoi senna zjawa jak widok prosto z raju,
Owoc hetmańskiej wiedzy i mądrości”.
W taki sposób pisal o Zamościu jeden z najbardziej znanych ludzi pochodzących z Perły Renesansu- Marek Grechuta.

Rzeczywiście gród to niepowtarzalny, niemal caly zbudowany w renesansiwym stylu. Warto zwiedzić Stare Miasto, największe atrakcje Zamościa: kamienice wraz z ratuszem, katedrę, Akademię, mury obronne, stare bramy, rynki. Posłuchać historii sprzed wieków, niezwykłych opowieści, tematycznych anegdot. Wiecej na temat zwiedzania Zamościa z przewodnikiem, w linku poniżej https://przewodnikzamosc.pl/?page_id=746 lub telefonicznie 509 338 939

Centralne Pokazy Lotnicze Zamość 2024

Dzisiaj w Zamościu mialy miejsce Centralne Pokazy Lotnicze. Mogliśmy podziwiać naszych wspaniałych pilotów oraz ich niezwykle umiejętności. Ponizej Serce nad Zamościem

Pokazy trwaly od godziny 13 az do późnego wieczora. Nad Zamościem z zawrotną predkoscia przeleciał F-16, z nieco mniejszą helikopter Bölkow oraz inne podniebne maszyny. To byl wspanialy dzień dla idealego miasta i jego mieszkańców.

A tymczasem już jutro wracamy do zwyklego życia, w naszym przypadku są to spacery zaułkami i uliczkami Zamościa oraz wędrówki zielonymi szlakami Roztocza – szczegóły www.PrzewodnikZamosc.pl

Zwiedzanie Akademii Zamojskiej z przewodnikiem

Zapraszamy na zwiedzanie starego gmachu Akademii Zamojskiej z przewodnikiem.


15 marca 1595 roku – dziś rocznica – dzięki staraniom i fundacji hetmana Jana Zamoyskiego miało miejsce uroczyste otwarcie Akademii Zamojskiej – trzeciej po Uniwersytecie Jagiellońskim i Wileńskim – wyższej uczelni w Polsce. Dla upamiętnienia tego wydarzenia Zamoyski wydał także specjalny dokument : „Odezwę do Polaków”, w której zawarł ideowy program uczelni. Na pierwszy rok nauki przyjmowano chłopców w wieku lat siedmiu. Początkowo dzieci pochodziły przeważnie z rodzin szlacheckich, później ta reguła uległa zmianie i przyjmowano do nauki także zdolnych chłopców pochodzenia mieszczańskiego a nawet chłopskiego. Plan kształcenia przewidywał naukę na stopniu niższym 5 – letnim. Na pierwszym roku scholar uczył się pisać i czytać w języku polskim, nauczano również religii. Wśród studentów Akademii znajdziemy wielu przedstawicieli rodziny Zamoyskich a także innych znamienitych rodów. W Akademii pobierał naukę ojciec zwycięzcy spod Wiednia – Jakub Sobieski, a także syn zdobywcy Moskwy – Jan Żółkiewski. Akademia to „ukochane dziecko:” hetmana Jana Zamoyskiego, który bardzo o nią dbał, niekiedy osobiście prowadził wykłady, jeśli znalazł czas egzaminował, z pola bitew wysyłał listy do profesorów uczelni a nawet dobierał właściwe czcionki w drukarni.

W latach 2019 – 2024 prowadzono prace renowacyjne w gmachu Akademii Zamojskiej, obecnie stara uczelnia prezentuje się wspaniale. Wiecej podczas zwiedzania Zamościa – zapraszamy.

Od 2019 roku prowadzono renowacje starego budynku Akademii. Na parter oraz piersze pietro powróciło- z czasowego pobytu w pałacu – I Liceum Ogólnokształcące im Jana Zamoyskiego. Zrekonstruowany także został dach mansardowy, przywrócono jego stan z XVIII wieku. Właśnie na drugim piętrze, czyli pod dachem mansardowym swoje miejsce znalazla Zamojska Akademia Kultury w tym m.in. Mediateka, BWA, Orkiestra Symfoniczna im Karola Namysłowskiego, czy Zamojski Dom Kultury. Jest to bardzo interesujaca oferta kulturalna skierowana do mieszkancow i turystów Rewitalizacja historycznego obiektu Akademii Zamojskiej trwała prawie 4 lata i kosztowała ponad 50 mln zł.. Podczas zwiedzania zobaczymy muzeum dawnej Akademii, poznamy drukarnie sprzed wieków, bibliotekę, odwiedzamy takze Zamojską Akademię Kultury. Już można zapisywać się na zwiedzanie z przewodnikiem samej Akademii alba też ten stary Uniwersytet odwiedzimy przy okazji dłuższej wycieczki i zwiedzania całego Zamościa – telefon 509 338 939

Centralne Pokazy Lotnicze 29 czerwca 2024 r – Zamość !

Centralne Pokazy Lotnicze 29 czerwca 2024 r. w Zamościu ! To będzie wielka atrakcja dla wszystkich fanów lotnictwa. Gospodarzem imprezy będzie Aeroklub Ziemi Zamojskiej.

Po sukcesie show w podrzeszowskiej Jasionce zapraszamy na pokazy do Zamościa. W tym roku okazja jest szczególna – obchody 105-lecia Aeroklubu Polskiego. Pokazy odbędą się w sobotę 29 czerwca 2024 r. na lotnisku Zamość-Mokre.

Na uczestników wydarzenia czekają między innymi:

  • samoloty odrzutowe,
  • akrobaci,
  • zespoły akrobacyjne,
  • myśliwce,
  • pokazy nocne.

Wydarzenie poprzedzą Mistrzostwa Polski w Akrobacji Szybowcowej, które odbędą się w dniach 24 – 29 czerwca.

Już teraz zapraszamy wszystkich pasjonatów awiacji do zarezerwowania w swoich kalendarzach ostatniej soboty czerwca, aby przybyć na podniebne show do Zamościa.

Organizatorzy zachęcają do śledzenia strony Centralne Pokazy Lotnicze, na której będą pojawiać się najnowsze informacje o atrakcjach. Zapraszam takze na zwiedzanie Zamościa z przewodnikiem – meil : przewodnikzamosc@gmail.com

Aeroklub Ziemi Zamojskiej zarządza lotniskiem, posiada nowoczesny hangar oraz zaplecze administracyjno-techniczne. Oferta Aeroklubu jest różnorodna, stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnej turystyki. Aeroklub oferuje loty turystyczne nad Zamościem i Roztoczem. – także z przewodnikiem tel 509 338 939 szkolenia szybowcowe, samolotowe i spadochronowe. Aeroklub organizuje też imprezy plenerowe, którym towarzyszą m.in. pokazy samolotowe, szybowcowe, skoki spadochronowe, wystawy szybowców, samolotów oraz modeli lotniczych. Telefon do Areoklubu – 84 616 92 59