Archiwum miesiąca: styczeń 2016

Zwiedzanie Zamościa – Propozycja na ferie dla szkół – Stare Miasto, Katedra, Muzeum, Akademia…

Na Lubelszczyźnie i Zamojszczyźnie zbliża się czas ferii, w woj mazowieckim… już trwają. Mam interesującą propozycję, zapraszam zatem serdecznie  na zwiedzanie  Zamościa Nauczycieli, Rodziców i oczywiście Uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, średnich.  Kontakt : TEL. 509 33 89 39, czas trwania: 2-2,5 ha, wynagrodzenie promocyjne, szczegóły telefonicznie.  W ramach programu wycieczki po  hetmańskim grodzie zwiedzimy Stare Miasto, wejdziemy do murów starej Akademii, zapoznamy się z historią takich miejsc jak pałac, mury obronne, bramy, wejdziemy do Muzeum Zamojskiego czy katedry, może trasy turystycznej w Nadszańcu. W Muzeum zobaczymy wspaniałą, czasową wystawę ( czynna tylko do marca 2016 r.) na temat zwycięstw i życia hetmana Jana Zamoyskiego.   Podczas zwiedzania  przedstawię historię oraz teraźniejszość Perły Renesansu, posłuchamy o dokonaniach rodu Zamoyskich.  poznamy także odpowiedzi, między innymi na poniższe  pytania :

I. Szkoła Podstawowa

HEJNAŁ rat

1 Z jakich powodów hejnał w Zamościu grany jest  … jedynie w trzy strony świata ?,

2. Dlaczego w Zamościu na głównej ulicy znajduje się tablica pewnego bardzo znanego polskiego artysty – piosenkarza ?

3. Jak wyglądała nauka (także)  Akademii Zamoyskiej począwszy od 7-go roku życia – podobnie jak obecnie był jej początek ,

4. Jak kształcony był syna Hetmana Zamoyskiego – Tomasz  a także inni studenci ?,

5. W jakim celu Jan Zamoyski trzymał wielbłądy ?  gdzie była ich stajnia, do czego służyły kanclerzowi, ile koni i innych, jakich zwierząt hodował ?

6. Jakie metody wychowawcze wprowadził i stosował ksiądz Stanisław Staszic w stosunku do swoich wychowanków, przyszłych Ordynatów Zamojskich, czy dały rezultaty ? (…)

II. Gimnazjum

GRECHTA PODWÓRK

7. Kogo z wielkich artystów za młodu mieli przyjemność słuchać Zamościanie na dziedzińcu przedstawionym na zdjęciu ? poznamy również historię życia, pierwszej miłości tej bardzo znanej,  w całej Polsce Postaci…?

8. W jaki sposób Jan i Róża Zamoyski uratowali kilkaset dzieci w czasie II wojny światowej.

9. Jak doszło do tego, że pewien zwykły szlachcic przypadkowo trafił na wieczerzę i biesiadował z Hetmanem Zamoyskim?

10. Jaką część studentów Akademii Zamoyskiej utrzymywał ze swojej kiesy Jan Zamoyski oraz w jaki jeszcze inny sposób pomagał on studiującej młodzieży ?.

III. Szkoły Średnie

katedra i ryn wlk

11.  Jak doszło do największego w historii Zamościa spotkania ( z Ojcem Świętym Janem Pawłem II) i z jakich powodów mogło się ono nie odbyć ?,

12. Jak wyglądała codzienne życie więźnia przetrzymywanego w Zamościu, w XIX wieku?

13. W jaki sposób pewien ksiądz i dyrektor szkoły z Zamościa „wyprowadzili w pole” dowództwo III Rzeszy niemieckiej ?,

14. Kto, za jakie winy i kiedy „złagodził karę spalenia na stosie na … ścięcie toporem ?,

15. Co niezwykłego wydarzyło się gdy pewien mieszkaniec Zamościa w XVII wieku został niewinnie skazany ?.

 

https://przewodnikzamosc.pl/?page_id=1129  poznamy natomiast turystyczne szlaki, ciekawe miejsca,  roztoczańskie legendy.

Zapraszam przewodnikzamosc@gmail.com  Tel 509 338 939

Kulig na Roztoczu, w okolicy Zwierzyńca – 2016 r.

kuligg obrazKulig ten miał miejsce  na Roztoczu w roku 2016, gdzieś pomiędzy Zwierzyńcem a Krasnobrodem. Wsiedliśmy na sanie, konie ruszyły z kopyta. Sanna byłą wspaniała, jechaliśmy po świeżym śniegu. Podziwialiśmy zaśnieżone wiejskie chaty, oszronione drzewa i  przyprószone białym puchem pola. Nareszcie wjechaliśmy do lasu, gdzie zima pokazała się w całej swej krasie, przed naszymi oczyma pojawił się widok wprost, który wprost zapierał dech w piersiach. Przysypane gałęzie jodeł i świerków uginały się niczym łany zbóż podczas czy damy w czasie balu. Na saniach cała zgromadzona gromadka zaczęła spontanicznie  śpiewać zimowe piosenki i kolędy, bo czas był ku temu właściwy.

