Archiwum miesiąca: wrzesień 2016

Zamojskie Stowarzyszenie Turystyczne – Zapisy.

Zapraszam serdecznie zainteresowanych Turystyką, Kulturą i Promocją Zamościa, Roztocza i okolic – do działania w ramach Zamojskiego Stowarzyszenia Turystyczno – Kulturalnego. Aktualnie  zachęcam do Wejścia w skład Stowarzyszenia. Zapisy na mail: PrzewodnikZamosc@gmail.com

zam 70  Podstawowe warunki: ukończone 18 lat, zainteresowania związane z  turystyką oraz kulturą Zamościa i Roztocza. Warto zintegrować środowisko, nawiązać współpracę, realizować dobry, wspólny cel. Poważnym atutem Stowarzyszenia jest szeroki wachlarz możliwości, np. pozyskiwania funduszy na działalność,  może ono przyjmować darowizny, ubiegać się o dotacje od administracji publicznej, organizować zbiórki publiczne, pozyskiwać nawiązki, spadki czy 1%. Może także prowadzić działalność gospodarczą .

Obecnie pierwszym zadaniem jest sfinansowanie i wykonanie ławeczki poświęconej wielkiemu artyście pochodzącemu z Zamościa: Markowi Grechucie – tuż przed 10 rocznicą jego śmierci . Później zapewne przyjdą inne wyzwania. W zależności od chęci, zaangażowania – pracy i obowiązków będzie mniej lub więcej ale uczestniczyć, działać  z pewnością warto.

W niedzielę 9 października 2016r. o godz. 18.00 celebrowana była  w zamojskiej katedrze  w intencji  śp. Marka Grechuty – dokładnie w 10 rocznicę jego śmierci.

PHOTO: MAREK KAREWICZ/EAST NEWS NA ZDJECIU MAREK GRECHUTA

„Tyle razem dróg przebytych, tyle ścieżek przedeptanych” Szczególne zaproszenie kierujemy do Uczniów zamojskich szkół , Wszyscy dla których ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy…„. Spotkanie w sprawie Zamojskiego Stowarzyszenia Turystycznego planowane jest w listopadzie.

 

 

Wycieczka z Zamościa, Lublina – Karpaty Ukraińskie, Zakarpacie – 30.09.16r.

Jeśli pragniesz  poznać urok kresowego miasteczka, obcować z przyrodą i wejść w klimat Zakarpacia zapraszamy na wycieczkę.

zakaprpaioce

zdjęcie: Karol Werner

1. Dzień – 30.09.
5.00 Zamość – spotkanie z pilotem, wyjazd z parkingu przy ulicy Partyzantów ( zajazd Kanclerz) (możliwość wyjazdu z Lublina za dopłatą).
Przekroczenie granicy przez przejście Hrebenne – Rawa Ruska, następnie czas na wymianę pieniędzy/kawę.
Przejazd do Drohobycza – gotycki kościół, zabytkowe kamienice, drewniana cerkiew, oraz synagoga. Możliwość zostawienia darów dla miejscowej Polonii.
Urycz – pozostałości średniowiecznego grodu i zamczyska Tustań wzniesionego na ostańcach z piaskowca z których można zobaczyć panoramę gór.
Przejazd do Pilipca – drewniana cerkiew pw. Narodzenia Bogurodzicy. Obiadokolacja, zakwaterowanie, nocleg.

2. Dzień – 01.10.
Śniadanie. Spacer nad 15 metrowy wodospad w Rezerwacie przyrody „Szypot”.
Przejazd do Mukaczewa – zwiedzanie miasta; zamku Pałanka – dawnej fortecy z okresu panowania królów Węgierskich, jej początek sięga wczesnego średniowiecza.
Możliwość degustacji wina w piwnicach zamkowych .
Obiadokolacja, zakwaterowanie, nocleg.

3. Dzień – 02.10.
Śniadanie, wykwaterowanie.
Mukaczewo – dalsze zwiedzanie miasta: gotycka kaplica pw. św. Józefa z XIV wieku, pałac Rakoczych, monastyr pw. Św. Mikołaja, ratusz miejski, kamieniczki.
Czas wolny na zakupy.
Zamek Szonborna- obejrzenie pałacu i wspaniałego parku.
Powrót przez Lwów do Polski.

