Zamość, początek lat siedemdzisiatych gdy turystyka nie stała jeszcze na taki wysokim poziomie jak obecnie. Przed nami Kamienice Ormianskie jeszcze przez modernizacją przeprowadzoną pod kierownictwem prof. Wikota Zina, który pochodził z Hrubieszowa, a był autorem znanego niegdiedyś progarmu telewizyjnego „Piórkiem i Weglem” https://www.youtube.com/watch?v=94afeT-ooyc ( tu kolorowy fragment o Zamościu z roku1973). Kamienice te stanowią wielką atrakcje szczególnie dla turystów. W tych starych ormiańskich domach znajduje się Muzem Zamojskie, a w nim wiele cannych pamiątek, eksponatów z przeszłości Perły Renesansu, Rodu Zamoyskich.
Jak widzimy na starej fotografii, w pobliżu tych kamienic także znajdował się kwietnik ( obecnie już go nie ma), gdzie młodzież, matki z dziećmi, starsze panie, jak również turyści ze szczególną przyjemnością usiąść i cieszyć się wolną chwilą na Rynku Wielkim.
Odnowieniu zostały poddane Kamienice: Wilczkowska, Rudomiczowska, Pod Aniołem, Pod Małżeństwem, Pod Madonną. Zespól odnowił fryzy podookienne, elementy zdobnicze, a przede wszystkim attyki zasłaniające dachy i mające funkcje dekoracyjne. Jak prezentują się obecnie najlepiej jest zobaczyć na własne oczy po przyjeździe do Padwy Północy, a przewodnik chętnie opowie więcej o tych pięknych kamienicach zwanych Ormiańskimi, a tym epizodem zwiedzanie Zamościa dopiero się rozpocznie..

