Rozpoczęła się wiosna, już czas na Nocne Zwiedzanie Zamościa, na które serdecznie Was zapraszam
Informacje: Piątek lub Sobota – marzec lub kwiecień 2025 Rynek Wielki obok schodów ratuszowych, od strony kamienic ormiańskich. Spacer trwa ok. 2 – 2.5 godziny
Cennik jest uzależniony od ilości osób podczas wspólnej wycieczki – link: www.PrzewodnikZamosc.pl/?page_id=746 . W celu umówienia wspólnego zwiedzania i godziny rozpoczęcia spaceru ( zaznaczę, że można oczywiście zwiedzać także w ciagu dnia, przed czy popoludniu) poproszę o telefon 509 338 939. Szczególną, dodatkową atrakcją może być również przejażdżka meleksem wzdłuż pięknie oświetlonych murów obronnych, bastionów, fortyfikacji.
Noce lub wieczorne zwiedzanie Zamoscia to mnóstwo anegdot, ciekawostek i legend
Motywem przewodnim wycieczki jest opowieść o idealnym miescie Renesansu. Uwaga najnowsze informacje! Zamość wedlug sztucznej inteligencji to najpiękniejsze, najbardziej interesujące turystycznie miasto w Polsce. Pierwsze miejse na turystycznej mapie przebojów! Warto przybyć do Zamościa z uśmiechem na twarzy i być gotowym na urokliwy spacer, gdy blask lampionów i światło zachodzącego słońca wprowadzi nas w romantyczny nastrój Wyzwanie dla mnie jest jedno zauroczyć Was wiedzą oraz pięknem idealnego miasta Renesansu.
Krzyż Japonii dzisiaj w kościele O. Franciszkanów. To jest artykuł o wędrówce, czyli o czymś co jest tak bliskie każdemu przewodnikowi a także miłym Turystom.
Niezwykle opowieści i droga przez Japonię. Na koniec sushi przygotowane przez O. Mariusza – wyśmienite! Niezwykła gościnność, ofiarowana pomoc a także piękno krajobrazów zachwyciły wędrowców. Szczególnie zapadla mi w pamięć opowieść Romana, który po drodze nocował w różnych miejscach, w parku, namiocie, pensjonacie, domu a pewnego razu gdy wieczorem dotarl do miejca noclegu, przyszły do niego osoby z tej miejscowości – na rozmowę z pielgrzymem z Polski. Pewna Japonka zwróciła sie do pielgrzyma Romana po polsku. „Ja podobnie jak Ty jestem katoliczką i kocham Polskę”. Okazuje się, że Japonka od dzieciństwa ukochala naszą Ojczyznę, zaczęło się od kompozycjii Chopina, które usłyszała jeszcze będąc małą dziewczynką. Gdy jej koleżanki ponad 30 lat temu – w wieku kilkunastu lat – otrzymywały kimono, tradycyjny strój japoński, zaznaczę, że bardzo drogi. Ona zażyczyła sobie od rodziców aby zamiast kimono ofiarowali jej…bilet do Polski. Jej marzenie rodzice spelnili. Działo się to ponad 30 lat temu i nasz kraj nie był jeszcze taki kolorowy. był raczej szary i zwykly. Jednak nasza Japonka zachwyciła się Ojczyzną Chopina. Podziwiała naszą architekturę, sztukę, zachwycała przyrodą czy religią. Opowiadała o zwyklych acz niesamowitych wydarzeniach. Pewnego razu gdy weszla do kościoła gdzieś na polskiej prowincji zauważyła pewną kobietę, która po pracy zostawiła torby z zakupami w przedsionku i cicho modliła się w bocznej kaplicy. Sluchala w Łazienkach Królewskich koncertu swojego ulubionego kompozytora Fryderyka Chopina Teraz ona, która została katoliczką w dużej mierze w wyniku kontaktów z naszą Ojczyzną, spotkała w Kraju Kwitnącej Wiśni i pielgrzyma z Polski.
Roman juz pisze książkę o wędrówce przez Japonię, a dziś można było nabyć książkę i innej pielgrzymce .. przez Stany Zjednoczone .
Tymczasem zapraszam na wyjątkowe atrakcje – zwiedzanie z przewodnikiem Zamościa i Roztocza – urokliwego zakątka Polski.