Cena: 450 zł/os
Wycieczka organizowana jest przez zamojskie biuro turystyczne
W cenie gwarantujemy:
– transport autokarem klasy turystycznej oraz opłaty parkingowe,
– 2x nocleg w hotelach *** w pokojach 2 i 3 osobowych;
– opiekę pilota,
– usługi miejscowych przewodników,
– wyżywienie jak w programie (2x śniadanie, 2x obiadokolacja),
– ubezpieczenie NNW.
– wszystkie bilety wstępu.

Kontakt: przewodnikzamosc@gmail.com

Zapisy do Stowarzyszenia Turystycznego w Zamościu

Moi Drodzy, Serdecznie Zapraszam Wszystkich zainteresowanych turystyką (także kulturą) Zamojszczyzny do działania w ramach Zamojskiego Stowarzyszenia Turystyki – Do Wejścia W jego Skład. Proszę również o przekazywanie tej informacji Innym.

ratusz ładny z liściemWarto zintegrować środowisko, nawiązać współpracę, realizować dobry, wspólny cel… Obecnie zadaniem jest sfinansowanie i wykonanie ławeczki poświęconej wielkiemu artyście pochodzącemu z Zamościa: Markowi Grechucie – tuż przed 10 rocznicą jego śmierci. Na początek proszę o wiadomości w sprawie Uczestnictwa w Stowarzyszeniu na adres mailowy przewodnikzamosc@gmail.com niebawem pojawią się bardziej szczegółowe informacje. Bardzo możliwe, że później przyjdą inne wyzwania i zadania do realizacji. W zależności od chęci, zaangażowania – pracy do poszczególnych Osób będzie mało lub dużo – ale uczestniczyć z pewnością warto, to już dziś zapewnić mogę. grechuta jesień łądne

Na zdjęciu ławeczka z Grechuty z Opola.

Msza Święta w intencji śp. Marka Grechuty 09.10.16r. w katedrze.

W niedzielę 9 października 2016r. o godz. 18.00 w zamojskiej katedrze sprawowana będzie uroczysta Msza Święta – z udziałem ks. Biskupa – za duszę śp. Marka Grechuty – dokładnie w 10 rocznicę jego śmierci. Do udziału w nabożeństwie szczególnie zapraszamy tych, którzy lubią muzykę wielkiego artysty, pochodzącego z Zamościa – lecz oczywiście każdy może przybyć. „Tyle razem dróg przebytych, tyle ścieżek przedeptanych”

grechuta młodyJakże mile widziani będą Uczniowie zamojskich i okolicznych szkół, pracujący, niepracujący, odpoczywający, Wszyscy dla których „ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy…”

Szwedzi po Zamościem

AD 1656 roku stanął przed murami Zamościa wraz ze swym wojskiem król szwedzki Karol Gustaw. Cała Rzeczpospolita niemal uległa jego armii, monarcha był przekonany, że i hetmański gród szybko wpadnie w jego ręce . Tymczasem zamojskiej twierdzy bronił dzielny rycerz – wnuk wielkiego hetmana koronnego Jana Sariusza – Jan Sobiepan Zamoyski. Zamość pod dowództwem dzielnego rycerza, otoczony murami bastionowymi a także wypełnionymi wodą fosami okazał się bardzo trudną przeszkodą.

SAM_4230Karol Gustaw zmiarkował jak potężna przed nim twierdza i  niemal natychmiast rozpoczął układy z Ordynatem. Ofiarował mu całe województwo Lubelskie w dziedziczne władanie, W odpowiedzi Jan Sobiepan zadeklarował Królowi szwedzkiemu …Niderlandy wzbudzając tym wielkie rozbawienie wśród obrońców twierdzy. A kto podpowiedział obrońcy Zamościa tak fantazyjną odpowiedź i Jak skończyła się ta historia opowiem podczas zwiedzania Zamościa z przewodnikiem https://przewodnikzamosc.pl/?page_id=746