Archiwum miesiąca: wrzesień 2014

Przewodnik po Zamościu: propozycja zwiedzania

Zwiedzanie Zamościa

nauczyciele z minska

Nazywam się Janusz Malicki, od wielu lat jestem licencjonowanym przewodnikiem turystycznym po Zamościu i Roztoczu

, janusz lato Boża wola

 W kalendarzu druga połowa września, Za oknem wciąż pięknie,, chciałbym przedstawić propozycję jesiennej wycieczki do Zamościa i na Roztocze.

Trasa zwiedzania Zamościa z przewodnikiem:

1. Rynek Wielki z arkadowymi kamienicami i ratuszem,

2. Rynek Solny i Wodny,

3. Akademia Zamojska,

4. Park na terenach pofortecznych,

5. Synagoga renesansowa wraz z mykwą ,

6. Nadszaniec, mury miasta i bramy, ( punkt widokowy 2,5 zł)

7. Muzeum Zamojskie (wstęp 5 zł)

8. Pomnik Jana Zamoyskiego i Pałac,

9. Katedra zamojska

( punkt widokowy – wstęp 1,5 zł ),

11. Muzeum Sakralne ( wstęp 1,5 zł)

12. Rotunda ( opcjonalnie + dodatkowe pół godziny)

13. Ogród Zoologiczny (opcjonalnie + dodatkowa godzina) wstęp 9 zł

W ramach wycieczki po Mieście Arkad czekan nas wiele atrakcji, jednakże szczególnie proponuję :

 Bastion nr VII wraz Nadszańcem – tu poznamy dzieje bitew, które rozgrywały się przed stuleciami pod murami Hetmańskiego Grodu , poczujemy dosłownie ! zapach prochu oraz jak czuli się jak obrońcy Zamościa podczas natarcia Kozaków, Szwedów, Austriaków czy Moskali i doświadczymy na własnej skórze, że Zamość to twierdza nie do zdobycia. Zaprezentuję również kilka ekspozycji przedstawiających wojsko, armaty, broń dawnej Rzeczypospolitej w nawiązaniu do historii Zamościa. Możliwość strzelania ze starej broni i armat. Punkt widokowy.

 Katedra – wielkiego, mającego cztery wieki pomnika historii, świadczącego o wierze zamojskiego ludu i wielkości Zamoyskich. Dowiemy się kto z wielkich przebywał lub też został pochowany w zamojskiej świątyni, zobaczymy jej piękno i dowiemy się o niezwykłych relikwiach sprowadzonych z Watykanu jeszcze przez samego Hetmana Jana. Będziemy mogli także odwiedzić Muzeum Sakralne, bardzo bogate w rekwizyty . Postałę punkty programu zwiedzania również są niezwykle atrakcyjne.

damian stefanskia ratuszok

 Dla chętnych proponuję dodatkowo trasę pod ratuszem, gdzie znajduje się zrekonstruowane więzienie sprzed wieków, tam będziemy mogli zobaczyć wiele niezwykłych rekwizytów, eksponatów, pamiątek ze wspaniałej przeszłości Miasta Arkad.

Oferta i cena Zwiedzania Zamościa z przewodnikiem na stronie https://przewodnikzamosc.pl/?page_id=746

Większe grupy mogę oprowadzić z wykorzystaniem urządzenia nagłaśniającego, co znacznie poprawia komfort słuchania.

Istnieje możliwość : uzgodnienia innych warunków, specjalnych tematów, specjalnych promocji, wyboru trasy… po kontakcie na mail : przewodnikzamosc@gmail.com lub tel. 509 338 939,

Poza tym proponuję tematy specjalne zwiedzanie Zamościa według programu przedstawionego powyżej, jednakże w dużej ( wg potrzeby – większości) części czas przeznaczymy na :