Kilkanaście lat mojej pracy jako przewodnik, regionalista, fotograf Zamościa i Roztocza zaowocowała wydaniem książki ( w formie papierowej):
PRZEWODNIK ZAMOŚĆ I ROZTOCZE – ludzie. legendy, anegdoty, atrakcje
Zapraszam do zakupu książki ( za pośrednictwem kuriera albo bezpośrednio w Zamościu} . Przewodnik zawiera około 80 kolorowych zdjęć i niemal 300 stron druku. Tradycyjne czytanie przy kominku lub w ogródku wciąż jest bardzo dobrą formą spędzenia wolnego czasu. Książka to najprostszy sposób na naukę, rozwój, dostęp do porad, wskazówek. Dobra książka to świetny sposób na relaks, rozrywkę i poszerzenie horyzontów myślowych. Sięgnijcie więc po książkę, odpłyńcie w świat ciekawej lektury. Może Przewodnik będzie inspiracją do zorganizowania wycieczki do miasta idealnego Renesansu lub Krainy Zielonych wzgórz nad Tanwią i Sopotem. Jest jeszcze tyle ciekawych miejsc do zobaczenia, opowieści i anegdot do przeczytania czy usłyszenia.
Poniżej przedstawiam spis treści książki
CZĘŚĆ PIERWSZA
ZWIEDZAMY ZAMOŚĆ
1. Początki Perły Renesansu
2. Rynek Wielki
3. Ratusz
4. Rynek Solny i Wodny
5. Katedra
6. Kościół Franciszkanów
7. Kościół św. Katarzyny
8. Kościół św. Mikołaja
9. Akademia Zamojska
10. Rotunda Zamojska
11. Mury obronne, bramy i nadszaniec
12. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał
13. Studnie zamojskie
14. Park Miejski
15. Ogród Zoologiczny
CZĘŚĆ DRUGA
ZWIEDZAMY ROZTOCZE
1. Szczebrzeszyn
2. Radecznica
3. Górecko Kościelne
5. Zagroda Guciów
6. Krasnobród
7. Rezerwat Czartowe Pole
8. Rezerwat nad Tanwią i okolice
9. Pałac w Narolu
10. Żółkiew
11. Tomaszów Lubelski
12. Pałac w Łabuniach
13. Pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej
CZĘŚĆ TRZECIA
HISTORIA I WSPÓŁCZESNOŚĆ
1. Początki rodu Zamoyskich
2. Hetman i kanclerz Jan Zamoyski
3. Kanclerz Tomasz Zamoyski
4. Jan Sobiepan Zamoyski
i Maria Kazimiera de la Grange
5. Klemens Zamoyski
6. Tadeusz Kościuszko
7. Księżniczka Zofia z Czartoryskich Zamoyska
i hrabia Stanisław Kostka Zamoyski
8. Książe Józef Poniatowski
9. Hrabia Władysław Zamoyski
10. Długa droga do wolności. Bracia Pomarańscy
11. Maurycy Zamoyski
12. II Wojna Światowa na Zamojszczyźnie
13. Rajd śladami „Wira” i „Podkowy”
14. Ks. Władysław Bocian
15. Krótkie dni wolności
16. Błudko – cmentarz i pomnik
żołnierzy Armii Krajowej
17. Ostatni partyzant
18. Jan i Róża Zamoyscy
19. Marcin Zamoyski
20. Ryszard Łapa
21. Doktor Wiesław Lipko
22. Józef Krzysztof Giza
CZĘŚĆ CZWARTA
ARTYŚCI, POECI, MUZYCY
1. Leon Zdzisław Stroiński
2. Boleslaw Leśmian
3. Marek Grechuta
4. Kora – Olga Jackowska
5. Mieczysław Kosz i Jan Ptaszyn Wróblewski
6. Witold Paszt – VOX
7. Profesor Wiktor Zin
8. Jerzy Wasowski i Jeremi Przybora
9. Fryderyk Chopin
Bibliografia
W sprawie zakupu książki proszę o kontakt telefoniczny 509 33 89 39 lub mailowy przewodnikamosc@gmail.com
„Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach.” Cyceron – ulubiony filozof, mistrz hetmana Jana Zamoyskiego
W dniu 15 lutego w kościele św. Katarzyny w Zamościu odbyło się Sympozjum : Maria Gmyz jako architekt, poetka i animatorka życia społecznego
W Sympozjum uczestniczyli między innymi ks. biskup Mariusz Leszczyński, ks. prof Tadeusz Guz, ks prałat Zdzisław Ciżmiński, mąż p Marii Edward Gmyz, dwaj bracia Wiesław i Bogdan Łasocha ( także architekci), rektor AZ prof Paweł Szydlewski senator Jerzy Chróścikowski, poseł Sławomir Zawiślak. architekt Jacek Herc.
Śp. Maria Gmyz urodziła się w miejscowości Hostynne, ukończyła I Liceum im. Stanisława Staszica w Hrubieszowie. Naukę kontynuowała na wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie jej profesorem byl prof . Wiktor Zin ( pochodzący z Hrubieszowa) . Po ukończeniu studiów prawie całe życie zaangażowana w różne inicjatywy i przedsięwzięcia w Zamościu. Stała na czele ruchów i stowarzyszeń katolickich. Znana jest także z zaprojektowania ołtarza papieskiego na pielgrzymkę sw. Jana Pawła II do Zamościa w czerwcu 1999 r.
Na początku XXI wieku została Radną, a następnie Przewodniczącą Rady Miasta Zamościa, w późniejszym czasie była Radną Województwa Lubelskiego i Zastępcą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie .
Dzięki Jej inicjatywie powstała Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. św. Ojca Pio. Warto tu zauważyć, że przed laty gdy Pani Maria była ciężko chora udała się na pielgrzymkę do San Giovanni Rotondo i otrzymała łaskę uzdrowienia za wstawiennictwem Ojca Pio. Piękne świadectwo na ten temat dal p. Edward Gmyz. Reaktywacja Akademii Zamojskiej w roku 2021, roku śmierci p. Marii to także w znacznej mierze Jej zasługa.
Ksiądz rektor Marek Żur już zapowiedział , ze za rok odbędzie się kolejne Sympozjum, tym razem w 5 rocznicę śmierci śp. Marii Gmyz. Na koniec zauważę, że miałem okazję osobiście, a także podczas zwiedzania Zamościa z przewodnikiem spotkać Panią Marię i była to okazja do rozmowy albo wymiany chociaż kilku zdań.
Zimowe ferie w różnych województwach Polski potrwają do początku marca.
Zapraszam serdecznie na wycieczkę do miasta założonego przez Jana Zamoyskiego W hetmańskim grodzie czekają na nas szczególne atrakcje. Zimą także warto się wybrać na zwiedzanie Zamościa z przewodnikiem. W Muzeum Zamojskim zobaczymy wspaniałą makietę sprzed wieków, mapę z poczatku XVI wieku, stare portrety czy inne niezwykłe eksponaty.
Na zdjęciu – Zamość pół wieku temu.
Trasa w Nadszańcu pozwoli nam się przenieść się do czasów, gdy pod murami hetmańskiego grodu toczyły sie bitwy Polaków z Kozakami, Szwedami czy Moskalami. Poczujemy się jak obrońcy miasta, a nawet będziemy mogli wystrzelić z 3 funtowej armaty.
Katedra i Akademia to dwa historyczne płuca miasta – wiara i nauka, dzięki którym miasto oddycha do dziś. Podczas naszej wycieczki wejdziemy do tych zabytkowych budynków.
Czeka na nas także Arsenał, który prezentuje broń na przestrzeni pół tysiąca lat. Wielka atrakcją jest Manufaktura Słodyczy, gdzie poznamy przepis na wyrób doskonalych krówek, ba! spróbujemy je na miejscu. Więcej informacji – telefon- l509 338 939
O Zamościu, powiecie zamojskim i Roztoczu wie w zasadzie wszystko. Od 2006 roku jest przewodnikiem turystycznym po Zamościu i całej naszej okolicy, słowem żywa encyklopedia sypiąca ciekawostkami, których często nie ma w książkach czy internecie: – Pojawiają się grupy turystów z innych państw, np.: Włochy , Francja, Ukraina, Stany Zjednoczone – mówi Janusz Malicki w rozmowie z Pawłem Pawlacz z Zamojska24.pl
Jest pan mocno zapracowany jako przewodnik po Ziemi Zamojskiej?