Wreszcie sanie się zatrzymały, kulig się zakończył,  wszyscy wysiedliśmy i na przygotowanym ognisku upiekliśmy kiełbasy a do tego był grzaniec dobrego wina. Jeśli ktoś chciał mógł także spróbować smacznego bigosu. Iskry z ogniska wesoło leciały do nieba, nagle opadając na czubkach drzew.  Zapraszam na zimowy kulig, szczegóły – tel 509 33 89 39.

Rejtan… w Muzeum Zamojskim

Na zdjeciu obraz Georga Fischhofa „Rejtan według Matejki”, który znajduje się w posiadaniu Muzeum Zamojskiego. Właściciel, Zamościanin sprawdził obraz z dalekiej Australii, bardzo pragnął aby dzieło to znalazło się w polskim muzeum. Artysta przedstawia upadek Polski pod koniec XVIII wieku, na obrazie widzimy posła ziemi nowogródzkiej Tadeusza Rejtana, który własnym ciałem broni przed wejściem na salę sejmową carskich żołnierzy. Tuż obok Rejtana stoi trzech zdrajców Ojczyzny, wcześniej ( także później) interweniujących – dla własnych korzyści – na obcych dworach . Marszałek Sejmu Adam Poniński – podniesioną ręką –nakazuje Rejtanowi aby wpuścił już do sali rosyjskich żołnierzy. Hetman Franciszek Ksawery Branicki chwycił się rękami za głowę i zdaję się rozpaczać nad losem Ojczyzny ale prawda jest zupełnie inna – on zamartwia się reakcją carycy, gdy Katarzyna dowie się o postępowaniu Rejtana, Poniński, Branicki i Szczęsny Potocki myślą tylko o tym aby przejść do sali senatu i podpisać traktat rozbiorowy – po dokonanym już pierwszym rozbiorze Polski ! Po lewej stronie w magnackim futrze widzimy magnata Franciszka Salezego Potockiego – jako symbol upadku i rozpasania tej bogatej części społeczeństwa. Przewrócony obok fotel to symbol upadku Rzeczypospolitej. Nad całym towarzystwem z obrazu króluje już niemal caryca Katarzyna. Wierzymy, że historia nie musi się powtarzać…rejtan

Stara Brama Lubelska i personifikacja Polonii

lubstPrzewodnik Zamość zaprasza na zimowe ( a później letnie 🙂 ) wycieczki i dziś prezentuje jedno z piękniejszych miejsc w mieście arkad. Na zdjęciu zaśnieżona Stara Brama Lubelska a nad nią personifikacja Polonii, czyli kobiety z koroną na głowie i orłem na kolanach, która siedzi na tronie pod baldachimem i trzyma w dłoni berło. Po bokach arkady znajduje się inskrypcja łacińska zredagowana przez samego Jana Zamoyskiego. W tłumaczeniu na język polskim brzmi: „Witaj Życiodajna Matko Polsko! Ty nie tylko murami lecz także życiem i krwią masz być przez nas broniona. O Gwiazdo Wolności i Szlachetności, Polsko, witaj”. Na fryzie przedzielonym herbowym kartuszem: Jan z Zamościa Kanclerz Wielki Królestwa Polskiego i Hetman, generalny wódz wojska z własnych funduszów wystawił”.

Przez tę bramę hetman przeprowadził w 1588 r, swojego największego więźnia arcyksięcia Maksymiliana Habsburga, wybranego przez część szlachty na króla. Nie miał jednak szczęścia ów pretendent do polskiego tronu, gdyż Jan Zamoyski, mimo wielu zaostrzeń zdecydował się poprzeć jego konkurenta – potomka  (po kądzieli) Jagiellonów Zygmunta Wazę  – co musiało się wiązać z porażką austriackiego kandydata. Tuż przed swoją śmiercią hetman rozkazał zamurować bramę jako znak zwycięstwa nad Maximilianem. O Bitwie pod Byczyną 24 stycznia 1588 już niebawem.

Kulig na Roztoczu 2016 r.

R. Wójtowicz kuligNa Roztocze nareszcie zawitała zima, w okolicach Zamościa intensywnie pada śnieg !. Zapraszam zatem na kulig zaśnieżonymi dróżkami w pobliżu Krasnobrodu). Kulig Roztocze rozpoczyna się obok zagrody Guciów Staszka Jachymka, gdzie dojedziemy samochodami osobowymi albo busem, Ubieramy się ciepło i wyjeżdżamy popołudniu z pochodniami na ok. 1  ha przejażdżkę po zaśnieżonym lesie.  .Zd. Wójtowicz . Zobaczymy ośnieżone pola, zachwycimy się zimowym lasem i wrócimy na miejsce ogniska. Tu upieczemy sobie na ognisku kiełbaski, myślę że pośpiewamy trochę. Więcej szczegółów, zapisy i  na maila przewodnikzamosc@gmail.com. lub tel. 509 33 89 39. Możliwość organizacji kuligu także w innych terminach, warunkiem realizacji kuligu jest śnieg oraz zebranie co najmniej kilkunastoosobowej, pewnej grupy. .

Proszę o kontakt także grupy zorganizowane, przedstawicieli firm, szkół, instytucji…