1.Akademia Zamojska, nauka, profesorowie, studenci…

2.Katedra idea powstania, historia, zabytki, relikwie, inne świątynie,

3. Twierdza, mury obronne i bitwy pod Zamościem, o hetmański gród,

4. Program dla szkół: https://przewodnikzamosc.pl/?page_id=794

5. Jan Zamoyski w Zamościu, w domu i rodzinie,

6. Hetman Zamoyski – osoba publiczna,

7. Ordynacja Zamoyska od 1589 do 1944r. szesnastu Ordynatów w odniesieniu do Zamościa i nie tylko.

NIEBAWEM TEKST O ZWIEDZANIU ROZTOCZA – dobry pomysł na jedno lub dwudniową wycieczkę

Janusz Malicki

Licencjonowany Przewodnik oraz Pilot po Zamościu, Roztoczu i okolicach

Założyciel Stron Internetowych :

1. Przewodnik po Zamościuwww.PrzewodnikZamosc.pl

2. Przewodnik Zamość fbwww.facebook.com/PrzewodnikZamosc

3. Przewodnik Roztocze fbwww.facebool,com/PrzewodnikRoztocze

4. Salon 24 – Przewodnik po Zamościu http://przewodnikzamosc.salon24.pl/516503,wakacje-zwiedzaj-zamosc-z-przewodnikiem

5. Zamość i Roztocze – http://zamoscroztocze.blox.pl/html  grupa na Facebooku

jacek świerczyński rw z lotuZachęcam do poczytania tekstów i obejrzenia moich zdjęć zamieszczonych na powyższych stronach. W związku z tym, że oprowadzam wiele wycieczek po moim ukochanym mieście, codziennie redaguje powyższe strony, stale zapoznaje się z nowymi informacjami, czytam artykuły i książki, poznaje historię dotyczące Perły Renesansu i ludzi związanych z tym niezwykłym miastem, to podczas zwiedzania Zamościa i Roztocza, chętnie podzielę się tym co najbardziej interesujące, zadziwiające, zabawne…

„Tales soleant esse republicae, cujusmodi sunt mores et institutio civium”

„Takie będą Rzeczypospolite jakie Jej młodzieży chowanie”

Hetman Jan Zamoyski

 

Jesień na Roztoczu

droga w lesieJako Przewodnik zaprowadzę Was dzisiaj na Roztocze, które ciągnie się począwszy od Kraśnika przez Szczebrzeszyn, na południe od Zamościa , mija Zwierzyniec, Guciów, Krasnobród , Tomaszów aż po Lwów już po ukraińskiej stornie. Roztocze to kraina malowniczych wzgórz przeplatanych dolinami, którymi płyną w swym naturalnym biegu wciąż jeszcze czyste rzeki i potoki. Na wsiach można jeszcze spotkać wiele chałup pamiętających nawet przedwojenne czasy w których  wciąż żyje wielu ludzi znających trud pracy na roli. Wiosną od samego rana nasłuchują pięknego śpiewu słowików, jemiołuszek, bogatek czy zięb i z pewnością lepszy to sposób na pobudkę niż najlepszy model iphona.

Obecnie gdy rozpoczyna się jesień za oknem już mniej rozśpiewanych ptaków, lecz pozostają jeszcze domowe koguty i też trudno jest zaspać słysząc poranne kukuryku! . Po śniadaniu pora wyjść w pole, przecież to czas wykopków . Gdy podczas żniw trudno na Roztoczu spotkać człowieka, a pola opanowały wielkie kombajny to teraz można zobaczyć wiele jeszcze osób ręcznie zbierających kartofle, czy przewracających drugi w tym roku pokos siania. W okolicach Józefowa, Górecka Kościelnego czy Radecznicy można też pomóc rolnikom w pracach zrywającym bądź nawlekającym na 2 metrowej długości druty tytoniowe liście .

wykopkiokPraca to również doskonała sposobność do podziwiania walorów rozpoczynającej się na zamojskiej ziemi jesieni. Żółte, czerwone czy brązowe kolory liści zachęcają swym urokiem by wejść do lasu, poszukać pośród wysokich buków, jodeł  czy sosen borowików, podgrzybków czy pysznych rydzy. Koniec września i początek października to doskonały czas aby wybrać się na zwiedzanie Roztocza czy leżącego nieopodal Zamościa, gdzie również czeka nas mnóstwo atrakcji…

Jak komuniści likwidowali klasztor w Radecznicy

radedczn 1

Niedawno miałem tę radość zwiedzać Roztocze Zachodnie w tym najpiękniejsze jego miejsce czyli Radecznicę, jedyne na świecie uznane i udokumentowane przez Kościół miejsce Objawień Świętego Antoniego. W tym roku mija 350 rocznica tego wydarzenia w maju uczestniczyłem w głównych Uroczystościach. Od wieków już stoi na stromym wzniesieniu wspaniałe sanktuarium (tego) Świętego od spraw i rzeczy zaginionych.

