Wiosenny park w Zamościu

Park – wielka atrakcja Zamościa – powstał na terenach pofortecznych w latach 1919 – 1926 wg koncepcji warszawskiego planisty ogrodów Waleriana Kronenberga. Ten jeden z najpiękniejszych terenów zielonych w Polsce zorganizowano z wykorzystaniem rawelinów, słoniczoła, dawnej fosy.

Parkowe alejki  wytyczono na bazie bastionu IV i jego fosy, natomiast na środku urządzano staw z wyspą. Sadzonki  sprowadzone zostały  ze szkółek Ordynacji  Zamoyskiej  we Floriance a także z  Warszawy i Podzamcza.

Na zdjęciach powyżej i poniżej znajduje się jedyna zachowana w dobrym stanie kaponiera zwana inaczej kojcem, która służyła do obrony fosy . W ścianach kojca od strony zachodniej oraz wschodniej znajdują strzelnice na działa umożliwiające ostrzał fosy. Natomiast od strony północnej umieszczone zostały mniejsze okienka, z których za pomocą broni ręcznej można było prowadzić ostrzał przedpola.

Kompozycja  alei, ozdobnych drzew i krzewów, klombów oraz rabaty i kwietniki zachwyca mieszkańców i turystów do dzisiaj. Tak piękna pora roku jaką jest wiosna szczególnie zachęca do spacerów jak również odpoczynku na parkowych ławeczkach. podczas zwiedzania Zamościa z przewodnikiem – szczegóły: https://przewodnikzamosc.pl/?page_id=746 będziemy także w zamojskim parku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *