Ważna informacja. Jutro w Lublinie odbędzie się konferencja prasowa, w której udział weźmie dyrektor sprzedaży Wizz Air György Abrám Wizz po zamknięciu lotów ze Lwowa prawdopodobnie przeniesie się do Lublina, celem jest „rozwój polskiego rynku lotniczego i turystycznego ” jak zapowiada dyrektor Abram. Wiele wskazuje na to, że wkrótce uruchomione zostaną loty do: Glasgow, Doncaster/Sheffield, Brukseli lub Eindhoven,a także do Izraela. Czy rozkwitnie turystyka na Roztoczu, Zamojszczyźnie czy będą to głównie wyjazdy za chlebem ?.
Archiwum miesiąca: marzec 2015
Zapowiedź Tyrmanda: Browar w Zamościu i kilkaset miejsc pracy !
W tym tygodniu (23.03.2015r.) gościem Radia Wnet był syn Leopolda Tyrmanda Matthew, który jeszcze polskiego nie zna, lecz chce być Polakiem, mieć polską żonę i mieszkać w Polsce. Syn legendarnego pisarza bardzo pozytywnie wyraża się o Polakach, których nazywa narodem kupców i uważa za wyjątkowo przedsiębiorczych ludzi. Tyrmand wspominiał i uznał hetmana Jana Zamoyskiego jako pierwszego kapitalistę i wielkiego przedsiębiorcę, który powinien być wzorem dla innych. Znany propagator Jaazu ( także nim jest) gościł już w naszym mieście w roku 2013 i jest nim zachycony, Gość Radia Wnet zapowiedział założenie w Zamościu Browaru, który powinien dać pracę kilkudziesięciu a nawet kilkuset osobom. W Piwo ma być bardzo dobre, polskie, Tyrmand przewiduje że rozwój dystrybucji na wysokim poziomie, tymardziej że sutuacja gospodarcza Polski, po krótkim kryzysie także jego zdaniem pójdzie w bardzo dobrym kierunku.
Na zdjęciu (muzeumjazzu.pl) : Matthew Tyrmand, Rebecca Tyrmand i ich matka, żona Leopolda, Marry Ellen.
http://www.radiownet.pl/#/publikacje/poranek-23-marca-2015
O pogrzebie Krystyny z Radziwiłłów Zamoyskiej w 435 rocznicę.
Księżniczka Krystyna z Radziwiłłów Zamoyska, druga żona kanclerza Jana Zamoyskiego zmarła na skutek gorączki popołogowej, w dniu 28 lutego 1580 r. Dziś natomiast przypada dokładnie 435 rocznica jej pogrzebu, który odbył się w dniu 26 marca 1580 r., w kościele św Anny w Warszawie, gdyż tam tez została pochowana jej stryjeczna babka Anna Radziwiłłówna, matka ostatnich książąt mazowieckich. Pogrzeb ten w przeciwieństwie do pogrzebu samego hetmana odbył się w wielką „pompą” jak wówczas mówiono, uczestniczyła w nim chociażby królowa Anna Jagiellonka, a także wielu znamienitych gości, a dzwony biły we wszystkich warszawskich kościołach. Jan Zamoyski po raz drugi włożył szaty żałobne, kazał również umieścić kamienny nagrobek, który jednak do naszych czasów się nie zachował. Kanclerz ułożył także Epitafium: „… Krystyna Radziwiłłówna żona Jana Zamoyskiego kanclerza Królestwa Polskiego, matrona najwyższej bogobojności…, w najzgodniejszym małżeństwie była lat dwa, miesięcy dwa, dni dwa, wydała mężowi córeczkę Elżbietę, zmarła w Warszawie ostatniego dnia lutego” Więcej historii, nie tylko o Zamoyskich opowiem podczas zwiedzania Zamościa https://przewodnikzamosc.pl/?page_id=746
Demokracja szlachecka