Dziś wspominamy niedawną 64 rocznicę likwidacji klasztoru Ojców Bernardynów w Radecznicy. 20 czerwcu 1950 roku Służba Bezpieczeństwa wkroczyła do zakonu i aresztowała  wszystkich tzn. 13 zakonników, w tym samym czasie w Krakowie został aresztowany przełożony zakonu, ojciec prowincjał Szepelak, którego  skazano na 15 lat więzienia z czego odsiedział 14. Pretekstem do aresztowań było oskarżenie Ojców o współpracę z Armią Krajową i Organizacją Wolność i Niezawisłość. Komuniści zlikwidowali wówczas także mające długie i wyśmienite tradycje  Gimnazjum czyli Kolegium Serafickieradeczni 2

Jako przewodnik po Zamościu i Roztoczu pragnę także przedstawić dalszy ciąg tej niezwyklej historii :). Zakonnicy po aresztowaniach w czasach PRL-u wrócili do Radecznicy  i to niedługo po tych wydarzeniach. Władze nie pozwalały na odprawianie nabożeństw w miejscu Objawień, jednak ich urzędnicy musieli ustępować przed pielgrzymami którzy przybywali do Sanktuarium Antoniego Padewskiego. Ojcowie Bernardyni  nadal prowadzą swoją służbę, a w najbliższym czasie planowane jest podniesienie świątyni do rangi Bazyliki Mniejszej.

Pierwsza wielka miłość Marka Grechuty …w Zamościu

 

grechuta1akpa

Utwór, który w 1971 r. pojawił się na płycie Marka Grechuty „Korowód”, nie miał oficjalnej dedykacji. Ale znajomi artysty przypuszczali, że kiedy komponował muzykę do wiersza Gałczyńskiego, rozmyślał o swojej wielkiej młodzieńczej miłości o Halince z Zamościa dziewczynie, która złamała mu serce.

Niezwykła para

Młodzieńcze uczucie rodziło się nieśmiało w pięknej, zabytkowej scenerii Zamościa, rodzinnego miasta obojga. Męskie liceum Marka zajmowało jedną część słynnej Akademii Zamojskiej, żeńskie liceum Haliny – drugą. Wspólne spacery uliczkami Starego Miasta, odkrywanie tajemnic, zwiedzanie Zamościa zbliżało ich do siebie.

Koedukacyjny był dziedziniec, tam wszyscy spotykali się. Dziewczyny chciały chociaż popatrzeć na Marka, lokalną gwiazdę. A on już wtedy wodził wzrokiem za śliczną blondynką… Zanim jednak Halina związała się z Markiem, chodziła z jego kuzynem.

– Była urodziwą blondynką, zawsze elegancką, stonowaną, budzącą respekt – opowiadał Wojciech Wiszniowski. Bawili się razem na jej studniówce, rozstali się przed maturą Halinki. Miejsce kuzyna przy jej boku zajął Marek. Byli zjawiskową parą – jasnowłosi, piękni, zawsze przytuleni i wpatrzeni w siebie.

– Miał we mnie partnerkę, przyjaciółkę. Nie zainteresowałaby go płocha panienka. Lubił grać ze mną na cztery ręce, albo on na fortepianie, ja na skrzypcach. Cieszyły nas spacery, brydż, pływanie kajakiem, wycieczki po Roztoczu– tak wspomina tamten czas Halina Marmurowska-Michałowska, dziś profesor psychiatrii.

