Archiwum miesiąca: luty 2025

Przewodnik Zamość i Roztocze – książka

Kilkanaście lat mojej pracy jako przewodnik, regionalista, fotograf Zamościa i Roztocza zaowocowała wydaniem książki ( w formie papierowej):

PRZEWODNIK ZAMOŚĆ I ROZTOCZE ludzie. legendy, anegdoty, atrakcje

Zapraszam do zakupu książki ( za pośrednictwem kuriera albo bezpośrednio w Zamościu} . Przewodnik zawiera około 80 kolorowych zdjęć i niemal 300 stron druku. Tradycyjne czytanie przy kominku lub w ogródku wciąż jest bardzo dobrą formą spędzenia wolnego czasu. Książka to najprostszy sposób na naukę, rozwój, dostęp do porad, wskazówek. Dobra książka to świetny sposób na relaks, rozrywkę i poszerzenie horyzontów myślowych. Sięgnijcie więc po książkę, odpłyńcie w świat ciekawej lektury. Może Przewodnik będzie inspiracją do zorganizowania wycieczki do miasta idealnego Renesansu lub Krainy Zielonych wzgórz nad Tanwią i Sopotem. Jest jeszcze tyle ciekawych miejsc do zobaczenia, opowieści i anegdot do przeczytania czy usłyszenia.

Poniżej przedstawiam spis treści książki

CZĘŚĆ PIERWSZA

ZWIEDZAMY ZAMOŚĆ

1. Początki Perły Renesansu

2. Rynek Wielki

3. Ratusz

4. Rynek Solny i Wodny

5. Katedra

6. Kościół Franciszkanów

7. Kościół św. Katarzyny

8. Kościół św. Mikołaja

9. Akademia Zamojska

10. Rotunda Zamojska

11. Mury obronne, bramy i nadszaniec

12. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał

13. Studnie zamojskie

14. Park Miejski

15. Ogród Zoologiczny

CZĘŚĆ DRUGA

ZWIEDZAMY ROZTOCZE

1. Szczebrzeszyn

2. Radecznica

3. Górecko Kościelne

5. Zagroda Guciów

6. Krasnobród

7. Rezerwat Czartowe Pole

8. Rezerwat nad Tanwią i okolice

9. Pałac w Narolu

10. Żółkiew

11. Tomaszów Lubelski

12. Pałac w Łabuniach

13. Pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej

CZĘŚĆ TRZECIA

HISTORIA I WSPÓŁCZESNOŚĆ

1. Początki rodu Zamoyskich

2. Hetman i kanclerz Jan Zamoyski

3. Kanclerz Tomasz Zamoyski

4. Jan Sobiepan Zamoyski

i Maria Kazimiera de la Grange

5. Klemens Zamoyski

6. Tadeusz Kościuszko

7. Księżniczka Zofia z Czartoryskich Zamoyska

i hrabia Stanisław Kostka Zamoyski

8. Książe Józef Poniatowski

9. Hrabia Władysław Zamoyski

10. Długa droga do wolności. Bracia Pomarańscy

11. Maurycy Zamoyski

12. II Wojna Światowa na Zamojszczyźnie

13. Rajd śladami „Wira” i „Podkowy”

14. Ks. Władysław Bocian

15. Krótkie dni wolności

16. Błudko – cmentarz i pomnik

żołnierzy Armii Krajowej

17. Ostatni partyzant

18. Jan i Róża Zamoyscy

19. Marcin Zamoyski

20. Ryszard Łapa

21. Doktor Wiesław Lipko

22. Józef Krzysztof Giza

CZĘŚĆ CZWARTA

ARTYŚCI, POECI, MUZYCY

1. Leon Zdzisław Stroiński

2. Boleslaw Leśmian

3. Marek Grechuta

4. Kora – Olga Jackowska

5. Mieczysław Kosz i Jan Ptaszyn Wróblewski

6. Witold Paszt – VOX

7. Profesor Wiktor Zin

8. Jerzy Wasowski i Jeremi Przybora

9. Fryderyk Chopin

Bibliografia

W sprawie zakupu książki proszę o kontakt telefoniczny 509 33 89 39 lub mailowy przewodnikamosc@gmail.com

Czytanie  rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach.”  Cyceron – ulubiony filozof, mistrz hetmana Jana Zamoyskiego

Sympozjum w Zamościu: Maria Gmyz jako architekt, poetka, animator.