Zapoznałem się ostatnio bliżej z tematem Jednomandatowych Okręgów Wyborczych i dostrzegam zasadnicze podobieństwo do zasad funkcjonowania demokracji szlacheckiej sprzed wieków, której ustrój został wypracowany w dużej mierze dzięki zasługom i pracy trybuna ludu szlacheckiego Jana Zamoyskiego. XVI wiek to wyjątkowo dobrze funkcjonujący okres polskiego ustroju parlamentarnego, izbę poselską tworzyli wówczas przedstawiciele poszczególnych ziem, związani odpowiedzialnością przed szlachtą. Należy podkreślić że była to bardzo konkretna odpowiedzialność przed wyborcami z danego okręgu. W obecnym systemie parlamentarnym posłowie są przedstawicielami narodu w ogólności a ich odpowiedzialność się rozmywa. Kończy się to tym że nasi reprezentanci odpowiadają za swoją pracę, głosowania nie przed nami a przed swoją partią. Obraz Mariana Zakrzewskiego „Wymarsz Chorągwi Husarskiej”. Jako przewodnik chętnie opowiem o historii, legendach, atrakcjach Zamościa, Akademii, Ordynacji, rodu Zamoyskich a także Roztocza https://przewodnikzamosc.pl/?page_id=746.
Bociany na Roztoczu
Dziś wigilia, jutro Zwiastowanie, a na „Zwiastowanie bocian na gnieździe stanie”. Gospodarze, nie tylko na Roztoczu, by zachęcić bociany do powrotu na stare gniazda, naprawiali je już od początku marca, wrzucali do środka specjalnie na tę okazję pieczone z ciasta. wciągali na dachy koła zrobione z drewna, które zwykle przyciągały te piękne ptaki. Lud polski znał wiele opowieści o bocianach, uchodzących za symbole szczęścia, dostatku, powodzenia, poza tym, jak dobrze wiemy to dzięki bocianom mamy dzieci 🙂 A bociany do dziś nazywane są Wojtkami i są szczególnie przez ludzi traktowane. Rozpoczęła sie wiosna, zatem zapraszam serdecznie do zwiedzania Roztocza, poznamy znacznie więcej opowieści, legend i doświadczymy atrakcji : https://przewodnikzamosc.pl/?page_id=1129
Pałac Zamoyskich
Pałac zbudowany pod koniec XVI wieku przez Jana Zamoyskiego został przebudowany w połowie wieku XVIII przez Ordynata Tomasza Antoniego Zamoyskiego w duchu rokkoko. Rezydencja stała się bardziej przestronną, wygodna i z pewnością piękna.
Pałac Sapiehów w Warszawie
Wieże z czasów hetmana obniżono a także pozbawiono attyk, wybierając trójkątny szczyt, pozostawiono natomiast dwuskrzydłowe schody, przypominające w pewien sposób obecne, ratuszowe. Rezydencję przebudowano również wewnątrz , między innymi wymienione zostały adamaszkowe obicia ścian, wykonano przepiękne malowidła ścienne.
Wzorem dla pałacu Zamoyskich był pałac Sapiehów na Nowym Mieście w Warszawie, budowany kilkadziesiąt lat wcześniej według projektów Jan Zygmunta Deybela. Warto zauważyć, że architekt ten był budowniczym pałacu Błękitnego ( Zamoyskich) w Warszawie przy ul. Senatorskiej. Gdyby nie przebudowa z XIX wieku pałac w Zamościu z pewnością byłby podobny do tego przedstawionego na zdjęciu,. Zapraszam na wycieczki po Zamościu i Roztoczu, podczas których znacznie więcej opowiem na ten oraz inne tematy – https://przewodnikzamosc.pl/?page_id=746
Promocja Zamościa w telewizji
W najbliższą niedziele 8 marca, a zatem w Dzień Kobiet, począwszy od godz. 9-tej TVN przeprowadzi transmisje telewizyjną z Zamościa. Przewidziane zostały koncerty i wiele różnych atrakcji szczególnie dla Pań. Jakby nie spojrzeć, jest to okazja na promocję Perły Renesansu w całej Polsce – zatem warto się wybrać na Rynek Wielki i sprawić żeby Zamościanie zostali zauważeni. Spojrzałem na prognozę pogody i zapowiadane jest 10 stopni i zachmurzenie umiarkowane to zdecydowanie pogoda na wiosenne spacery. Z pewnością przyjdą także przewodnicy aby zobaczyć to wydarzenie i w nim uczetniczyć.