Po maturze Halina wybrała Akademię Medyczną w Lublinie, Marek studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej. Obojgu dokuczała odległość. Marek chciał, żeby ukochana przeniosła się do Krakowa. Nawet rozmawiał o tym z jej rodzicami, ale nic nie wskórał.

Tęsknili, pisali listy, odwiedzali się, kiedy tylko mogli, często w tajemnicy przed jej rodzicami. Marek mówił do Halinki „Kotku”, „Myszko”, w pięknych listach nazywał ją żoną. Wierzył, że czeka ich wiele wspólnych lat. Ale dni tej miłości były policzone.

W lecie 1967 r., na studenckim obozie w Augustowie, Halina poznała Krzysztofa, swojego przyszłego męża. Są razem do dziś, mają trzech synów. Dla Grechuty rozstanie z pierwszą miłością było straszliwym ciosem, nie mógł się po nim podnieść. Kuzyn Wojciech pamięta rozmowę, która go przeraziła.

– Zrobił mi wykład, wywodząc swoje nazwisko od Gajusza Grakchusa, trybuna ludowego. Mówił, że to niemożliwe, żeby potomka cezarów w prostej linii spotkała taka rekuza. I że właśnie idzie na spotkanie z Halinką, żeby przekonać ją do zmiany decyzji. Włosy stanęły mi dęba, nigdy wcześniej nie widziałem go w podobnym stanie – mówi nam Wiszniowski.

Zdaniem znajomych, rozpacz Marka mogła uaktywnić chorobę, na którą artysta cierpiał już do końca życia.

Rozwiesił moje zdjęcia na sznurach od bielizny

– Po naszym rozstaniu rozwiesił w domu na sznurach od bielizny moje zdjęcia. Zajmowały pół pokoju. Oniemiałam. Zrobiło mi się głupio i przykro – opowiada Halina autorce książki. O jego chorobie dowiedziała się z wysłanego ze szpitala listu Marka.

Wkrótce zakochał się w Danusi, która była dla niego wspaniałą żoną. Halina od czasu do czasu dostawała od Marka kartki. – Zrozumiałam, że nie ma do mnie żalu – mówi. Nigdy więcej się już nie spotkali…

Na podstawie książki Marty Sztokfisz „Chwile, których nie znamy. Opowieść o Marku Grechucie”, W.A.B., Warszawa 2013

 

 

 

Żyrafy w Zamościu

zyrf

Wielką atrakcją podczas zwiedzania ZOO w Zamościu  stały się żyrafy. Te wspaniałe długoszyje zwierzęta przyjechały w sobotę do Padwy Północy z Niemiec i z pewnością będą przyciągać wielu mieszkańców miasta i przyjeżdżających.  Zwierzęta bardzo dobrze zniosły trudy podróży choć droga trwała bardzo długo a samochód musiał jechać jedynie z prędkością 50 km na godzinę. Czekamy jeszcze na jednego samca, który ma przybyć w połowie tygodnia z Erfurtu. Teraz żyrafy przechodzą aklimatyzację i już w najbliższy Weekend będzie można je oglądać przez szybę, dyrektor Ogrodu Zoologicznego prosi tylko aby nie robić zdjęć z użyciem lampy błyskowej.

W najbliższym czasie spodziewamy się w Zamościu wiele wycieczek szkolnych, nie można mieć wątpliwości, że wielu uczniów po zwiedzeniu z przewodnikiem murów i bastionów, muzeum, Katedry i wysłuchaniu niezwykłych historii zdecyduje się także pospacerować i pooglądać zwierzęta w zamojskim Ogrodzie Zoologicznym. To doskonały pomysł na wycieczkę, całodniowy wyjazd ze szkoły zarówno z bliższej jak i dalszej okolicy Zamościa. Rano Stare Miasto, po południu ZOO albo odwrotnie i moc wrażeń mamy zapewnione. Wiem doskonale, że wrzesień i październik to czas gdy nauczyciele planują poznawanie z uczniami  ciekawych miejsc  w naszej Ojczyźnie, z całą pewnością należy do nich Zamość, można nawet powiedzieć, że jest to jedno z najciekawszych miejsc.