Archiwum miesiąca: sierpień 2015

Zamość zachwyca

SAM_2067Zamość, lata trzydzieste 😉 . Czytałem niedawno , że przed II wojną światową bardzo wiele osób jadących z Warszawy do Lwowa  zatrzymywało się na kilka godzin na naszym Starym Mieście aby podziwiać wspaniałe zabytki Zamościa . Już w latach trzydziestych XX wieku przeprowadzono  wiele prac ( choćby plany profesora Jana Zachwatowicza) przywracających dawną świetność hetmańskiego grodu. Dla odnowy zabytków miasta w okresie międzywojennym bardzo zasłużył się ówczesny starosta zamojski Marian Sochański a także burmistrz Michał Wazowski czy  Tadeusz Zaręba. Oczywiście  prace byłe kontynuowane również później – w latach siedemdziesiątych czy osiemdziesiątych a szczególnie w ciągu  ostatniej dekady. Obecnie podczas wycieczki czy spaceru  możemy podziwiać  Rynek Wielki wraz z ratuszem i kamienicami, pięknie odnowioną katedrę czy wspaniałe mury obronne, bastiony…  Zapraszam serdecznie wszystkich Zainteresowanych na zwiedzanie Zamościahttps://przewodnikzamosc.pl/?page_id=746J Bulhak 30 te lata

Wyjście z rynku ulicą Grodzka, kamienica pod św Kazimierzem zdjęcie J. Bulhak, rok 1932.

 

Zamość – Miasto Idealne – Spotkanie – 15 sierpnia 2015r, godz. 8.45

Zapraszam serdecznie na Spotkanie – Wycieczkę po Zamościu, w sobotę 15 sierpnia o godz. 8.45 przed Starą Bramą Lwowską  – szczegóły znajdziemy pod tym linkiem https://www.facebook.com/events/723631931096429. Tematem będzie Zamość – Miasto Idealne epoki renesansu – gród piękny, harmonijny, kompletny, doskonale nadający się do życia mieszkańców. Zamość to miasto wyjątkowe  nie tylko w Polsce lecz i w Europie warto zatem wybrać się na jego zwiedzanie.

pomni chcmura pz

Na zdjęciu założyciel miasta.

Zamość powstał pod koniec XVI wieku z fundacji hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego, jako miasto prywatne. Aby hetmański gród mógł zaistnieć jego fundator musiał zorganizować wszystkie niezbędne elementy: ekonomiczne, społeczne, techniczne, finansowe czy polityczne, zgromadzić specjalistów z odpowiednimi kwalifikacjami, uczynć miasto atrakcyjne dla jego przyszłych mieszkańców oraz nad wszystkim mieć pieczę. Niezbędne było wsparcie króla, czy innych możnych w kraju i za granicą a nawet samego papieża. Znaczną przeszkodą było to, że hetman Zamoyski zajęty był w tym czasie sprawami publicznymi, wojskowymi, gdyż na początku budowy Zamościa trwały kampanie wojenne przeciwko Moskwie, a później na innych frontach., Niezwykle istotne było zatem to, że fundator potrafił zaprosić do realizacji dziełą swojego życia odpowiednich ludzi…

 

O Zamościu przed wiekami.

jan zamoysi z goryDzisiaj podczas zwiedzania Zamościa przewodnik Zamość prowadzi w odległą przeszłość do samych źródeł. Hetman Jan Zamoyski założył – przed wiakami, a konkretnie w roku 1580 – Zamość na tak zwanym „suchym korzeniu”, czyli pustym placu i w dużej mierzemiasto  powstało już w ciągu ostatnich 25 lat jego życia. Zamoyski zwykł wychodzić na wieżę pałacową (na tym zdjęciu jej nie zobaczymy, gdyż od wiele lat temu została rozebrana) i obserwował jak wznoszą sie mury zamojskiej świątyni, ratusza, Akademii czy fortyfikacje. Fundator zaprosił mieszczan aby przybyli do miasta i wypełnili je życiem. W Padwie Północy znaleźli swoje miejsce liczni kupcy z wielu miast Rzeczypospolitej a także innych państw, takich jak Armenia, Turcja, Grecja, Szkocja, Italia…W Zamościu osiedlali się doskonali rzemieśnicy, hetman wspierał  rzemiosło. Wspomnę choćby o rozwoju z woli kanclerza rzemiosła zajmującego się wyrobem bardzo wówczas modnych safianów czy kurdybanów, czyli barwionych na na rózne kolory skór baranich czy koźlęcych. W wyrobie tych modnych, kolorowych skór specjalizowali się Ormianie – na zdjęciu widzimy Kamienice, które przed wiakami należały do tych bogatych kupców i rzemieśników ze wschodu. Serdecznie zapraszam na wycieczki po Zamościu i Roztoczu – szczegóły : https://przewodnikzamosc.pl/?page_id=746

ormianskie ratusz

Kościół Ojców Franciszkanów w Zamościu

francz stareDziś, Przewodnik Zamość zaprasza na wycieczkę do wspaniałego niegdyś kościoła Zwiastowania NMP i Świętych Franciszka i Antoniego oraz Katarzyny i Barbary. Bazylika Ojców Franciszkanów,  powstała z fundacji II Ordynata Tomasza Zamoyskiego i jego żony księżniczki Katarzyny z Ostrogskich. W dzień Św. Antoniego – 13 czerwca 1637 r. – na pół roku przed śmiercią II Ordynata, położono kamień węgielny pod budowę świątyni. Kościół Franciszkanów ukończono i poświęcono w roku 1665, był to rok śmierci III Ordynata, Jana (Sobiepana) Zamoyskiego. Kościół i klasztor zostały zamknięte przez Austriaków po pierwszym zaborze Polski. Następnie, po epoce napoleońskiej i Kongresie Wiedeńskim Zamość dostał się pod panowanie rosyjskie. Pod koniec XIX wieku zaborca ze wschodu postanowił skuć wspaniałe szczyty,  gmach świątyni znacznie zmniejszono, zburzono sklepienia nawy głównej a ściany obniżono o ok. 4 metry :-(.  Na starym zdjęciu K. Strzeleckiego z 1877r. możemy zobaczyć wyniosłe, piękne szczyty kościoła Franciszkanów, tuż przed znieszczeniem.

Kościół franciszk przed wojną

Kościół Franciszkanów przed II wojną światową.

Ojcowie Franciszkanie powrócili do Zamościa – po dwóch wiekach nieobecności – do swojego starego kościoła, w dniu Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny 25 marca 1994 r. Obecnie budowla kościelna oczekuje na renowację co oczywiście wiążę się z koniecznością uzyskania znacznych środków finansowych. Warto, podczas zwiedzania Zamościa wejść do tego wspaniałego kościoła  Ojców Franciszkanów, znajdującego się przy murach, tuż obok Starej Bramy Lwowskiej. Serdecznie zapraszam, podczas wspólnych wycieczek po hetmańskim grodzie odwiedzimy także tą piękną świątynie.