Ścisły sezon przypada na miesiące od kwietnia do października i wówczas człowiek nie wie w co ma ręce włożyć. W tym czasie w nasze strony przyjeżdża bardzo wielu turystów, że wprost niekiedy brakuje przewodników do obsługi bardziej lub mniej zorganizowanych grup. W pozostałych miesiącach również przybywają grupy zwiedzających, jednak jest to także czas żeby nieco odpocząć czy popracować nad wpisami do mojej turystycznej strony www.PrzewodnikZamosc.pl, którą prowadzę już ponad 12 lat. Serdecznie zapraszam do poczytania artykułów na temat zabytków, atrakcji i ludzi Zamojszczyzny, a jeszcze wiecej można dowiedzieć się i zobaczyć podczas wycieczek z przewodnikiem, nawet zimą – zapraszam.
Pytam, bo to nam pokaże, czy turystów przybywa i czy przyjeżdżają do Zamościa i na Roztocze.
Wciąż przybywa gości, którzy pragną odwiedzić najpiękniejsze miejsca Zamojszczyzny. Dla zobrazowania tego zjawiska opowiem historię z września. Gdy pewnego dnia spacerowaliśmy z grupą 50 turystow trasą ze Stawów Echo przez Zwierzyńczyk do kościoła na wodzie, usłyszałem dźwięk telefonu. Dzwonila Pani, która zdecydowała się na wycieczkę na Zamojską Ziemię bez przewodnika. Szybko zorientowała się, że w zasadzie nie wie co ma zrobić ze swoją autokarową grupą. Na szczęście moi wycieczkowicze nie mieli nic przeciw temu, aby ta druga grupa razem posłuchała historii o kościele św Jana Nepomucena czy starym browarze. Moc sprzętu nagłaśniającego pomogła w tym niespodziewanym, wspólnym przedsięwzięciu. A gdy połączone grupy, które łącznie liczyły 100 osób mialy przerwę, jakimś cudem pomimo szczytu sezonu, udało mi się znaleźć przewodnika po idealnym mieście Renesansu. My, zgodnie z planem mojej pierwszej grupy pojechaliśmy na zaczarowane Pole Czartowe, a druga grupa udała sie do Zamościa zadowolona, że za chwilę spotka się z profesjonalnym przewodnikiem.
Dużo takich wycieczek dziennie?
To zależy. Niekiedy jedna wycieczka po Zamościu, a następne popołudniowy wyjazd na Roztocze, najczęściej do Szczebrzeszyna i Zwierzyńca. Bywa też tak, że rano zwiedzamy Zamość z jedną grupą, a po południu ponownie zwiedzamy gród hetmański z innymi turystami.
I co najchętniej goście chcą zobaczyć na Zamojszczyźnie?
Cóż, zdecydowanie najczęściej odwiedzany jest Zamość. To miasto wciąż zachwyca turystów, swym niezwykłym urokiem oraz architekturą. Nieodmiennie wejście z gośćmi na Rynek Wielki, gdzie zaraz oglądamy kolorowe, renesansowe kamienice i bryłę ratusza z majestatycznymi schodami wzbudza podziw. Podczas wycieczek chętnie przemierzamy mniej znane miejsca, uliczki, zaulki i dziedzińce Perły Renesansu. Katerda i Akademia zawsze stanowią atrakcje i są obowiązkowym ale jednocześnie miłym punktem programu. Turyści, po krótkiej rozmowie przewodnika z kierownikiem wycieczki chętnie jeżdżą także do mniej znanych miejscowości jak choćby Radecznica czy Górecko Kościelne. To niezwykłe miejsca objawień Świętych: Antoniego i Stanisława, ktore przyciągają i oczarowują Gości zarówno pod wzgledem duchowym jak i przyrodniczym i zaznczam, że nie tylko pielgrzymek to dotyczy.
Niektórzy myślą, po co przewodnik do zwiedzania, a co on mi więcej pokaże.
Podczas wycieczek goście usłyszą wiele niezwykłych historii i ciekawostek oraz mnóstwo starych anegdot. Poznają i zobaczą turystyczne atrakcje z innej strony. Zobaczą to czego nie widać gołym okiem. Najłatwiej to można zauważyć gdy jakaś grupa bez przewodnika pojawi się np. w katedrze. Zatrzymają się chwilę przed ołtarzem przejdą obok kaplic i już ich nie ma. Tymczasem gdy przewodnicy opowiadają o tym miejscu to trudno opuścić świątynie, której mury pamiętają historię nawet z XVI wieku , gdy boczną czy też główną nawę przemierzał sam hetman wielki koronny Jan Zamoyski.
Prawda jest taka, że nawet rodowici mieszkańcy powiatu zamojskiego, o wielu miejscach albo wydarzeniach nie wiedzą. Czym mogą być zaskoczeni?
Cześć spośród rodowitych mieszkańców chętnie odwiedza piękne miejsca Ziemi Zamojskiej. Są jednak również tacy, ktorzy wybierają jedynie dalekie podróże jednoczesnie zapominając o uroczych zakątkach Zwierzyńca, Krasnobrodu, Józefowa czy Rezerwatu Nad Tanwią.
Skąd przyjeżdża do nas najwięcej turystów?
Najwięcej turystów przyjeżdża oczywiście z Polski, najczęściej z naszego województwa ale także z większych miast jak Warszawa, Rzeszów, czy Kraków. Jasne, że pojawiają się grupy turystow z innych państw, np.: Wlochy , Francja, Ukraina, Stany Zjednoczone. W październiku miałem bardzo ciekawą grupkę z Niemiec, przyjechała starsza Pani z córkami, aby pokazać im Zamość. Co konkretnie bylo powodem ich wizyty? To dłuższa niezwykle ciekawa historia, która zapewne ujrzy światło dzienne wiosną 2025 roku. Do bardzo ważnych wydarzeń z pewnością należy Eurofolk, wtedy do Zamościa przybywają ludzie z całego świata, aby później opowiadać o tym niezwykłym acz odległym miejscu położonym „Gdzieś na mapy skraju ” – jak pięknie śpiewał o Zamościu wielki artysta Marek Grechuta.
Po pewnym spowolnieniu ruchu turystycznego w czasie covidu, ostatni rok czy dwa zdecydowanie należy zaliczyć do udanych. Wciąż przybywa gości, którzy pragną odwiedzić najpiękniejsze miejsca Zamojszczyzny. Dziś gdy przypada ostatni dzień 2024 roku dla zobrazowania tego zjawiska opowiem pewną historię.
Kościół na wodzie w Zwierzyńcu
Gdy pewnego, wrześniowego dnia spacerowaliśmy z grupą 50 turystów trasą ze Stawów Echo przez Zwierzyńczyk do kościoła na wodzie usłyszałem dźwięk telefonu. Dzwoniła Pani, która zdecydowała się na wycieczkę na Zamojską Ziemie bez przewodnika. Szybko zorientowała się, że w zasadzie nie wie co ma zrobić ze swoją dużą autokarową grupą emerytów. Natychmiast zapytałem kierownika mojej grupy, czy pomogą mi znaleźć rozwiązanie w tej trudnej sytuacji. Na szczęście turyści z mojej grupy nie mieli nic przeciw temu, aby ta druga grupa razem z nami posłuchała historii o kościele św. Jana Nepomucena czy o starym browarze. Moc sprzętu nagłaśniającego pomogła w tym niespodziewanym, wspólnym przedsięwzięciu. A gdy połączone grupy, które łącznie liczyły 100 osób miały przerwę jakimś cudem – pomimo szczyty sezonu – udało mi się znaleźć przewodnika po Zamościu. Zgodnie z planem mojej pierwszej grupy pojechaliśmy na zaczarowane Pole Czartowe, a druga grupa udała się do Zamościa zadowolona, że za chwilę spotka się z przewodnikiem, który przedstawi im piękno hetmańskiego grodu, atrakcje, ciekawostki i anegdoty.
Szczęśliwego 2025 Roku ! i pomyślności, udanych wycieczek dla Wszystkich, dla grup małych i dużych, którzy wybierają się na Zamojską Ziemię,
W ciągu ostatnich lat bardzo dużo czasu spędzamy przed telefonem, komuterem czy telewizorem. Światło niebieskie z elektroniki działa bardzo szkodliwie na nasz organizm i nasz dobowy rytm. Udowodnione to zostało w przeprowadzonych na Uniwersytetach kilkuletnich badanich. Zbyt dlugie korzystanie z odbiorników elekronicznych wplywa także na zaburzenie snu i zdrowe funkcjonowanie w dzień. Takze swiatlo ze zwyklych domowych żarówek ma negatywny wplyw na nasze zdrowie. Na szczęście jest na to bardzo dobry sposób, który nas uratuje z opresji.