Zamoyski zwycięża pod Byczyną i pewna anegdota
Zamoyski pod Byczyną. Kopia zaginionego obrazu Jana Matejki. Wykonał Piotr Walerski.
( http://
Przedwczoraj miała miejsce rocznica wyboru Jana Zamoyskiego na kanclerza wielkiego koronnego, działo się to 1 marca 1578r.. Artykuł ten o Janie Władysławie Zamoyskim z Podzamcza. Był żonaty z Francuzką, Ludwiką Eugenią Pelissier, księżniczką de Malakoff. Będąc z nią w Wiedniu, chciał, by została mianowana damą dworu na dworze cesarskim. Takie były wtedy zwyczaje w rodzinach arystokratycznych. Tu jednak zaczęły się trudności. Na dworze istniała specjalna komisja mająca o takiej nominacji decydować. Jej dochodzenia wypadły negatywnie. Ojciec młodej Zamoyskiej, marszałek Pelissier, choć nosił tytuł książęcy nadany przez Napoleona III za zdobycie twierdzy w czasie wojny krymskiej, nie pochodził ze szlachty. Dama dworu musiała posiadać aż 16 świadectw swego szlacheckiego pochodzenia, wliczając w to dziadków i pradziadków.
Rozgniewany odmową Jan Zamoyski udał się do pracowni Jana Matejki w Krakowie i zamówił dużych rozmiarów obraz historyczny, przedstawiający hetmana Jana Zamoyskiego prowadzącego w triumfalnym pochodzie wziętego do niewoli pod Byczyną arcyksięcia Maksymiliana z Habsburga. Obraz ten, wystawiony w Wiedniu, wzbudził wiele wesołości wśród przebywających tam Polaków. Niestety, spłonął on później w Powstaniu Warszawskim.
O Bitwie po Byczyną, która miała miejsce 24 stycznia 1588, zatem 427 lat temu.
Hetman, który z uporem czytał literaturę klasyczna zaskoczył potomka cesarskiego tronu działaniem opartym na manewrze Epaminondasa, zastosowanym podczas bitwy pod Leuktrami w 371 roku p.n.e., który wielce zaskoczył dla nieobeznanego ze sztuką walki Maksymiliana
Wykorzystując swoje doświadczenie, Zamoyski rozkazał swoim wojskom ruch skosem do szyków armii Maksymiliana. Lewe skrzydła wojsk hetmana uderzyły w centrum, zaś prawa i środkowa flanka uderzyła w lewe skrzydło Austriaków. Zamoyski oraz walczący z nim tak wspaniali dowódcy jak jego powinowaty Stanisław Żółkiewski, czy starosta sandomierski Stanisław Pękosławski, był pewien zwycięstwa. Szarża polskiej jazdy doprowadziła do chaosu w szeregach wojsk austriackich, które bezładnie rzuciły się do ucieczki. Wynik bitwy był przesądzony, tym bardziej że zwycięstwa dopełniła polska husaria, niosąca śmierć i panikę. Bitwa zakończyła się pełnym zwycięstwem hetmana Zamoyskiego. Więcej historii dotyczących Założyciela Zamościa i nie tylko w czasie wycieczki https://przewodnikzamosc.pl/?page_id=746 – Zapraszam serdecznie