W dniu 15 lutego w kościele św. Katarzyny w Zamościu odbyło się Sympozjum : Maria Gmyz jako architekt, poetka i animatorka życia społecznego

W Sympozjum uczestniczyli między innymi ks. biskup Mariusz Leszczyński, ks. prof Tadeusz Guz, ks prałat Zdzisław Ciżmiński, mąż p Marii Edward Gmyz, dwaj bracia Wiesław i Bogdan Łasocha ( także architekci), rektor AZ prof Paweł Szydlewski senator Jerzy Chróścikowski, poseł Sławomir Zawiślak. architekt Jacek Herc.

Śp. Maria Gmyz urodziła się w miejscowości Hostynne, ukończyła I Liceum im. Stanisława Staszica w Hrubieszowie. Naukę kontynuowała na wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie jej profesorem byl prof . Wiktor Zin ( pochodzący z Hrubieszowa) . Po ukończeniu studiów prawie całe życie zaangażowana w różne inicjatywy i przedsięwzięcia w Zamościu. Stała na czele ruchów i stowarzyszeń katolickich. Znana jest także z zaprojektowania ołtarza papieskiego na pielgrzymkę sw. Jana Pawła II do Zamościa w czerwcu 1999 r.

Na początku XXI wieku została Radną, a następnie Przewodniczącą Rady Miasta Zamościa, w późniejszym czasie była Radną Województwa Lubelskiego i Zastępcą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie .

Dzięki Jej inicjatywie powstała Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. św. Ojca Pio. Warto tu zauważyć, że przed laty gdy Pani Maria była ciężko chora udała się na pielgrzymkę do San Giovanni Rotondo i otrzymała łaskę uzdrowienia za wstawiennictwem Ojca Pio. Piękne świadectwo na ten temat dal p. Edward Gmyz. Reaktywacja Akademii Zamojskiej w roku 2021, roku śmierci p. Marii to także w znacznej mierze Jej zasługa.

Ksiądz rektor Marek Żur już zapowiedział , ze za rok odbędzie się kolejne Sympozjum, tym razem w 5 rocznicę śmierci śp. Marii Gmyz. Na koniec zauważę, że miałem okazję osobiście, a także podczas zwiedzania Zamościa z przewodnikiem spotkać Panią Marię i była to okazja do rozmowy albo wymiany chociaż kilku zdań.

Ferie zimowe 2025 – Atrakcje Zamościa!

Zimowe ferie w różnych województwach Polski potrwają do początku marca.

Zapraszam serdecznie na wycieczkę do miasta założonego przez Jana Zamoyskiego W hetmańskim grodzie czekają na nas szczególne atrakcje. Zimą także warto się wybrać na zwiedzanie Zamościa z przewodnikiem. W Muzeum Zamojskim zobaczymy wspaniałą makietę sprzed wieków, mapę z poczatku XVI wieku, stare portrety czy inne niezwykłe eksponaty.

Na zdjęciu – Zamość pół wieku temu.

Trasa w Nadszańcu pozwoli nam się przenieść się do czasów, gdy pod murami hetmańskiego grodu toczyły sie bitwy Polaków z Kozakami, Szwedami czy Moskalami. Poczujemy się jak obrońcy miasta, a nawet będziemy mogli wystrzelić z 3 funtowej armaty.

Katedra i Akademia to dwa historyczne płuca miasta – wiara i nauka, dzięki którym miasto oddycha do dziś. Podczas naszej wycieczki wejdziemy do tych zabytkowych budynków.

Czeka na nas także Arsenał, który prezentuje broń na przestrzeni pół tysiąca lat. Wielka atrakcją jest Manufaktura Słodyczy, gdzie poznamy przepis na wyrób doskonalych krówek, ba! spróbujemy je na miejscu. Więcej informacji – telefon- l509 338 939