Warto zatem korzystać z naturalnego światła, jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Także w tym celu powstał Przewodnik Zamość i Roztocze, gdzie możemy znaleźć wiele wciaz jeszcze nieznanych szlaków i ścieżek w Krainie zielonych wzgórz i czystych rzek, czyli na Roztoczu
Trasa turystyczna na Czartowym Polu, Rezerwat nad Tanwią czy w Górecku nad strumukiem Szum zawsze wpłyną na poprawę naszego samopoczucia, ukojenie nerwów i dobry sen. Wieczorem natomiast warto poczytać książkę na prawdziwym papierze. Myślę, ze dobrą lekturą na jesienne czy zimowe wieczory może być Przewodnik Zamość i Roztocze, gdzie przecztamy dokąd warto pojechac i co zobaczyć.
Przewodnik Zamość i Roztocze na szlaku
Warto zaplanować wycieczkę pieszą bądź rowerową. Można chociażby wybrać się rowerem z Zamościa przez Mokre, Hubale do Wólki Wieprzeckiej. Zostawić rower przy pomniku Powstania Zamojskiego i dalej ruszyć pieszo wyznaczonym szlakiem.
Szlak i stare drzewa
Po drodze zobaczymy wspaniale, wiekowe jodly i stare buki. Pośród drzew ujrzymy drewniane krzyże postawione tam przez naszych przodków czy urokliwe kapliczki, które skrywaja niezwykle, często tragiczne historie.
Kspliczka Gajowego
Ta zielona upamiętnia tragedię pewnego gajowego z lasów Ordynacji Zamojskiej, któremu epidemia tyfusu w 1914 roku zabrala czwórkę małych dzieci. Zrozpaczony ufundowal w leśnej gestwinie kapliczkę, która prztrwala do naszych czasów.
Kierujmy sie znakami aby pójść właściwą drogą
Następnie docieramy do Wojdy gdzie polscy Partyzanci 30 grudnia 1942 roku dzielnie walczyli i zwyciężyli niemiecką żandarmerią rozpoczynając Powstanie Zamojskie.
Pomnik Bitwy pod Wojdą
Później szlak zielony prowadzi do Kolonii Bliżów, kto wie może uda nam sie spotkac największe żyjące na wolności dzikie koty. Nie sa to tygrysy, więc nie będziemy musieli uciekać w popłochu, być może spotkamy rysia.
Wracamy do Wólki, gdzie z pewnością będą na nas czekaly pozostaeione 2, 3 godziny wcześniej rowery. Drogą przez Zarzecze, Lipsko i Skokówkę godzinę później wrócimy do Zamościa.
A wieczorem aby nie męczyć wzroku I całego organizmu przed ekranem, możemy poczytać papierowe wydanie Przewodnika Zamisc I Roztocze. wiecej informacji na temat książki na stronie www.PrzewodnikZamosc.pl/?p=6990 , ewentualnie proszę o sms lub tel 509 338 93
Z pewnością znajdziemy inspirację do kolejnych roztoczanskich wypraw – zakładka na tej stronie PrzewodnikZamosc.pl, u góry: Zwiedzanie Zamościa lub Zwiedzanie Roztocza – wycieczki z przewodnikiem
Zamość nazywany jest Perłą Renesansu albo idealnym miastem epoki odrodzenia. Zachwyca turystów, a także mieszkańców swym niezwykłym urokiem, przyciąga uwagę historyków, specjalistów, a także innych ludzi. Miasto budowane według projektów wybitnych pisarzy, architektów włoskich na czele z Leonardo da Vinci lecz z uwzględnieniem sarmackiej kultury i polskiej myśli urbanistycznej doby Renesansu.
Szczególny urok Zamościa możemy dostrzec wieczorową porą. W błysku lamp i kolorowych żarówek nabiera jeszcze więcej tajemniczości i niezwykłego piękna.
W związku z tym dużym zainteresowaniem cieszy się Nocne Zwiedzanie Zamościa. Zarówno latem jak jesienią czy zimą Rynek Wielki ale także Solny i Wodny przyciąga gości do swych kolorowych ogródków. Zimą za szybą restauracji lecą płatki śniegu i główny rynek wygląda bajecznie.
Spacer uliczkami i zaułkami hetmanskiego grodu to duża atrakcja tskze jesienią , zapraszam na nocne zwiedzanie mamy ogródki restauracyjne i kawiarniane. Zwiedzanie z przewodnikiem tel 509 33 89 39